WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Столичний (Київський) економічний район - Реферат

Столичний (Київський) економічний район - Реферат

Брід, Городище, Синій Камінь, Турчинка, Рудня, Кам'янка та ін.).
В економічному районі зосереджено майже 1/4 запасів гнейсів України. Найбільші їх поклади в Коростенському, Олевському, Коростишівському родовищах.
На території району виявлено унікальні родовища мармуру, який має високі облицювальні якості, кварцитів (Овруцьке родовище), пірофілітових сланців (Овруцький район).
В Житомирській області величезні поклади каоліну, що є основною сировиною для виготовлення фарфоро-фаянсових виробів. Цегельно-черепичні глини, вапняки є на всій території району, поклади мергелю, кварцових і будівельних пісків найбільше поширені у північній його частині, крейди - у східній.
У районі є поклади коштовних каменів: гірського кришталю, гранату, топазу, аметисту, опалу, халцедону, берилу (Володар-Волинський район Житомирської області), яшми (Овруцький район).
У палеогенових відкладах вздовж річок північної частини району трапляється бурштин.
Одне з основних багатств району - ліси. Загальна площа лісового фонду - 2,5 млн. га, лісистість території - 26 %. За площею лісів та запасами деревини Київський соціально-економічний район посідає перше місце в Україні. Ліси розміщені нерівномірно: 2/3 їх загальної площі у межах поліської частини району. У структурі лісових ресурсів переважають хвойні і твердолистяні породи. За видовим складом насадження сосни становлять 59%, дуба - 20%, берези - 13,5%, поширені також вільха, осика, граб, ясен, ялина та ін.
Сприятливі кліматичні умови, поєднання різних рослинних угруповань, наявність численних водних об'єктів, а також джерел мінеральних вод (Миронівка, Біла Церква, Березань, Бровари - Київської; Березна, Ладинка - Чернігівської; Овруч, Верхівця, Денишів, Новоград-Волинський Житомирської областей), багато культурно-історичних пам'яток визначають роль Київського соціально-економічного району як важливого рекреаційного регіону України. Однак використання рекреаційного потенціалу району дуже обмежене внаслідок забруднення його території радіоактивними речовинами.
Господарський комплекс району.
Київський соціально-економічний район є складним господарським комплексом. У структурі основних виробничих фондів найважливіше місце належить промисловості. У її структурі 94,2 % припадає на обробні галузі. Галузями спеціалізації є: електроенергетика, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування і металообробка, харчова промисловість, промисловість будівельних матеріалів, деревообробна та целюлозно-паперова промисловість.
Металообробка та машинобудування, на які припадає понад 23 % валового внутрішнього продукту промисловості району є однією з галузей спеціалізації району. Через відсутність власної сировинної бази підприємства машинобудування працюють на привізній сировині з Придніпровського та Донецького соціально-економічного районів. Головними підгалузями машинобудування району є виробництво обладнання для різних галузей промисловості (насамперед хімічної, деревообробної та легкої), сільськогосподарське машинобудування, будівельно-шляхове та комунальне машинобудування, точне машинобудування, складання автомобілів.
В структурі машинобудування важливим є виробництво будівельних машин і устаткування (Чернігів, Київ, Васильків, Овруч, Новоград-Волинський), радіо-, електроприладів, радіоелектроніки (Київ, Чернігів, Біла Церква).
Транспортне машинобудування спеціалізується на складанні легкових автомобілів (Чернігів), літаків (Київ), мотоциклів та велосипедів (Київ, Чернігів). В Корюківці складають вагони для метрополітену та залізниць. На Київському авіаційному заводі АНТК ім. Антонова налагоджено також випуск тролейбусів. Річкові судна виготовляють в Києві.
Надалі пріоритетне значення серед галузей машинобудування матимуть наукомісткі та високотехнологічні його галузі, зокрема: радіоелектроніка, приладобудування, літако- і суднобудування, що дасть можливість більш повно використати виробничий та науково-технічний потенціал регіону.
Легка промисловість представлена текстильною, швейною, трикотажною, взуттєвою промисловістю. На підприємствах Чернігівської та Житомирської області здійснюється переробка льону-довгунця. Район є одним з лідерів в Україні за виробництвом панчішно-шкарпетних виробів - 50 % загальнодержавного виробництва. Бавовняна промисловість в районі представлена фабриками в Коростені, Новгород-Сіверському, Прилуках, Коростишеві, Чернігові.
Шовкова промисловість представлена єдиним в Україні підприємством з виробництва натурального шовку в м. Києві. Дарницький шовковий комбінат випускає шовкові тканини з хімічного волокна.
Трикотажна промисловість представлена об'єднаннями "Киянка" та ім. Р. Люксембург, що розміщені в м. Києві. Підприємства цієї галузі розміщені в Білій Церкві, Броварах, Житомирі (панчішні вироби), Овручі, Прилуках та ін.
У багатьох населених пунктах є підприємства швейної промисловості.
Найбільші підприємства шкіряної промисловості розміщені у Василькові (дубильне підприємство), Бердичеві, Києві, Житомирі (хутро), Прилуках (шкіргалантерея), Ірпені. Шкіряно-взуттєва промисловість розміщена в Києві, Прилуках, Бердичеві, Чернігові, Житомирі, Білій Церкві.
Фабрики музичних інструментів діють в Чернігові та Житомирі (виробництво щипкових інструментів і дитячих музичних іграшок).
Харчова промисловість також займає провідні позиції в районі. Вона представлена цукровою, молочною, маслосироробною, спиртовою, плодоовочеконсервною, пивоварною галузями та виробництвом безалкогольних напоїв. Розвиток харчової промисловості пов'язаний з сільськогосподарською спеціалізацією території. Провідною галуззю в районі є цукрова промисловість (район дає 18% цукру України), більша частина продукції якої вивозиться за межі району. Підприємства галузі розташовуються в лісостеповій зоні.
Найбільші підприємства плодоовочеконсервної промисловості розташовані у Ніжині, Києві, Житомирі, Бердичеві, Овручі, Білій Церкві.
Важливе місце посідає хмелярство та хмелепереробна промисловість в районі. Хмелефабрика, що розташована в Житомирі, виробляє 75 % хмелю, який використовують в пивоварній промисловості України. В районі розташовується кілька потужних підприємств цієї галузі, серед яких лідерами є ЗАТ "Оболонь", м. Київ, ТМ "Чернігівське" та пивкомбінат "Десна", м.Чернігів, а також підприємства в Житомирі, Бердичеві та Фастові.
Борошномельно-круп'яна промисловість тяжіє до споживача. Підприємства галузі розташовуються практично у всіх міських населених пунктах району.
М'ясна промисловість має високий рівень концентрації виробництва. Більшість м'ясної продукції виробляється на м'ясокомбінатах Житомира, Новоград-Волинського, Бердичева, Києва, Чернігова, Білої Церкви, Прилук, Бахмача. Ніжина та ін.
Підприємства молочної промисловості є вкожному адміністративному районі, всього їх близько 50. За обсягом виробництва вершкового масла район займає провідне місце в Україні. Серед найбільших підприємств галузі слід виділити молочноконсервні комбінати в Бахмачі та Овручі й сироробний завод в Новгород-Сіверському.
Кондитерська промисловість району повністю входить в

 
 

Цікаве

Загрузка...