WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Стан безробіття в Тернопільській області та можливі шляхи його подолання - Реферат

Стан безробіття в Тернопільській області та можливі шляхи його подолання - Реферат

"Фенікс" (120 осіб), Тернопільського ВАТ "Ватра" (115 осіб), Чортківського ТОВ "Галичанка" (95 осіб), Бучацького ПАП "Промінь"(66 осіб), Почаївської фабрики "Пластик" (Кременецький район) (57 осіб), КП "Тернопільелектротранс" (295 осіб), ТзОВ "Поділля-цукор"(263 особи), ТРЗ "Оріон"(186 осіб), ВАТ "Галія" (114 осіб) та ВАТ "Комбайновий завод" (64 особи)[3, c.315-318]
Причинами звільнення людей керівники цих організацій визначили: розбалансованість економіки, спад виробництва, реорганізації служб, брак оборотних коштів. Але попри все вони виділяють і інші причини звільнення працівників з робочих місць або неприйняття на роботу , які, як на їх думку, так чи інакше теж досить таки впливають на процес виробництва. І серед них такі: жалюгідний зовнішній вигляд, манери всезнайки, погана дикція, невміння говорити, некультурне мовлення, відсутність плану кар'єри та чітких цілей, недостатня відвертість і поміркованість, відсутність ентузіазму, зацикленість на грошах, низький рівень успішності під час навчання, небажання починати з низів, недостатня тактовність, зрілість та ввічливість, презирливі відгуки про попередніх працівників роботодавця, несамостійність, нерішучість, невдале сімейне життя, відсутність почуття гумору, цинізм, лінь, невміння цінувати час, невихованість, відсутність розуміння цінності досвіду та ще багато інших, які іноді справедливі, та іноді необґрунтовані, та ба навіть некоректні.
Вся ця ситуація на ринку праці і безпосередньо на підприємствах спричинює зневіру молоді та й навіть старшого покоління в кращому майбутньому і призводить до того, що з кожним місяцем збільшується міграція населення області за кордон у пошуках спершу "шматка хліба", а далі і стабільного заробітку. За неофіційними даними обласного управління статистики станом на 01.09.2005 року зареєстровано за кордоном близько 32,5%, яке перебувало вже там тривалий час.
Аналізуючи ринок праці у Тернопільській області, було з'ясовано, що за офіційними даними станом на 01.09.2005 року на обліку у службі зайнятості перебувало 35793 безробітних (на 01.09.2004 р. було 38810 осіб.). Протягом липня-серпня чисельність безробітних збільшилась в порівнянні з квітнем-травнем нинішнього року на 8245 осіб або на 17,9 %, та на 6182 особи, чи на 5,8 % порівняно з початком року. Причиною цього стала неможливість самостійно влаштуватися на робочі місця за фахом випускників навчальних закладів з вищим та середнім рівнем акредитації. Однак, починаючи з листопада чисельність безробітних планується скоротити завдяки збільшенню кількості робочих місць. Частка безробіття серед сільських жителів становить 53,5 % і, при збереженні існуючого порядку реєстрації громадян у службі зайнятості, прогнозується її подальше зростання.
Структура безробітних характеризується так: досить високим залишається освітній рівень безробітних - 29,1 % з них з вищою освітою; у професійному розрізі безробітних найбільше водіїв (2125 чол.), трактористів (2019), швачок (1314), бухгалтерів (2875), техніків (1433), інженерів (1392), серед службовців - бухгалтерів (952), продавців (1694), кухарів (1375), слюсарів (1370) та будівельників (1222), економістів (802) та менеджерів (629) ін. Треба зазначити також, що серед безробітних спостерігається зменшення питомої ваги службовців.
Шляхи подолання безробіття в Тернопільській області полягають, на нашу думку, в залученні безробітних перш за все до перенавчання для отримання потрібнішої у даний час професії, завдяки якій вони не лише отримають роботу, а й зможуть успішно з нею впоратися; залученні більше незайнятого населення до громадських робіт.
На фоні певної стабілізації чисельності безробітних все помітніше стає безробіття у сільській місцевості. Починаючи з 1996 року, внаслідок реформування аграрного сектора економіки, розпаювання КСП і передачі землі у приватну власність, значна частина працездатних жителів сіл, використовуючи недосконалість законодавства України про зайнятість, масово реєструються у центрах зайнятості з метою отримання комунальних субсидій, допомоги малозабезпеченим сім'ям з дітьми та допомоги по безробіттю. Як результат, чисельність безробітних селян та відповідно рівень безробіття у селах невпинно зростають.
Станом на 01.09.2005 року на обліку в центрах зайнятості перебувало 35793 безробітних, з них сільських жителів - 23758 осіб, що складає 61,0 % від усіх безробітних (на цю дату 2004 року було 53,5 %).
Основними заходами активної політики сприяння зайнятості залишаються працевлаштування безробітних на вільні та новостворені робочі місця, організація громадських та сезонних робіт, професійне навчання та перенавчання, надання дотацій роботодавцям на створення додаткових робочих місць.
Станом на 01.09.2005р. за сприяння служби зайнятості працевлаштовано 25343 громадян, що в 1,2 рази більше, ніж у попередньому році, з них на робочі місця 23562 осіб (77,1 %) та 1781 осіб (22,9 %) на посади службовців. Пройшло професійне навчання за сприяння служби зайнятості 4547 осіб, а допомогу по безробіттю отримало 26582 особи. [4, c.1-3]
Досягнення економічно ефективнішої зайнятості населення можливе лише за умови підвищення рівня соціально-економічного розвитку України та її регіонів. Останнє є головною умовою створення додаткових робочих місць, повнішого використання трудового потенціалу. Для здійснення цієї умови доцільно здійснити структурну перебудову в економіці, яка передбачатиме ефективне використання трудового потенціалу. При цьому необхідно враховувати, що додаткові робочі місця можуть бути створені за таких умов: активізації діяльності наявних промислових підприємств шляхом їх перепрофілювання, диверсифікації та технічного переозброєння виробництва; створення малих підприємств для переробки місцевої (сільськогосподарської, будівельної) сировини у малих міських поселеннях та великих селах; розширення мережі підприємств, які виготовляють товари широкого вжитку, ремонтують сільськогосподарську техніку і транспортні засоби, виготовляють запасні частини до них; наближення цих підприємств до споживачів (в сільській місцевості); активного розвитку нових форм господарювання. Зокрема необхідне збільшення кількості коопе-ративів, спільних підприємств із залученням іноземного капіталу у різних господарствах.
Література:
1.Інвестування. Зайнятість. Освіта. За ред. Федоренко В.Г. - Київ, 2002
2.Василенко В.С. Державне регулювання зайнятості: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2003. - 252с.
3.Розраховано за: Статистичним щорічником України за 2004 р. Тернопіль, 2005
4.Ринок праці Тернопілля // Ринок праці №9 (164), вересень 2005.

 
 

Цікаве

Загрузка...