WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Шляхи залучення відомостей про Валеріана Домгера – відомого дослідника Придніпров’я – до географічної освіти та виховання - Реферат

Шляхи залучення відомостей про Валеріана Домгера – відомого дослідника Придніпров’я – до географічної освіти та виховання - Реферат

діяльність В.О.Домгера - геолога, гірничого інженера, вченого-природознавця - представлена не тільки у вигляді копій публікацій та зразків гірничих порід, а також у вигляді карти "Місця перебування В.О.Домгера", на якій міститься значна інформація про Катеринославську губернію. Наведена фотогалерея геологічних засобів того часу та ін.
Музейна експозиція супруводжується пояснювальними текстами. Наведемо, як приклад, пояснювальний текст до експозиції "Розвиток Катеринославської губернії". "В середині ХІХ ст. Катеринослав був провінційним, робітничим містечком. Побувавши у місті В.Г.Бєлінський у листі до дружини писав:" Місто дуже оригінальне. Вулиці прямі та широкі, є будинки порядні, але більше мазанки. По вулицях блукають свині з поросятами та стривожені коні." Але поступово місто починає розвиватися: зўявляються доходні будинки, ремісничі майстерні та невеличкі фабрики, виникають крамниці, готелі, перші банки. Це сприяло появі у місті нових навчальних закладів: приватних гімназій, реальних та комерційних училищ. У другій половині ХІХ ст. м. Катеринослав перетворюється у великий промисловий центр півдня Російської імперії. Цьому сприяли деякі обставини. З 1886р. почалася промислова розробка марганцевих руд у Нікопольському басейні, де розробку родовища вели 9 акціонерних товариств. Відкриття марганцевих руд пов'язане з ім'ям Валеріана Олександровича Домгера - гірничого інженера, геолога, краєзнавця, громадського діяча, науковця".
Подано також пояснювальний текст про Нікопольський краєзнавчий музей, заснований у 1919р. як народний музей, а в 1929 р. реорганізований на державний краєзнавчий.
Експозиція відділу природи знайомить з характерними рисами природи степової частини Дніпропетровщини, географічним положенням району, геологічною будовою, корисними копалинами, рельєфом, кліматом, водами, ґрунтами,рослинним та тваринним світом. Численні експонати відтворюють розвиток економіки краю. Широко представлена історія запорізького козацтва (15 - 17 ст.).
Пояснювальні тексти повинні постійно оновлюватися та доповнюватися. До експозиції розроблені картографічні твори, головними з яких є старовинна "Карта части южной России исследованой В.А.Домгером в 1881-1884 годах" та карта сучасної Дніпропетровської області. До музейної експозиції додаються фотопортрет В.О. Домгера, відомості про життєдіяльність вченого - природознавця, тексти розповіді про цікаві об'єкти території.
До вшанування пам'яті В.О.Домгера розроблений туристичний маршрут "Шляхами досліджень В.О.Домгера", під час якого відбувається знайомство з містами Нікопольського району Дніпропетровської області - Орджонікідзе, Нікополь, Марганець з якими пов'язана діяльність Валеріана Олександровича Домгера. Одночасно відбувається вивчення історико-культурних пам'яток. До туристичного маршруту розроблений "портфель екскурсовода", в якому поміщені карти з вказівками місць перебування В.О.Домгера: місце його навчання у місті Санкт-Петербурзі, місця досліджень В.О.Домгера, маршрутів досліджень ХІХ ст. на території України (1881-1884), місце його поховання. Виховна мета туристичного маршруту складається із знайомства не тільки з науковою спадщиною В.О.Домгера, але й з історико-культурними та природними пам'ятками Придніпров'я, наприклад, з Богданівським ландшафтним заказником, водоспадом Каменка та багато ін.
Насамкінець, зробимо пропозиції щодо поширення знань про здобутки В.О.Домгера і вшанування його пам'яті.
У зв'язку з 155-річчям із дня народження В.О.Домгера слід привернути увагу до життєдіяльності вченого і дослідника через засоби масової комунікації.
Внести біографічну інформацію про В.О.Домгера до гірничої енциклопедії України ХХІ ст. та до енциклопедії "Сучасна Україна".
Даниною пам'яті Домгера можливе увічнення його імені у назвах вулиць населених пунктів, що розташовані на маршрутах геологічних досліджень В.О.Домгера, назві однієї з шахт міста Орджонікідзе.
З метою розповсюдження серед населення Дніпропетровщини і України в цілому знань про В.О.Домгера доцільно видати ювілейний календар на 2006р. з хронологією його публікацій та карти "Шляхами досліджень В.О. Домгера", встановити меморіальні дошки на честь відкриття В.О.Домгером родовищ марганцевих руд. Організувати музеї в місцях його проживання та музейні експозиції на геолого-географічному факультеті в Дніпропетровському національному університеті та Дніпропетровському національному гірничому університеті.
Вшануванням пам'яті вченого може стати організація щорічної наукової студентської конференції на природничих факультетах вищих навчальних закладів регіону.
Можливо надрукувати на обкладинках учнівських зошитів в галереї історичного портрету - портрет Валеріана Олександровича Домгера - з підписом "Домгер В.О. - геолог, гірничий інженер, вчений-природознавець ХІХ ст., першовідкривач марганцевих руд на території Катеринославщини (сучасної Дніпропетровської області)". А на зворотній стороні зошита помістити енциклопедичні дані про життєдіяльність вченого.
Перелік пропозицій може бути продовжений. В.О. Домгер достойний пам'яті нащадків.
Література:
1. Гребинченко Л. І. В поисках "Синего камня" // Днепровская правда.1986. - 17 августа.
2. Домгер В.О. Геологические исследования Южной России в 1881-1884 годах. С картой. // 3. Труды Геологического Комитета. - 1902. - Том 2. - № 1. - 378 с.
3. Зеленська Л.І. Рідний край. Дніпропетровщина. Підр. для 5 класу. - Д.: Дніпрокнига, 2001. - 166 с.
4. Манюк В.В. Геологічні відкриття Василя Зуєва та Валеріана Домгера на Катеринославщині. Гуманітарний журнал. - № 2 (14), 2002. - С. 107 - 108.
5. Некролог // Горный журнал. - 1885. - Том 1. - С. 298.
6. Соколов М. Фауна глауконитовых песков Екатеринославского железнодорожного моста // Труды Геологического Комитета. - 1893. - Том ІХ. - № 3. - 358 с.
7. Русский биографический словарь в 20-и томах. / Под ред. Половцова А.А. - С.-Петербург.: Типография товарищества "Общественная Польза",1905. - Том 6. - С. 256-259.

 
 

Цікаве

Загрузка...