WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Еколого-освітня робота з учнівською молоддю як складова збереження біорізноманіття - Реферат

Еколого-освітня робота з учнівською молоддю як складова збереження біорізноманіття - Реферат


Реферат
на тему:
Еколого-освітня робота з учнівською молоддю як складова збереження біорізноманіття
Екологічна освіта в установах природно-заповідного фонду України покликана на підвищення рівня екологічних знань та формування екологічної культури населення, туристів, гостей регіону. Високий рівень обізнаності щодо екологічних проблем регіону, його рідкісних видів флори і фауни сприяє збереженню довкілля, формуванню активної природоохоронної позиції у вищезгаданих цільових групах.
Еколого-освітня діяльність Карпатського біосферного заповідника (КБЗ) регулюється Положенням про КБЗ, Менеджмент-планом (Проектом організації території), Положенням про еколого-освітню діяльність заповідників та національних парків України, Положенням про відділ пропаганди, екоосвіти та рекреації заповідника.
Для здійснення еколого-освітньої діяльності адміністрацією установи створено окремий структурний підрозділ - відділ пропаганди, екоосвіти та рекреації. Його робота здійснюється відповідно до щорічного Плану про еколого-освітню діяльність Карпатського біосферного заповідника, який затверджується директором установи та погоджується Державною службою заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. Екоосвітні заходи, що спрямовані на досягнення певної мети (цільові), а також такі, що організовуються у рамках природоохоронних акцій, проводяться за окремим, більш детальним, плануванням та узгоджуються із районними відділами освіти та навчальними закладами в зоні діяльності Карпатського БЗ (Рахівський, Тячівський, Хустський райони Закарпатської області). Основними природоохоронними акціями є "Первоцвіт", День довкілля, "Зелений паросток майбутнього", "Всесвітній день захисту навколишнього природного середовища", День заповідника та інші.
У здійсненні еколого-освітньої діяльності найбільшої уваги надається роботі з учнівською молоддю. При цьому враховуються програма шкільного курсу природничих дисциплін - біології та географії, вікові особливості психології школярів, методологічні основи освітнього процесу, проведення екскурсій у природне середовище, позашкільної освіти учнівської молоді. А також використовується матеріально-технічна база та інтелектуальний потенціал Карпатського біосферного заповідника, як науково-дослідної установи. Зокрема, до проведення більшості екоосвітніх заходів долучаються співробітники наукового відділу, використовується обладнання лабораторій.
Щороку на базі центральної садиби Карпатського біосферного заповідника у рамках відзначення Всесвітнього дня охорони навколишнього природного середовища (5 червня) та шкільних практик організовується низка масових екоосвітніх заходів.
За мету у даній формі роботи ставиться доповнення знань учнів, отриманих на уроках біології та географії, додатковими відомостями про природу рідного краю. Завданнями є: набуття практичних навичок у здійсненні спостережень за навколишнім середовищем; знайомство із основними методами ведення наукових досліджень; залучення до природоохоронної роботи.
Зокрема проводяться такі заходи: День Води, День птахів, День ентомолога, День флори, День знайомства із роботою сейсмостанції "Рахів".
Всі "Дні" проходять на базі центральної садиби заповідника та наукових лабораторій. З учнями працюють спеціалісти наукового відділу відповідного профілю, співробітники відділу пропаганди, екоосвіти та рекреації.
Цільова група - учні середньої ланки загальноосвітніх закладів Рахівщини. Щороку учасниками заходів стають 350-600 школярів.
Із учнями старшого шкільного віку проводяться учнівські семінари і конференції. Однак, долучаються також і учні 7-8 класів. У процесі такої роботи школярі навчаються узагальнювати інформацію, викладати результати власних спостережень у доповідях, працювати з літературними джерелами. Тематика учнівських конференцій і семінарів обирається відповідно до вимог часу і конкретних подій чи екологічних проблем регіону. Яскравим прикладом тут є учнівська конференція "Катастрофічні природні явища у Карпатському регіоні (повені, селі, зсуви)", проведена за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції з однойменною назвою, що проходила у Рахові після катастрофічної повені на Закарпатті.
Поширеними формами роботи є також лекції, екологічні уроки, еколінійки, диспути тощо.
Екскурсії у природу проводяться у заповідні масиви - на г. Говерлу, Долиною нарцисів, географічний Центр Європи та на форелеве господарство та ін. Екскурсії також використовується, як засоби здійснення екологічної освіти школярів при організації масових екоосвітніх заходів (День птахів, День ентомолога тощо). Важливим аспектом даного виду роботи разом з набуттям практичних знань про природу є формування активної природоохоронної позиції і навичок поведінки у заповідній природі.
У період шкільних канікул на базі Карпатського біосферного заповідника проводяться літні екологічні табори. Всеукраїнський екологічний наметовий табір-експедиція "Ойкос" організовується спільно із Закарпатським обласним еколого-натуралістичним центром і має виражений еколого-освітній та ековиховний характер. Протягом всього таборування юннатам проводяться науково-пізнавальні екскурсії у природоохоронні науково-дослідні відділення (ПНДВ) заповідника: Трибушанське (ур. Підділ, географічний Центр Європи, форелеве господарство), Чорногірське (маршрут "Чорногірськими пралісами на Говерлу", моніторингова ділянка, фенопункт №2, г. Менчул), Угольське (букові праліси, карстовий міст). Під керівництвом науковців, працівників екоосвітнього відділу юннати вивчають природу Карпат, її флору і фауну. Однак, найважливішою складовою програми табору є екологічне виховання, навчання правильної поведінки у заповідній природі. Формуванню етичного ставлення до природи в "Ойкосі" надається особливої уваги. На досягнення максимального ековиховного ефекту спрямовано також відвідування Музею екології гір, перегляд

 
 

Цікаве

Загрузка...