WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Історико-географічний аспект демографічного і територіального розвитку Львівської міської агломерації - Реферат

Історико-географічний аспект демографічного і територіального розвитку Львівської міської агломерації - Реферат

в 1989 р. досягнула 1 229 тис. осіб, тобто 47,5 % жителів Львівської області. У самому Львові в 1989 р. проживало 786,9 тис. осіб. постійного населення.
Після проголошення незалежності України Львівська міська агломерація вступила в нову стадію розвитку. У радянський період кількість населення Львова зростала значно швидше, порівняно з прилеглими до міста міськими та сільськими поселеннями, які входять до складу агломерації. Натомість в 90-х роках ХХ ст. демографічний розвиток міста припинився. Кількість жителів Львова зменшилася більше, ніж на 7 %. Це відбуло, головним чином, внаслідок того, що суттєво зменшилася кількість мігрантів до Львова. Проте в прилеглих до Львова великих приміських селах кількість населення продовжувала збільшуватися. Внаслідок цього за міжпереписний період кількість населення в прилеглих до Львова Пустомитівському та Яворівському районах навіть дещо збільшилася. Чисельність жителів у Жовківському районі зменшилася значно менше, ніж у Львові. Тільки Городецький район, лише крайня північно-східна частина якого безпосередньо перебуває у сфері впливу Львівської агломерації зазнав демографічного занепаду.
В останні роки кількість жителів Львова знову почала поступово збільшуватися. Проте, подальший демографічний розвиток міста затримується через відсутність вільної території. За щільністю забудови, кількістю жителів в розрахунку на 1 км. кв., Львів посідає перше місце в Україні серед великих міст. Тому доцільним є розширення його територіальних меж, підпорядкування Львівській міській раді нових територій і населених пунктів.
Зокрема, доцільно адміністративно підпорядкувати Львівській міськраді м. Дубляни. Зважаючи на невелику віддаленість від міста Львова (7 км), а також тісний зв'язок його жителів з обласним центром, доцільність включення Дублян до складу території, підпорядкованої Львівській міській раді, уже давно зазначалася науковцями, а також спеціалістами з управління.
Крім м. Дублян, доцільним, на наш погляд, є також підпорядкування Львівській міській раді, або безпосередньо включення в межі Львова, таких сільських поселень Пустомитівського району, як: Сокільники, Зубра, Лисиничі, Зимна Вода, Лапаївка, а також с.Малахів Жовківського району. Житлові квартали цих населених пунктів вже давно становлять суцільну забудову з територією, яка підпорядкована Львівській міськраді. Майже всі ці села розташовані вздовж головних автомобільних трас, які ведуть до Львова, й уже тривалий період є зонами активного господарського освоєння. Більшість з них розташовано всередині Львівської кільцевої дороги, яка обмежує Львів на сході, півдні та заході. Населення цих сільських поселень перебуває у тісному зв'язку з обласним центром. Зокрема, місцем роботи жителів цих поселень є, здебільшого, Львів. Економічно, організаційно, культурно вони також тяжіють до Львова.
З перелічених вище сільських населених пунктів окремої уваги заслуговує с. Зимна Вода. Його населення налічує майже 10 тис. осіб. Це найбільше сільське поселення у Львівській області, одне з найбільших сільських поселень в Україні. Доцільним є надання йому статусу селища міського типу. Нині вирішення цього питання стримується тільки тим, що статус сільського поселення має низку переваг, які приваблюють жителів Зимної Води.
Такі адміністративно-територіальні зміни сприятимуть оптимізації схеми управління містом, сприятимуть пришвидшенню розвитку як Львова, так й населених пунктів, які запропоновано підпорядкувати Львівській міській раді, або безпосередньо включити у межі міста.
Висновки. Львівська міська агломерація є однією з найбільших й найдавніших за часом формування агломерацій України. Центр агломерації, Львів, впродовж декількох століть був найбільш містом на українських етнічних землях. Остаточне формування Львівської міської агломерації відбулося ще в 60-70-х роках ХІХ ст. Тоді, внаслідок доволі швидкого економічного розвитку, кількість жителів Львова та навколишніх урбанізованих поселень перевищила 100 тис. осіб.
Демографічний розвиток Львівської міської агломерації у 50-80-х роках ХХ ст. привів до того, що кількість її населення, якщо враховувати населення навколишньої урбанізованої зони, перевищила 1 млн. осіб. Кількість жителів Львова напередодні розпаду СРСР наближалася до 800 тис. осіб. Демографічна криза 90-х років ХХ ст. призвела до суттєвого скорочення кількості жителів міста. Демографічна активізація Львова відновилася лише на початку ХХІ ст. Проте, для подальшого розвитку міста необхідним є вирішення проблеми розширення його адміністративних меж.
Література
1. Доктор географії Олена Степанів / Упорядник проф. О. Шаблій. - Львів: Вид. центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2002.
2. Капраль М. Демографія Львова ХV - першої половини ХVІ ст. // Львів. Історичні нариси. - Львів, 1996.
3. Кись Я. П. Население и социальная структура Львова в период феодализма // Города феодальной России. - М., 1968.
4. Лозинський Р. М. Етнічний склад населення Львова (у контексті суспільного розвитку Галичини). - Львів, 2005.
5. Олена Степанів. Наукові праці. Есе. Спогади / Упорядник проф. О. Шаблій. - Львів: Вид. центр НТШ, 2001.
6. Питюренко Є. И. Территориальные системы городских поселений Украинской ССР. - К., Наукова думка, 1977.
7. Пітюренко Ю. І. Розвиток міст і міське розселення в Українській РСР. (Особливості розвитку і розміщення, типологія, територіальні системи і перспективи). - К.: Наукова думка, 1972.
8. Степаненко А. В. Социально-экономическое развитие городов. (Проблемы комплексности и сбалансированости). - К.: Наукова думка, 1988.
9. Костюк І. Історико-географічний аспект демографічного і територіального розвитку Львівської міської агломерації // Історія української географії. Всеукраїнський науково-теоретичний часопис.- Тернопіль: Підручники і посібники, 2007. - Випуск 1 (15).

 
 

Цікаве

Загрузка...