WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Португалія - Реферат

Португалія - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Португалія
ПЛАН
1. Загальні відомості про країну
1. Становлення та сучасний стан економіки Португалії
2. Сільське господарство
3. Промисловість Португалії
4. Зовнішня торгівля
Висновок
Список використаної літератури
1. Загальні відомості про країну
Офіційна назва - Португальська Республіка (Republica Portuguesa).
Португальська Республіка (Republic Potruguesa) розташована на західному узбережжі Іберійського напівострова. В її склад входять Азорські острови і Мадейра. Площа території 91 921 км2, населення 9,9 млн. ч. (1993 р.) - переважно португальці, іноземців усього 1%. Устрій згідно Конститутції 1976 р. - демократія на чолі з президентом. Законодавча влада належить однопалатному парламенту. Головні партії - соціал-демократична, соціалістична, комуністична і народна. Острівні території мають адміністративну автономію. Домінує католицька церква.
Вступ країни в Европейський Союз прискорив її еволюцію, хоч за своїм потенціалом і ВНП, який припадає на одного мешканця, вона поступається решті країн Західної Європи. Частка промисловості у ВПН 32%, сільського господарства 6,7%. Розвинений туризм, щорічно прибуває понад 10 млн. туристів. Португалія експортує продукцію легкої і харчової промисловості, корок, кораблі, хімічну продукцію тощо. Грошова одиниця - ексудо.
Географічне положення - країна розташована на південному заході Європи, на Піренейському півострові; включає Азорські острови та архіпелаг Мадейра в Атлантичному океані. Португалія - найзахідніша держава Європи. Межує лише з Іспанією. На заході і півдні омивається Атлантичним океаном.
Острови Мадейра та Азорські - автономні регіони країни. Відстань від континентальної частини країни до Азорських островів - 1500 км, до Мадейри - 650 км. Залежна заморська територія - Макао в Східній Азії неподалік Гонконгу, 20 грудня 1999 року офіційно повернута Китаю, але протягом 50 років зберігатиме статус особливого регіону з власним урядом, законодавством та економікою.
Чисельність населення - 9,92 млн. осіб (липень 1999 року).
Релігія - католики (97%), протестанти (1%).
Столиця - Лісабон (Lisboa) - 2,04 млн. жителів (1992 р.).
Найбільші міста - Порту, Амадора, Коїмбра, Брага, Сетубал, Евора, Фаро.
Адміністративний поділ - 2 автономні області: Азорські острови та Архіпелаг Мадейра; 22 округи (distrito), які поділяються на райони (concelho), а ті в свою чергу - на парафії (freguesia).
Райони Лісабона і Порту поділяються на квартали (bairro), квартали - на парафії.
Крім того, континентальна Португалія поділяється на 11 історичних провінцій.
Офіційна мова - португальська і мірандес.
Грошова одиниця - євро. (До 2002 року - португальський ескудо).
Система мір і ваги - метрична (метри і кілограми).
Національне свято - 10 червня - День Португалії (1580 р.)
Національний прапор - дві вертикальні смуги: зеленого (з боку кріплення на 2/5 ширини) і червоного (3/5 ширини) кольору із зображенням герба Португалії, що розташований на роздільній лінії.
Герб - срібний щит, на якому хрестом розміщені п'ять блакитних щитів з п'ятьма срібними кулями в кожному, обрамлений червоною смугою з сімома золотими трибаштовими замками. Щит увінчаний короною, по бокам - оливкова і дубова зелені гілки, перв'язані пурпурною стрічкою.
Членство в міжнародних організаціях - Португалія є членом ООН, СОТ, МВФ, ВОЗ, НАТО, ЄС, Організації економічного співробітництва і розвитку.
1. Становлення та сучасний стан економіки Португалії
В епоху колоніальних завоювань у ХV-ХVІ століттях Португалія була найзаможнішою країною світу. Але, оскільки це багатство не витрачалося на розвиток промисловості і налагодження торговельних зв'язків, до ХІХ-ХХ століть Португалія стала однією з найбідніших європейських держав. Після революції 1974 р. національна економіка була переорієнтована від африканського ринку (йдеться насамперед про колоніальні володіння) до європейського. З 1986 року, коли Португалія вступила в ЄС, становище в країні дещо покращилося.
Валовий національний продукт у 2005 році становив 106 391 млн. дол. США, у 2006 - 105 917 млн. дол. США.
Валовий внутрішній продукт у 2005 році становив 106 697 млн. дол. США, у 2006 - 107 716 млн. дол. США.
ВНП на душу населення у 2005 становив 10 670 дол. США, у 2006 - 10 600 дол. США.
Динаміка ВВП Португалії у 2002-2006 рр.
(у відсотках до попереднього року).
2002 2003 2004 2005 2006
Сільське господарство,
рибальство і лісоводство -8,8 -0,4 0,9 7,2 -1,0
Промисловість 0,8 -0,8 … 4,6 5,2
Енергетика 4,8 10,1 5,8 6,0 -2,8
Будівництво -0,6 1,6 4,8 6,5 12,0
Сфера послуг 1,8 1,2 1,5 1,8 3,0
ВВП в ринкових цінах -1,4 2,4 2,4 3,6 4,0
2. Сільське господарство
Сільське господарство Португалії за показниками відстає від аналогічних секторів країн ЄС. Існує кілька причин: низький рівень інвестицій, слабка механізація ферм, обмежене застосування добрив, розрізненість родючих земель.
Головні сільськогосподарські культури: пшениця, ячмінь, кукурудза, рис, картопля, виноград, маслини, томати.
Португалія - провідний експортер вин і томатної пасти. Доходи, отримані від продажу цих продуктів на світових ринках, відшкодовують вартість імпортованого м'яса і пшениці.
На півночі країни переважають невеликі ферми, дуже розрізнені і віддалені одна від одної, тому не йдеться про об'єднання земель і розподіл ресурсів. На півдні поширена система латифундій (великих землеволодінь). Тут розвиток агропромислового комплексу гальмувався екстенсивним типом господарювання: через великі площі, зайняті під зернові, і виноград власники не були зацікавлені в інвестуванні коштів і технологій - вони завжди могли отримати великі врожаї.
У 1975 р. було проведено аграрну реформу: великі землеволодіння націоналізовані (з компенсацією) і передавалися у володіння кооперативам, скасовано орендну плату, проводилася іригація земель, заохочувався перехід до нових сільськогосподарських культур. Загалом було націоналізовано близько 1,3 млн. га. Поспішне проведення реформи та її соціалістична спрямованість викликали соціальне напруження в суспільстві і зниження

 
 

Цікаве

Загрузка...