WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Еколого-географічні проблеми розвитку міських поселень Хмельницької області - Реферат

Еколого-географічні проблеми розвитку міських поселень Хмельницької області - Реферат

потребують капітального ремонту. У майже половині всіх міських поселень очисні споруди не працюють зовсім, а багато споруд мають недостатні потужності для очищення стоків. Погіршенню якості води сприяють стоки промислових підприємств. Найбільшими забрудниками води є підприємства цукрової, молочної і м'ясної промисловості, виробництва промисловості будматеріалів. Значно погіршують якісні показники води сільськогосподарські виробники.
Крім забруднених поверхневих вод, в області спостерігаються відхилення від норм у пробах підземних вод. Найбільші вони - біля м.Хмельницький, Старокостянтинів, Полонне і Славута.
Незадовільним є санітарно-хімічний склад води мереж центрального водопостачання, особливо у Славуті, Понінці, Хмельницькому.
Геоекологічна ситуація в області формується також під впливом об'єктів, які накладають відбиток на всі компоненти природи і здоров'я людей. До них відноситься Хмельницька АЕС (м. Нетішин), підприємства хімічної промисловості, нафтові сховища, військові об'єкти, газопроводи.
Розміщення ХАЕС у місці з несприятливими гідрогеологічними та сейсмічними умовами робить її небезпечною з екологічної точки зору [3]:
1. Дефіцит територіальних ресурсів для спорудження ХАЕС внаслідок несприятливих гідрогеологічних, геологічних сейсмічних умов, впливаючи на структуру територіальних ресурсів ще більше підсилює цей дефіцит;
2. Цілковита непридатність території для захоронення та тривалого зберігання радіоактивних відходів;
3. Різкий дефіцит водних ресурсів;
4. Підвищена потенційна здатність території до забруднення (особливо атмосфери, водних об'єктів, ґрунту).
Дослідження виробничихстоків ХАЕС свідчать про те, що вони значною мірою очищуються, хоча хвороби риби у р.Горинь і евтрофікація водосховища підтверджують нагромадження в них радіоактивних елементів. Достовірної інформації про ступінь забруднення компонентів природного довкілля навколо ХАЕС немає, але наявність на станції реакторів типу ВВЕР-1000, які відомі своєю високою аварійністю внаслідок підвищеної крихкості корпусу і корозії труб, вже є свідченням значної екологічної небезпеки. В останні роки Адміністрацією з ядерного регулювання Мінекобезпеки України було прийнято "Перспективний план підвищення безпеки енергоблоку №1 ХАЕС", узгоджено "Довготермінову програму підвищення безпеки блоку №1 ХАЕС", реалізація яких підвищила б безпеку експлуатації АЕС. Окремі заходи щодо зниження викидів в атмосферу радіоактивних газів та зниження радіоактивного фону на прилеглих до станції територіях. Однак дослідження стану здоров'я населення м.Нетішин свідчать про значну соціально-психологічну напругу, яка при несприятливих ситуаціях може спричинити порушення на фізіологічному рівні. Про підвищення захворюваності дітей у м.Нетішин та навколишніх територій свідчать наукові розробки О.Романів (2003 р.). Вона також здійснила ґрунтовний аналіз геоекологічної ситуації на стан здоров'я дитячого населення Хмельницької області. На її думку, найскладнішу екологічну ситуацію (за показниками інтегрального екологічного навантаження) мають Славутський, Хмельницький і Кам'янець-Подільський райони. При цьому враховувались дані про токсичні відходи, рівень забрудненості повітря, грунту, поверхневих вод. Аналіз стану навколишнього середовища у містах Хмельницької області дає підставу виділити такі їх групи, залежно від типу екологічної ситуації:
1) міста і селища з нормальною екологічною ситуацією (забруднення компонентів природи не перевищує нормативів) - Нова Ушиця, Віньківці, Летичів, Стара Синява, Білогір'я, Теофіполь, Ізяслав, Ямпіль, Антоніни, Гриців, Базалія, Сатанів, Закупне, Чемерівці, Лозове, Деражня, Меджибіж, Вовковинці;
2) міські поселення з напруженою екологічною ситуацією (забруднення довкілля вищі нормативних) - Городок, Славута, Полонне, Старокостянтинів, Шепетівка, Ярмолинці, Війтівці, Наркевичі, Понінка;
3) міста з різко загостреною екологічною ситуацією (показники забруднення сильно перевищують нормативні) - Кам'янець-Подільський, Хмельницький, Нетішин, Дунаївці, Волочиськ.
Для кожної з цих груп існують певні особливості у розвитку господарства. Так, у поселеннях першої групи немає жодних екологічних обмежень щодо розміщення промислових підприємств, а для другої і третьої груп такі обмеження досить суттєві, в них доцільно розвивати виробництва, які не завдаватимуть шкоди довкіллю. В міських поселеннях другої і третьої груп необхідний розвиток екологічної інфраструктури (систем очищення стічних вод, газопилоочистки, рекультивації земель та ін.) У деяких з цих населених пунктів немає об'їзних шляхів, їх необхідно споруджувати для зменшення забруднення повітря автотранспортом (Городок, Ярмолинці та ін.) Проведення природоохоронних заходів потребує значних коштів, що в умовах економічної кризи є дуже проблематично. Екологічна ситуація у міських поселеннях, як і в області загалом, може бути поліпшена лише за умови радикальних змін у системі господарювання, вдосконалення галузевої і територіальної структур господарства.
Джерело:
Заставецький Т. Еколого-географічні проблеми розвитку міських поселень Хмельницької області // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Географія.- №2. Частина 1.-2004.-С.191-194

 
 

Цікаве

Загрузка...