WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Подільський економічний район - Реферат

Подільський економічний район - Реферат

Ямпіль, Кам'янець-Подільський, Красилів, Шепетівка.
Провідною галуззю промисловості виступає харчова промисловість, що базується на переробці власної сировини. У структурі галузевої структури промисловості району на неї припадає 54 % (в Тернопільській області - 63,2%). Розвинені цукрова, молокопереробна, м'ясна, консервна, кондитерська, спирто-горілчана та ін. галузі.
Цукрова промисловість району виробляє 26 % цукру в Україні. Тут діє понад 60 цукрових заводів, 38 з яких розташовуються в Вінницькій області. Найбільші центри з виробництва цукру - Тернопіль, Хоростків, Чортків, Бучач, Збараж, Козова. Кременець. Ланівці, Красилів, Городок. Вінниця, Шепетівка, Деражня, Городок, Славута, Теофіполь.
Борошномельна та хлібопекарська промисловість, є практично у всіх міських поселеннях району. Великі підприємства діють в Вінниці, Вапнярці, Гайсині, Волочиську, Кам'янці-Подільському, Хмельницькому Тернополі, Чорткові.
Регіон є важливим виробником м'яса та ковбас. Хоча й спостерігається загальне зменшення виробництва м'ясопродуктів, у зв'язку з обмеженням сировинної бази та зменшенням купівельної спроможності населення.
Молочна промисловість представлена у всіх адміністративних районах. Основна її продукція - вершкове масло, сир, молокопродукти. В подільських областях діє 10 підприємств з виробництва сухого знежиреного молока.
Плодоовочеконссрвна промисловість розвивається на власній сировині. Потужні консервні заводи є у Вінниці, Могилеві-Подільському, Барі, Гайсині, Сатанові, Кам'янці-Подільському.
Олійна промисловість представлена Вінницьким олійно-жировим комбінатом.
Легка промисловість за обсягами товарної продукції займає чільне місце в структурі промисловості Подільського соціально-економічного району. На місцевій та довізній сировині розвинуті такі підгалузі: текстильна, швейна, трикотажна, взуттєва, шкіргалантерейна галузі.
Хімічна промисловість є однією з важливих складових частин промислового комплексу і представлена великою кількістю невеликих підприємств. Найбільшими є Вінницький хімічний комбінат, що випускає гранульований і марганізований суперфосфат, мийні речовини, пестициди.
Індустріально-будівельний комплекс структурно складається з галузей, що виробляють будівельні матеріали і власне галузей будівництва. Він повністю орієнтується на місцеву сировину і переважно на місцевого споживача.
Лісопереробний комплекс представлений виробництвом меблів (Вінниця, Гайсин, Тернопіль, Бережани, Хмельницький, Кам'янець-Подільський, Летичів). Виготовляють також фанеру, картон, целюлозно-паперову продукцію (Понінка Хмельницької області). Виробництво пакувальної дерев'яної тари представлено в Калинівці і Вінниці, а музичних інструментів - у Ізяславі.
Паливно-енергетичний комплекс. Район практично позбавлений власних паливних ресурсів, а енергетична база розвивається в основному за рахунок Ладижинської ДРЕС та Хмельницької АЕС.
Важливою галуззю господарського комплексу району є сільське господарство. Основу його виробничої спеціалізації становить вирощування цукрового буряка (32 % від загальнодержавного виробництва), а також зернове господарство, що представлено озимою пшеницею, ячменем, кукурудзою, просом, гречкою, вівсом; з кормових культур вирощують конюшину, люцерну, однорічні та багаторічні трави.
Традиційною культурою для регіону є картопля, що вирощується переважно в одноосібних господарствах і дає понад 16% від загальнодержавного її виробництва. Розвивається також овочівництво, що спеціалізується на вирощуванні моркви, буряка, капусти та помідорів, які успішно вирощуються навколо великих міських населених пунктів, а також в долині річки Дністер. Тут же представлено садівництво (вирощування яблунь, груш, вишень, слив) та виноградарство.
У тваринництві переважає молочно-м'ясне скотарство, а також птахівництво. Для їх розвитку в районі є достатня кормова база - посіви кормових культур, продукція комбікормової промисловості, відходи цукрової, спиртової та плодоовочеконсервної промисловості. Місцеве значення має бджільництво і рибальство.
У Подільському соціально-економічному районі достатній рівень розвитку мають такі види транспорту, як залізничний, автомобільний. Загальна протяжність залізничних колій складає 2,5 тис км. Основні колії - Київ - Жмеринка - Одеса, Київ -Львів, Київ - Шепетівка - Тернопіль - Чернівці, Київ - Хмельницький - Львів.
Протяжність автошляхів з твердим покриттям складає 17,4 тис. км. Основні автомобільні шляхи: Луцьк - Тернопіль -Чернівці, Львів -Тернопіль - Київ. Є певні можливості для розвитку судноплавства на річках Південного Бугу та Дністра. Авіаційний транспорт здійснює лише чартерні рейси з обласних центрів.
Територією району також проходять газопроводи Уренгой - Помари - Ужгород, "Союз", а також нафтопровід Одеса - Броди.
Література
1.Гілецький Й.Р., Богович М.М., Сливка Р.Р. Географія. Універсальний посібник для випускників та абітурієнтів. - Львів: ВНТЛ-Класика, 2003. - 572 с.
2.Жук М.В., Круль В.П. Розміщення продуктивних сил і економіка регіонів України: Навчальний посібник. - Чернівці: Рута, 2002. - 293 с.
3.Розміщення продуктивних сил України / за ред. Є. П. Качана. - К.: Вища школа. - 1997 р.
4.Розміщення продуктивних сил України / за ред. Є. П. Качана. - К.: 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...