WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Подільський економічний район - Реферат

Подільський економічний район - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Подільський економічний район
Географічне положення Подільського економічного району, загальна характеристика
Подільський соціально-економічний район розташований в західно-центральній частині України та охоплює Тернопільську, Хмельницьку та Вінницьку області. Площа його складає 60,9 тис. км3 або 10,1 % території держави.
На території району проживає 4,2 млн. осіб.
Район спеціалізується в економіці України на виробництві сільськогосподарської продукції, харчовій та легкій промисловості, виробництві будівельних матеріалів.
Географічне положення Подільського соціально-економічного району слід вважати і своєрідним, і досить унікальним. Розташування району в межах держави можна оцінити як західне-центральне. На заході район межує з Карпатським, на півночі - з Центральним, а на півдні - з Причорноморським соціально-економічними районами. Також на півдні, в межах Вінницької області, район має вихід до державного кордону з Молдовою.
В економіко-географічному положенні району традиційно виділяються як позитивні, так і негативні риси. Серед позитивних моментів, у першу чергу, слід виділити транспортно-географічне положення. Район лежить на перехресті міжнародних залізничних, автомобільних, трубопровідних і електричних артерій.
Серед негативних сторін економіко-географічного положення виділяється далеке розташування від важливих сировинних районів і розвинутих індустріальних районів країни. Також район не мас прямого виходу до моря. В незначній мірі використовується прикордонне положення з Молдовою.
Населення Подільського соціально-економічного району складає 8,9 % населення України. Пересічна щільність населення району складає 71 осіб/км2.
Приріст населення складає - 6,6 ‰, що зумовлює його зменшення у всіх областях району та його старіння.
Частка населення у віці молодшому за працездатний є близькою до 20,9 %, працездатного населення - 53,2 %, а післяпрацездатного - 25,8 %.
Район має один з найнижчих в Україні показників урбанізованості - 47.4 %; найнижчий він у Тернопільській області.
У національному складі населення у районі значну перевагу мають українці - 93,1 %. Незначну частку населення займають росіяни, поляки, євреї та представники інших національностей.
Природні умови і ресурси. Рельєф території переважно рівнинний - вся територія Подільського району розташована в межах Подільської височини.
Клімат району помірно-континентальний. Континентальність його зростає з північного заходу на південний схід. Достатня кількість опадів (640 мм на північному заході і 530 мм - на південному сході), м'яка і порівняно недовготривала зима, тепле і вологе літо стали суттєвим фактором у вирощуванні сільськогосподарських культур (технічних і зернових).
На Поділлі поширені родючі чорноземи опідзолені та сірі лісові грунти, що за шкалою якості грунтів відносяться до добре та середньо родючих.
Район добре забезпечений водними ресурсами. Річки відносяться до басейнів Дністра, Південного Бугу та Прип'яті. В межах району є три водосховища - Дністровське на Дністрі і Ладижинське, Щедрінське - на Південному Бузі.
У порівнянні з іншими районами України, Подільський соціально-економічний район на 30 % забезпечений власними лісовими ресурсами. Перевагу мають дуб пухнастий, дуб звичайний, а також граб і бук.
У порівнянні з іншими Подільський район є бідним на мінеральні ресурси. Рудні і паливні мінеральні ресурси практично відсутні.
Досить багатий район на нерудні корисні копалини, що зумовило значний розвиток індустрії будівельних матеріалів. Важливе значення мають родовища каолінів і будівельного каменю (Глуховецьке, Турбівське, Великогадономецьке - Вінницька обл.), що забезпечують сировиною підприємства паперової та фарфоро-фаянсової промисловості; близько 350 родовищ пісковиків гіпсів, мергелю, крейди (найбільші у Тернопільській та Хмельницькій областях). Є також поклади цегельно-черепичної сировини, гончарних глин. На території Українського кристалічного щита поширені родовита гранітів (Гніванське, Стрижавське, Жежелівське, Іванівське у Вінницькій області, Шепетівське в Хмельницькій області), мармуру (Кам'янець-Подільське}. Наявні фосфорити - Жванське родовище (Вінницька область).
Велике лікувальне та рекреаційне значення в районі мають джерела мінеральних вод (Хмільник, Житник, Липовець у Вінницькій області; Гусятинське, Настасівське, Конопківське у Тернопільській області; Полонське, Шепетівське у Хмельницькій області).
Господарський комплекс району складається з низки взаємозв'язаних міжгалузевих територіальних комплексів: машинобудівного, легкого, харчового, лісового, хімічного, індустріально-будівельного, рекреаційного, хімічної індустрії, паливно-енергетичного і транспортного. Більшість з згаданих комплексів розвивається на основі трудових і природних ресурсів та забезпечує як власні, так і міжрайонні потреби.
Машинобудівний комплекс представлений виробництвом сільськогосподарських машин, приладобудуванням, виробництвом освітлювальної техніки і радіоапаратури. Він орієнтується на кваліфіковану робочу силу, інфраструктуру міських поселень і споживача.
У територіальній структурі комплексу виділяються машинобудівні центри - насамперед це багатофункціональні обласні центри, а також Бар, Могилів-Подільський,

 
 

Цікаве

Загрузка...