WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Столичний (Київський) економічний район - Реферат

Столичний (Київський) економічний район - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Столичний (Київський) економічний район
Географічне положення Подільського економічного району, загальна характеристика
До складу району входять Київська, Житомирська та Чернігівська області, що разом охоплюють територію 89,9 тис. км2, то складає 14,9% площі України. Тут проживає 7,1 млн. осіб (разом з м. Київ).
Столичний статус території суттєво відображається на його господарському розвитку. За валовою сільськогосподарською продукцією та ефективністю її виробництва район посідає вагоме місце в державі. Частка його виробництва в загальнодержавному показнику складає 10,5 %. Район, за рахунок розташування столиці, концентрує до 30 % вищого кадрового потенціалу країни, характеризується значним соціальним потенціалом та високим освітньо-кваліфікаційним рівнем працездатною населення.
Район є лідером з виробництва точного неметаломісткого машинобудування, продукції харчової промисловості, шпалер, льонарства, вовняних тканин, а також видобутком нафти та лісозаготівлею. В галузевій структурі промисловості в 2004 р. основна роль відводилась паливній та легкій промисловості, машинобудуванню, електроенергетиці, хімії та нафтохімії.
Київ, як столиця, зумовлює сучасне вигідне транспортно-географічне положення району. До неї сходяться залізниці, автомагістралі, річкові шляхи.
Населення.
У Київському соціально-економічному районі проживає 14,7 % населення України. Його чисельність поступово зменшується внаслідок погіршення демографічної ситуації. Це виявляється у зниженні показників природного приросту населення (-7,8 ‰), а в сільській місцевості - -17,5 ‰, що є одним з найнижчих показників в Україні.
У віковій структурі населення частка окремих вікових груп майже така сама, як у середньому в Україні: працездатного віку - 57,0 %, молодших за працездатний вік 19,9 %, у пенсійному віці 23,1 %.
На території району проживають представники понад 100 національностей. Переважна більшість з них (82 %) - українці.
Населення розмішене на території району нерівномірно. Пересічна його щільність - 48,3 осіб/км2 (без м. Києва), що дещо менше за середній показник в Україні. Удвічі менша за середню в районі щільність населення в Чернігівській області (37 осіб/км2), найвища - у Київській (63 осіб/км2).
Більшість населення району (68,8%) проживає у міських поселеннях. Найвищий показник урбанізації у Київській області (79,5 %), цьому сприяє наявність тут м.Києва (2666,4 тис. жителів на 01.01.2005р.). Значно менша частка міських жителів у Чернігівській (60 %) та Житомирській (56 %) областях. Навколо Києва формується міська агломерація, яка охоплює, крім ядра, низку міст-супутників (Бровари, Бориспіль, Біла Церква, Васильків, Боярка, Фастів та ін.). Великими містами району є також Житомир (278 тис. осіб), Чернігів (300 тис. осіб).
Значну частину населення соціально-економічного району (60,4%) становлять трудові ресурси. Рівень безробіття складає 8,4 %.
У господарстві району зайнято 14,8 % від усього зайнятого населення України, з них майже 64 % у м. Києві та Київській області. Більшість населення району працює у виробничій сфері.
Природні умови і ресурси.
В орографічному відношенні район має вигляд хвилястої рівнини із загальним нахилом до центру району. Тут сходяться три великі орографічні одиниці - Поліська та Придніпровська низовини, а також Придніпровська височина.
Територія розташована в зоні західного перенесення повітряних мас. Район має сприятливі агрокліматичні ресурси для розвитку сільськогосподарського виробництва. Клімат району помірно-континентальний з достатньою кількістю опалів, теплим літом і порівняно м'якою зимою. Середня температура січня становить - 6°С, а липня 17...19°С.
За агрокліматичними відмінами всю територію району можна поділити на дві частини: північну - вологу, помірно теплу і південну - недостатньо зволожену, теплу.
Значною різноманітністю характеризуються водні ресурси соціально-економічного району. На його території протікає близько 600 річок. Всі вони належать до басейну Дніпра, протяжність якого в межах району складає 246 км. Головними ріками є також Десна, Прип'ять, Тетерів, Сейм, Остер, Ірпінь, Трубіж. Ріки відіграють важливу роль у господарстві району.
Чимало в районі невеликих озер, особливо в долинах річок Уборть (Житомирська область) і Снов (Чернігівська).
На території району є 111 водосховищ, у тому числі Київське і значна частина Канівського.
Великі площі в районі займають болота. Вони мають важливе водорегулювальне значення. Внаслідок непродуманого осушення кількість боліт у районі зменшується, зникли деякі малі річки, пересихають грунти, гинуть ліси. Це негативно впливає на режим живлення річок, рослинний і тваринний світ району, водний режим головної артерії України - Дніпра.
Грунти в межах району досить різноманітні за механічним складом та фізико-хімічними властивостями. На півночі, в поліський частині району, поширені дерново-підзолисті, а в долинах річок - дерново-оглеєні, лучні та болотні грунти. Вони часто перезволожені, тому обмежено використовуються в рільництві; сприятливі для використання під пасовища і сіножаті.
У південній частині району переважають темно-сірі опідзолені, чорноземи опідзолені, відміни сірих лісових грунтів, які за правильної агротехніки є сприятливими для вирощування різних сільськогосподарських культур.
Мінеральні ресурси Київського соціально-економічного району - це, здебільшого, нерудні корисні копалини, серед них будівельні матеріали. Запаси паливних і рудних ресурсів мають місцеве значення. Більшість корисних копалин району припадає на Український кристалічний щит.
Серед паливних ресурсів переважає нафта. Всього налічується 21 родовище нафти, найбільшими з яких є Прилуцьке, Леляківське, Богданівське, Гнідинцівське у межах Донецько-Дніпровської нафтогазоносної провінції.
Поклади бурого вугілля розробляються в західній частині району (Коростишівське родовище). Воно має низьку теплоту згоряння, значну вологість, зольність, здатне окислюватись та самозайматись, використовується як енергетичне паливо. Може бути і цінною хімічною сировиною.
У поліській частині району найбільші в Україні поклади торфу. Особливо багаті на нього Чернігівська (найбільші родовища - Замглайське, Ірванцівське, Смолинське) та Житомирська (понад 700 родовищ, 2% території) області. Торф використовують для приготування різних органо-мінеральних добрив, а також як дешеве паливо.
З рудних корисних копалин промислове значення мають ільменіти (титанові руди). На їх базі працює Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат (Житомирська область).
З будівельних корисних копалин переважає будівельний і оздоблювальний камінь. У межах кристалічного масиву містяться всесвітньовідомі родовища рожевих, червоних і сірих гранітів (Омелянівське, Лезниківське, Соколовогірське, Крошнянське, Коростишівське, Житомирське, Богуславське, Синявське та ін.), лабрадоритів й габро,поклади яких в районі становлять відповідно 92 % і 94 % від усіх покладів цих цінних каменів в Україні. Найбільш поширені вони в Житомирській області (Головине, Кам'яний

 
 

Цікаве

Загрузка...