WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Соціальні товари та соціальні проблеми світу: суспільно-географічний вимір - Реферат

Соціальні товари та соціальні проблеми світу: суспільно-географічний вимір - Реферат

думки, не будуть повністю ефективними. Найбільш активні виборці - ті, які особисто зацікавлені в результатах, зокрема це "групи підтримки". Дії таких груп з "проштовхування" корисних їм рішень називаються лобіюванням.
Обрані особи (депутати) можуть бути під впливом різних обставин і, в силу цього, приймати неефективні рішення. Є три причини такого стану: перша - проблема "хазяїн-агент"; друга - обмін голосами при прийнятті рішень ("1оgrо11іng" - англ..); третя - "правило середнього голосу" (median voter). Ці три причини, а також "парадокс голосування" (коли кожний голосуючий впевнений, що голосує правильно, але колективний, загальний результат може бути протилежним) спонукали американського вченого К. Ерроу висунути "теорему" неможливості існування раціональної і справедливої мажоритарної системи виборів.
За думкою західних дослідників, є ще одна вагома причина неефективних дій держави. Це бюрократія, або неефективна за своєю природою праця державних службовців. її причини - те, що останні є монополістами у наданні певних послуг; не отримують прибутку від своєї діяльності; намагають робити більше, ніж передбачено, - щоб отримати більше фінансування. Пропонуються такі заходи з поліпшення їхньої діяльності, як приватні контракти (приміром, з прибирання вулиць, збирання відходів, пожежної охорони тощо), конкуренція з приватними фірмами (в освіті, медицині); децентралізація великих відділів.
Неефективний розподіл соціальних ресурсів може бути і в міжнародному аспекті, наприклад, коли дії однієї країни викликають неефективний розподіл ресурсів в іншій (класичний приклад - протистояння СРСР та США у другій половині XX ст.).
Неефективний розподіл соціальних ресурсів і товарів в сучасному світі призвів до гострих соціальних проблем, серед них - проблема соціального захисту населення, бідності, медичного обслуговування та ін. Зокрема проблема соціального захисту населення пов'язана з необхідністю державної підтримки непрацюючого населення (безробітних, інвалідів, людей похилого віку і молоді). Важливий показник тут - коефіцієнт залежності (відношення кількості непрацюючих до працюючих). Розрізняють коефіцієнт залежності з віку, для дітей, інвалідів, безробітних та всіх непрацюючих. Одна з гострих соціальних проблем світу - стрімке зростання коефіцієнту залежності з віку (в США зараз 1:5, в Україні 1:3), що означає необхідність вирішення проблеми матеріального забезпечення пенсіонерів. Світ знайшов шлях вирішення цієї проблеми у впровадженні накопичувальної пенсійної системи (один з найбільш успішних прикладів цього - досвід Чилі). Україна у даний час шукає шляхи переходу від солідарної пенсійної системи (що залишилась у спадок з радянських часів) до накопичу вальної.
Інша гостра соціальна проблема світу - проблема бідності. Бідне населення (тобто таке, яке отримує доходи нижче прожиткового мінімуму) є в кожній країні. Навіть у США воно складає 13% населення, причому кількість бідних в США зростає і перевищує нині 35 млн. чол., з яких 20 млн. - білі, 10 млн. - чорні (афроамериканці), 5 млн. - іспаномовні (латинос). Але у відсотках бідними є третина афроамериканських родин, чверть - латиносів, 10% - білих [6, 154]. Розрізняють два види бідності - регіональний та особистий. Приміром, у США до "бідних" штатів належать шість з п'ятидесяти (в них частка бідного населення досягає 25-30%), це Західна Вірджинія, Алабама, Міссісіпі, Арканзас, Луїзіана, Нью-Мексико. Але бідність в США і в країнах, що розвиваються - різні речі. Так, у США 100% "бідних" родин мають газову або електроплиту та холодильник, 85% - кольоровий телевізор, 70% - автомобіль, 60% - пральну машину, 50% - кондиціонер, 40% - мікрохвильову піч. А за рівень бідності в США приймається річний дохід для міської родини з чотирьох осіб в обсязі 13 тис. дол. Для тих, хто отримує менше, існують такі шляхи державної допомоги: 1) Програма соціальної допомоги (200 млрд. дол. в рік), яка передбачає допомогу родинам з дітьми, безоплатну медичну допомогу (Меdіс Аіd), безоплатні продуктові талони (Food Stamps); 2) Закон про соціальний захист, що передбачає систему суспільних робіт, курси перепідготовки, працю на державних будовах тощо; 3) Закон про встановлення мінімальної заробітної платні (з 1935 р.), яка зараз складає 7,5 дол./год.; 4) Як пропозиція вчених - запровадження негативного подоходного податку, який визначає державну допомогу бідним родинам за формулою: 1/2 прожиткового мінімуму - 1/2 заробітку [7, 211].
Ще одна гостра соціальна проблема світу - охорона здоров'я, витрати на яку стрімко зростають в усіх країнах світу. Причини: 1) зростання цін на медичні послуги (в США - 12% в рік); 2) старіння населення, що тягне за собою зростання обсягів медичної допомоги та ліків (приміром, людина віком 75 років споживає ліків в 10 разів більше, ніж у віці 25-50 років) [8, 73]. Держава намагається тримати цю сферу під своїм контролем в усіх країнах світу через такі причини: а) складність та велика відповідальність питань лікування людей; б) потрібність медичних послуг всьому населенню незалежно від доходів; в) соціальний характер медичних послуг, які мають побічний ефект (краще здоров'я людей - вища продуктивність праці - вищий рівень економічного розвитку країни). Розвинуті країни світу виділяють на сферу охорони здоров'я від 6-7% ВВП (Італія, Велика Британія) до 11,2% (США), в Україні - 2,6%. У світі є різний підхід до ступеню державного фінансування цієї галузі. Так, в США існує система державного фінансування медичних послуг, але приватного їх надавання; у Великій Британії - державне фінансування і надавання (через National Health Service); у Канаді і Росії - система обов'язкового медичного страхування; в ФРН - децентралізовані медичні фонди (в кожній з земель). Кожна з них має свої переваги та недоліки. Приміром, американці не дуже задоволені своєю системою охорони здоров'я, на яку призначається найбільший відсоток ВВП з усіх країн світу, але показники тривалості життя, смертності новонароджених, кількості лікарів на 1000 населення є гіршими, ніж усусідів по групі високо розвинутих країн, зокрема Японії, Швеції, Франції та ін.
Висновок. Наведені світові особливості аналізу та шляхів вирішення соціальних проблем, на нашу думку, слід врахувати в питання реформування соціальної сфери України, які стоять нині на порядку денному прискорення соціально-економічного розвитку нашої держави та її інтеграції у європейські та світові соціальні та економічні структури.
Література:
1. Олійник Я. Актуальні завдання соціальної географії // Матеріали міжнародного наукового семінару "Львівська суспільно-географічна школа у національному та європейському вимірах". - Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2005. - С. 93-98.
2. Нємець Л., Нємець К. Проблеми України та стратегічні завдання соціальної географії // Матеріали міжнародного наукового семінару "Львівська суспільно-географічна школа у національному та європейському вимірах". - Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2005. - С. 99-109.
3. Шевчук Л. Сучасні географічні дослідження соціальних процесів в регіонах // Матеріали міжнародного наукового семінару "Львівська суспільно-географічна школа у національному та європейському вимірах". - Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2005. - С. 246-252.
4. Смирнов І.Г. Соціальні товари та соціальні проблеми в сучасному світі // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала: Сборник научных трудов. - Т.4, ч. II / НАН Украины. Институт экономики промышленности. - Донецк. 2003. - С. 373-378.
5. Spencer M.H., Amos O.M., Jr. Contemporary Economics - N.Y., 2000. - 1114 p.
6. Social Indicators of Development, 2002 / The World Bank, Washington, 2003. - 396 p.
7. World Tables, 2002 / The World Bank, Washington, 2003. - 485 p.
8. Understanding the Social Effects of Policy Reform / The World Bank, Washington, 2003. - 223 p.

 
 

Цікаве

Загрузка...