WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Економіко-географічні аспекти зайнятості і безробіття населення Івано-Франківської області - Реферат

Економіко-географічні аспекти зайнятості і безробіття населення Івано-Франківської області - Реферат

загострення проблеми структурногобезробіття. З початку 90-х років до 1998 р. рівень зареєстрованого безробіття в області зростав, згодом намітилася тенденція збільшення пропозиції робочих місць для незайнятого населення. У 2003 р. кількість незайнятих громадян, які звернулись до державних центрів зайнятості за допомогою у працевлаштуванні, становила 34072 особи, що майже на 24000 менше, ніж у 1998 р. На початку 2004 р. рівень зареєстрованого безробіття був 4,23 % ( у 1998 р. - 7,18 %).
Івано-Франківська область посідає третє місце серед областей Західного регіону України за рівнем безробіття після Чернівецької (4,1 %) та Львівської (3,9 %). Однак реальний рівень безробіття в області є значно вищий, бо частина непрацюючих громадян займається бізнесом, комерцією, іншими видами індивідуальної трудової діяльності, велика кількість емігрує за кордон у пошуках роботи.
За останні кілька років структура безробітного населення суттєво не змінилася. Нині із кожних 100 безробітних, 52 раніше працювали робітниками, 27 мали посади службовців. Соціально-демографічна структура безробітних характеризується високою часткою жінок (64,3 %) та молоді до 28 років (25,4 %). Ряд соціальних проблем загострюється внаслідок того, що кожна десята безробітна жінка має неповнолітніх дітей, а зважаючи на реальні показники безробіття, ситуація видається просто загрозливою. Рівень безробіття серед жіночого населення дещо зростає, а серед молоді знижується.
Серед безробітної молоді більшість (45,1 %) мають робітничі професії, 27,8 % - раніше працювали на посаді службовця. Майже кожен п'ятий молодий безробітний - це випускник навчального закладу. Зокрема серед такої категорії безробітних 2,8 % - випускники середніх загальноосвітніх шкіл, 6,2 % - професійно-технічних закладів освіти, 10,5 % - вищих навчальних закладів.
У сільській місцевості рівень безробіття вищий - 6,3 %, тоді як у містах - лише 3,7 %. Отже, першочергових заходів необхідно вживати для відродження господарства сіл та малих міст, підприємства яких залучають трудових мігрантів із навколишньої сільської місцевості.
Згідно офіційних статистичних даних показник напруженості ринку праці Івано-Франківської області (відношення пропозиції робочої сили до попиту на неї) знижувався з 329 осіб у 1998 р. до 16 осіб у 2003 р. Отже, ситуація на ринку праці помітно стабілізується. Додатковим аргументом цієї тези є те, що лише за 2003 р. кількість вакансій, про які заявляють підприємства та організації Івано-Франківщини збільшилась у 1,4 рази. Однак не завжди існує відповідність між професійною придатністю зареєстрованих осіб і тими спеціальностями, які є вакантними. Особливо підвищені вимоги сьогодні висуваються до претендентів на вакантні посади службовців. Найбільшим попитом на ринку праці, як і в попередні роки, користуються працівники робітничих професій, потреба в цій категорії складає 64 % від загальної кількості вакансій. Значна диспропорція між попитом і пропорцією робочої сили складається на місця, які не потребують спеціальної підготовки: тут попит у 80 разів перевищує пропозицію.
Кількість працевлаштованих безробітних через служби зайнятості в Івано-Франківській області зростає з середини 90-х років. Лише у 2003 р. було працевлаштовано 38 тис. осіб, з них 47 % становлять жінки, 37 % - це особи до 28 років, 12 % - особи, які потребують особливого спеціального захисту.
Статистична цінка зайнятості і безробіття населення потребує суттєвого удосконалення. Головним аргументом цього є суттєві розбіжності, які виявлено у результаті вибіркових обстежень ринку праці, що проводили органи державної статистики. За цими розрахунками в області кількість незайнятих громадян у 2003 р. становила 493,3 тис. осіб, або 47,5 % від загальної кількості населення 15-70 років. Серед них 80,4 тис. осіб активно шукали роботу, тобто за методологією МОП були безробітними. Це становить 12,8 %, а офіційний показник рівня безробіття в області - 4,23 %.
Згідно вибіркових обстежень соціально-демографічний склад безробітних такий: 51,8 % - чоловіки (жінки більш охоче реєструються у службі зайнятості, в той час як чоловіки більш схильні до самостійного вирішення власних проблем з працевлаштуванням); 24,1 % - молодь до 28 р., а 24 % - це молодь, що шукає роботу більше одного року. Серед останніх 27,6 % респондентів не змогли знайти роботу після закінчення вищих навчальних закладів, 10,7 % - після закінчення професійно-технічних училищ. Загалом серед усього безробітного населення реґіону 12,9 % становлять особи з вищою освітою.
За рівнем безробіття в Івано-Франківській області виділяються райони з найвищими показниками - Городенківський район (8,21%) та Яремчанська міська рада (13,4 %), та найнижчими - Івано-Франківська міська рада (2,04 %) і Коломийський район (2,09 %). Найбільші проблеми із працевлаштуванням молоді і найвищий офіційний рівень безробіття серед молодих зафіксовано у Тисменицькому, Коломийському і Тлумацькому районах, тоді як низькими відповідними значеннями характеризуються Косівський і Верховинський райони.
Отже, проблема безробіття в Івано-Франківській області ще залишається гострою, хоча за останні роки намітилися стійкі тенденції до її стабілізації. У межах обласного регіону виявлено значні диспропорції у рівнях зайнятості і безробіття населення. Тому реґіональна програма оздоровлення економіки і стабілізації ринку праці повинна враховувати локальні суспільно-географічні умови. Особливої уваги потребує питання удосконалення методики розрахунків рівня і структури безробіття, адже саме від точності обчислених показників залежить ефективність дій державної і регіональної влади, ефективність капіталовкладень та інвестицій, спрямованих на створення нових робочих місць та активізації економіки регіону.
Література:
1. Економічна активність населення Івано-Франківської області за 1998-1999 роки: Статистичний збірник. - Івано-Франківськ: Обласне управління статистики, 2000. - 32 с.
2. Економічна активність населення Івано-Франківської області за 2000-2001 роки: Статистичний збірник. - Івано-Франківськ: Обласне управління статистики, 2002. - 104 с.
3. Економічна активність населення Івано-Франківської області за 2002-2003 роки: Статистичний збірник. - Івано-Франківськ: Обласне управління статистики, 2004. - 104 с.
4. Кількість окремих категорій працівників та підготовка кадрів в економіці Івано-Франківської області: Статистичний збірник (1998 - 2003 роки). - Івано-Франківськ: Обласне управління статистики, 2004. - 38 с.
5. Проданова І. Причини безробіття та аналіз ринку праці Івано-Франківської області // Науковий вісник Прикарпатського університету: Серія економічних наук. № 2. - Івано-Франківськ, 2001. - С. 129 - 133.
6. Гудзеляк І. Економіко-географічні аспекти зайнятості і безробіття населення Івано-Франківської області // Наукові записки ТНПУ. Серія: Географія. № 2, 2005. - Тернопіль. - С. 102-106.

 
 

Цікаве

Загрузка...