WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Африка (різне, географія) - Реферат

Африка (різне, географія) - Реферат


Реферат
на тему:
Африка (різне, географія)
Географічне положення Африки
Африка - другий за величиною після Євразії материк. Його площа складає 29,9 млн.км.кв., а разом з небагатьма островами, що лежать біля берегів материка - близько 30 млн.км.кв. Африка розміщена між 37°20' пн.ш. і 34°52' пд.ш. Населення - близько 740 млн. осіб.
Крайніми точками Африки є:
північна - мис Рас Енгела (37° пн.ш., 10° сх.д.);
південна - мис Агульяс (35° пд.ш., 20° сх.д.);
західна - мис Альмаді (14° пн.ш., 18° зх.д.);
східна - мис Рас-Хафун (11° пн.ш., 52° сх.д.).
Материк розташований по обидва боки від екватора, який перетинає Африку майже посередині. Територія Африки видовжена з півночі на південь. Довжина з півночі на південь - майже 8000 км, ширина з заходу на схід на півночі складає 7500 км (мис Альмаді - мис Рас-Хафун), на півдні - близько 3100 км.
Африка омивається водами двох океанів та їх морями: з заходу і півночі - Атлантичним океаном, зі сходу і півдня - Індійським океаном, з півночі - Середземним морем, з північного сходу - Червоним морем. Африка наближена до Євразії, з якою зв'язана Суецьким перешийком, а Червоним морем відділяється від неї. Від Європи Африку відокремлюють Середземне море і Гібралтарська протока.
Найбільшою затокою материка є Гвінейська. Найбільший острів - Мадагаскар, який відокремлений від материка Мозамбікською протокою. Цей острів має материкове походження. Вулканічне походження мають острови Мадейра, Зеленого мису, Канарські, Коморські. Найбільший півострів - Сомалі. Найвища точка над рівнем моря - г.Кіліманджаро (5895 м), найнижча - западина Ассал - 155 м.
Література
1.Заставецька О.В., Кузишин А.В. Географія для вступників. Посібник для слухачів факультету довузівської підготовки. - Тернопіль, 2006. - С. 90-91.
2.Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є. Географія материків і океанів. Підр. для 7 кл. серед. шк. / К.: Абрис, 1999. - С.120-121.
Клімат Африки. Кліматичні пояси
Особливості клімату Африки сформувалися внаслідок дії системи кліматотвірних чинників. Більша частина материка розташована між тропіками, і через це клімат Африки характеризується високими значеннями сумарної сонячної радіації. Відповідно, значна частина материка має високі температури, і тому Африка вважається найжаркішим материком. Тут є області, де температура повітря деколи перевищує +50°С.
В широтах Африки над океаном панують постійні вітри - пасати, що значно впливає на розподіл опадів. Південно-східний пасат дме з Індійського океану, тому приносить вологі повітряні маси. Північно-східний пасат - з Євразії, й викликає суху погоду. Південно-західні затримують Драконові та Капські гори, що впливає на перерозподіл опадів: велику кількість їх одержують прибережні райони, за горами опадів мало.
У формуванні клімату узбережжя Африки значну роль відіграють морські течії. Тому малозволоженими є північно-західне узбережжя (через холодну Канарську течію), південно-західне (через Бенгальську), східне (через Сомалійську). Навпаки, добре зволоженими є західні і південно-східні береги завдяки теплим течіям (відповідно Гвінейській та Мозамбіцькій).
В центральній частині материка повітря рівномірно прогрівається впродовж всього року. Коливання температур за сезонами чітко проявляється лиш у тропічних і особливо в субтропічних широтах. Клімати відрізняються, головним чином, за кількістю і режимом опадів. Найбільша їх кількість припадає на екваторіальні райони: басейн річки Конго (Заїр) і узбережжя Гвінейської затоки - 2000-3000 мм за рік, а на схилах гір - до 9000 мм. На північ від 20° пн. ш. і на південь від 18° пд. ш. клімат Африки тропічний, у Північній півкулі пустельний, дуже сухий. У Сахарі кількість опадів зменшується до 100 мм і менше на рік; Східна Сахара - найсухіший район Африки (10-20 мм опадів на рік).
Африка лежить в межах семи кліматичних поясів. Через те, що екватор перетинає материк навпіл, кліматичні умови дзеркально повторюються від екватора до країв материка. На території Африки виділяються екваторіальний, два субекваторіальних і два тропічних пояси. Крайні південна та північні частини материка розташовані в субтропічних поясах.
Екваторіальний пояс простягається вузькою смугою вздовж узбережжя Гвінейської затоки і далі вглиб материка до східного узбережжя озера Вікторія. В цьому поясі цілий рік панує постійно вологе і рівномірно жарке екваторіальне повітря. Температура повітря впродовж року тут висока: +26°С - +28°С. Сумарна річна кількість опадів становить більш як 2000 мм, які розподіляються рівномірно впродовж року.
Субекваторіальні кліматичні пояси розташовані на північ і на південь від екваторіального поясу, приблизно до 17-20° пд. і пн. ш. Влітку на території цих поясів панують екваторіальні вологі повітряні маси, взимку - сухі тропічні. Впродовж року тут спостерігається висока температура (+25°С - +28°С).
Тропічні пояси займають найбільшу територію материка. Для цього поясу є характерним постійне панування континентального тропічного повітря і високі, особливо літні, температури. Тут цілий рік панує суха погода. Літо тут спекотне (температура до 40°С і вище), зимові температури опускаються до 18°С. Внаслідок панування континентальних тропічних повітряних мас у Сахарі, а також у Південній Африці формується область тропічного пустельного клімату.
Субтропічні кліматичні пояси. Крайні північ та південь материка лежать в поясах субтропічного клімату з сезонною зміною повітряних мас (влітку - морське тропічне повітря, взимку - морське повітря помірних широт). Середньорічна температура тут складає близько 20°С, але вона помітно коливається за сезонами. Залежно від розподілу опадів в субтропічних поясах виділяють дві кліматичні області. На півночі - на узбережжі Середземного моря, формується субтропічний середземноморський клімат, який характеризується сухим спекотним літом і помірно теплою вологою зимою. На південному сході Африки розташована область субтропічного клімату з рівномірним зволоженням. Впродовж року опади тут розподіляються досить рівномірно (через вплив пасатів).
Література
1.Гілецький Й.Р., Богович М.М., Сливка Р.Р. Географія. Універсальний посібник для випускників та абітурієнтів. - Львів: ВНТЛ-Класика, 2003. - С. 91-92.
2.Заставецька О.В., Кузишин А.В. Географія для вступників. Посібник для слухачів факультету довузівської підготовки. - Тернопіль, 2006. - С. 92-93.
3.Пестушко В.Ю., Сасихов В.О., Уварова Г.Є. Географія материків і океанів. Підр. для 7 кл. серед. шк. / К.: Абрис, 1999. - С.128-129.
Рельєф та корисні копалини Африки
У зв'язку з тим, що Африка лежить більшою частиною в межах давньої Африкано-Аравійської платформи, її рельєф переважно рівнинний. Великі гірські масиви займають тільки п'яту частину території материка. Середня висота поверхні материка становить 750 м (друге місце після Азії).
За переважаючими висотами Африку умовно поділяють на двічастини: північно-західну (Низьку Африку, де висота нижче 1000 м) та південно-східну (Високу Африку, з відмітками понад 1000 м).
В кайнозої та мезозої в межах Високої Африки Африкано-Аравійська платформа піднімалася, внаслідок чого з часом утворилися Ефіопське нагір'я та Східноафриканське плоскогір'я. Водночас опускання окремих блоків платформи на сході Африки зумовило виникнення цілої системи глибоких розломів у земній корі, що утворили Великий Африканський грабен. Тут відбувалися виливи магми і виверження вулканів. В наш час окремі з них уже згасли, як, наприклад,

 
 

Цікаве

Загрузка...