WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Столичний (Київський) економічний район - Реферат

Столичний (Київський) економічний район - Реферат

міждержавний концерн "Roshen", що охоплює підприємства Києва, Житомира, Чернігова і відомі своєю продукцією у всій державі. Інші галузі харчової промисловості - виноробна, рибна, олійна - представлені невеликими підприємствами, зорієнтованими на споживача.
У Києві та Прилуках діють тютюнові фабрики, які займають провідні позиції на ринку тютюнових виробів в Україні. У Прилуках є ефіроолійний комбінат.
Важливе значення мають паперова та деревообробна промисловість. На неї припадає 25,1 % загальнодержавного виробництва. Деревозаготівля проводиться практично на всій території району; центрами меблевої промисловості є Житомир, Малин, Бердичів, Чернігів, Київ, Біла Церква, Коростень, Новоград-Волинський.
Паперові фабрики працюють у Житомирі, Коростишеві, Малині, Чижівці. В Корюківці діє фабрика технічного паперу, на якій виробляють шпалери, в Обухові - картонно-паперовий комбінат, у Чернігові - картонажно-поліграфічна фабрика. Целюлозу виробляють у Малині, Обухові, Корюківці та Києві.
Лісохімічна підгалузь представлена скипидарно-каніфольним заводом у Коростені, а також підприємствами з виробництва дьогтю, хвойно-ефірної олії, скипидару в Тетереві та Клавдієво-Тарасовому.
Значне місце в господарстві району посідає хімічна промисловість, особливо виробництво штучних волокон, за виробництвом яких район займає перше місце в Україні. Заводи з виробництва штучних волокон є в Чернігові, Житомирі, Києві, пластмас - у Броварах, Києві, Прилуках, Фастові.
Заводи гумотехнічних виробів працюють у Києві, Білій Церкві та Ніжині. В Білій Церкві, крім того, розміщений шинний комбінат, азбестовий завод. Лакофарбова підгалузь розміщена в Києві, а також у Житомирі, Коростені. Побутові хімічні вироби виготовляються на спеціалізованих хімічних підприємствах Києва, Ніжина, Коростеня, а також на хімкомбінатах Чернігова.
Господарство району базується на потужній електроенергетиці. Тут розміщені Чорнобильська АЕС, Трипільська ДРЕС, Київські ГЕС, ГЕЦ-5 і ТЕЦ-6, Чернігівська, Житомирська, Білоцерківська, Бердичівська ТЕЦ. У Вишгороді (біля Києва) діє ГАЕС, яка використовується для регулювання частоти струму в електричній мережі.
Промисловість будівельних матеріалів також є галуззю спеціалізації району. Її розвиток пов'язаний з наявністю достатньої кількості необхідних ресурсів та споживача в особі великого столичного мегаполіса та інших населених пунктів району. У районі виробляють азбестоцементні вироби, збірні залізобетонні конструкції, стінові покрівельні матеріали. Найбільш розвинене виробництво декоративних облицювальних матеріалів, асфальту, цегли, вапна (Біла Церква, Бориспіль, Житомир, Чернігів, Бровари, Бердичів). Скляна і фарфоро-фаянсова промисловість об'єднує 15 підприємств, продукцією яких є фарфоро-фаянсовий посуд, дзеркальні вироби, склотара. Найстарішими є Баранівський, Довбишевський, Коростенський фарфорові заводи.
Сільське господарство. Територія району характеризується високим рівнем сільськогосподарської освоєності. Із загальної площі району 67 % зайнято під сільськогосподарські угіддя в структурі яких значна частина припадає на ріллю (69 %).
У структурі посівних площ найбільшу частку займають зернові культури - 48 %, передусім озима пшениця, жито, ячмінь, овес та просо.
З технічних культур провідна роль належить цукровим бурякам та льону. Район дає 33 % льону-сирцю України, хоча в останні роки його вирощування є практично нерентабельним. У південній частині району вирощують цукрові буряки.
В Житомирській області зосереджено 85 % посівів українського хмелю.
Посіви картоплі поширені практично на всій території району, найбільші - у приватних одноосібних господарствах його центральної частини. Потужний овочевий комплекс (буряк, морква, капуста, помідори, огірки) розвинуто навколо Києва, що пов'язано з поганою транспортабельністю даного виду продукції.
У структурі тваринництва переважають скотарство, свинарство, птахівництво. Допоміжними галузями є ставкове рибальство, бджільництво та кліткове звірівництво (вирощування песця).
Кормова база представлена кормовими угіддями (сіножаті та пасовища). Для збалансованого раціону відгодівлі тварин велике значення мають місцеві комбікормові заводи. Поголів'я ВРХ складає 15,1 % загальноукраїнського обсягу.
Сільське господарство району розвивається в умовах агропромислової інтеграції та формування низки спеціалізованих агропромислових підкомплексів - цукробурякового, картопле-патокового, льонопереробного, плодоовочеконсервного та ін.
Транспортний комплекс.
Провідна роль в районі відводиться автомобільному транспорту (до 60% вантажоперевезень та до 50% пасажироперевезень). Протяжність автострад з твердим покриттям складає понад 25 тис. км. Автомобільні шляхи сполучають регіон з усіма куточками країни, а також з сусідніми країнами. Щоправда, якість доріг в цілому ще не відповідає світовим стандартам. Частина доріг поліської частини Житомирської та Чернігівської області в період весняних повеней є важкопрохідними. Ріст парку автомобілів негативно позначається на екологічній ситуації у районі.
За питомою вагою вантаже- та пасажироперевезень залізничний транспорт дещо поступається автомобільному. Загальна протяжність доріг складає 2,9 тис. км при пересічній щільності - 23 км/1000 км2 території. Залізниці перетинають район як в широтному, так і в меридіональному напрямках. Всі вони належать до Південно-Західної залізниці. Міжнародне значення мають залізничні колії Москва - Київ - Козятин -Львів, з відгалуженнями на Прагу, Варшаву та Будапешт, Кишинів - Вінниця - Київ - Санкт-Петербург, Ростов-на-Дону - Дніпропетровськ - Київ - Коростень - Гомель. Великими залізничними вузлами є Київ, Фастів, Чернігів, Ніжин, Житомир, Коростень та ін.
Трубопровідний транспорт в районі перебуває на другому місці за обсягами перевезень. Територією району проходять газопроводи Дашава - Київ - Москва, з відгалуженнями на Чернігів, Новгород-Сіверський, Шебелинка - Полтава - Київ, Уренгой - Ужгород, нафтопроводи "Дружба", Гнідинці - Кременчук.
Наявність на території району таких великих водних артерій, як Дніпро Десна, Прип'ять, дає змогу розвивати річковий транспорт, переважно для перевезення сипучих вантажів. Частково цими річками здійснюються і міждержавні перевезення (між Російською Федерацією та Білоруссю). Основні річкові порти - Київ та Чернігів.
Відроджується в районі роль повітряного транспорту. Регулярні перевезення здійснюють тільки аеропорти "Бориспіль" та "Жуляни", що у Києві.
У містах району розвинений міський транспорт. У Києві виділяється метрополітен, а також швидкісний трамвай.
Література
1.Гілецький Й.Р., Богович М.М., Сливка Р.Р. Географія. Універсальний посібник для випускників та абітурієнтів. - Львів: ВНТЛ-Класика, 2003. - 572 с.
2.Жук М.В., Круль В.П. Розміщення продуктивних сил і економіка регіонів України: Навчальний посібник. - Чернівці: Рута, 2002. - 293 с.
3.Розміщення продуктивних сил України / за ред. Є. П. Качана. - К.: Вища школа. - 1997 р.
4.Розміщення продуктивних сил України / за ред. Є. П. Качана. - К.: 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...