WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Польща. Державний устрій - Реферат

Польща. Державний устрій - Реферат

Лех Валенса став президентом країни. У січні 1991 р з'їзд ПОРП прийняв рішення про саморозпуск, Польща вступила на шлях демократії та ринкового розвитку. У 1992 р. набула чинності Мала конституція (пакет поправок до конституції 1952 р.). Радянські війська залишили країну 1994 р. Президентські вибори 1995 і 2000 рр. виграв колишній комуніст Александер Квасьневський. Нову демократичну конституцію прийняли на референдумі 25 травня 1997 р. (набула чинності 16 жовтня того ж року). 12 березня 1999 р. Польща стала членом НАТО, на черзі - вступ до ЄС. У березні 2000 р. у Ґданську відзначали 20-річчя "Солідарності" (президента не було запрошено). У травні 2001 р. на лаву підсудних сів В. Ярузельський за розстріл у 1970 р страйкарів Ґданська. Парламентські вибори 23 вересня 2001 р. виграли соціал-демократи (колишні комуністи), "Солідарність" зовсім не здобула місць у парламенті.
Природно-ресурсний потенціал
На півночі країни - Балтійське пасмо Приблизно 2/3 території країни - її північ і центр - охоплюють Велико-польська, Мазовецька і Підляська низовини. Ці низовини у прибережних районах Балтики складаються з піщаних і заболочених місцевостей і потребують старанного обробітку. Що далі від моря, то вони краще дренуються Одрою, Віслою та іншими ріками. Неподалік Балтики можна побачити чимало маленьких лісочків, що складаються з ялини та смереки. У глиб континенту розміри таких лісів збільшуються. На півдні та південному сході - Малопольська та Люблінська височини. Вздовж південного кордону підносяться Карпатські гори та Судети. Найвища точка - г.Риси (2499 м), що знаходиться у Високих Татрах, які є частиною Карпат. Територія країни відзначається щільною річковою мережею. Озера - в основному на півночі. Географічне положення Польщі можна вважати зручним. Під лісами - понад 20% території країни.
Клімат - помірний, у певних місцевостях йому притаманні континентальні риси. Залежно від регіону середні температури січня коливаються від -5 до 0°С, у горах до -8°С. Середні температури липня коливаються від +17 до +19 °С, у горах +10 °С. У столиці середня температура січня -4 °С, липня +19 °С. Середньорічна температура +8°С. На рівнинах опадів річно - 500 - 600 мм. У горах ця кількість перевищує 1000 мм. Кліматичні та ландшафтні умови цілком придатні для розвитку сільського господарства.
Мінеральні ресурси нафта, природний газ, кам'яне та буре вугілля (Сілезький кам'яновугільний басейн вважається одним із найбагатших у Західній Європі), торф, залізна руда, мідь, свинець, цинк, нікель, срібло, сірка, пірит, магнезит, барит, кам'яна й калійна солі.
Реферат з економічної географії
Польща, загальна характеристика.
Економіка
Фахівці відзначають, що Польща досить швидко та ефективно здійснила перехід від командно-адміністративної до ринкової економіки Все ж таки залишаються серйозні проблеми інфляція, значний дефіцит бюджету, зовнішня заборгованість.
Промисловість. Польща є індустріально-аграрною країною. Видобувають кам'яне та буре вугілля, природний газ, свинець, цинк, срібло, сірку. Країна - один із найбільших у світі виробників сірки річно - близько 2 млн т. Основне джерело електричної енергії - теплові електростанції. З-поміж галузей обробної промисловості чільне місце належить машинобудуванню. Будують морські судна, автомобілі, вагони тощо. Випускається також продукція сільськогосподарського машинобудування, електротехнічної та радіоелектронної промисловості. Виготовляють поляки и промислове устаткування. Значного розвитку набули хімічна й нафтохімічна галузі промисловості, чорна і кольорова металургія. На ринок постачають свою продукцію підприємства текстильної, швейної, харчової, меблевої, цементно-скляної та інших галузей промисловості. Кам'яне та буре вугілля видобувають у Верхній Сілезії. Вона є й великим центром електроенергетики та чорної металургії. Машинобудування зосереджено у великих містах. Текстильна промисловість традиційно концентрується в районі Лодзі. Найбільшим промисловим центром є столиця. У країні - 20 тис. підприємств за участю іноземного капіталу.
Сільське господарство. В аграрному секторі переважають індивідуальні господарства. У цьому виявлялася своєрідність Польщі навіть за комуністичних часів. На відміну від колишнього СРСР та інших соціалістичних країн, у країні не було колгоспів. Кожний фермер самостійно вів своє господарство. Сільське господарство розвинено краще, ніж, наприклад, в Україні. Але воно знаходиться на такому рівні, на якому кілька десятків років тому знаходилися фермерські господарства Великої Британії. Основні сільськогосподарські культури - картопля, жито, овес, ячмінь, пшениця й цукрові буряки. Вирощують також фрукти, овочі та ягоди. У тваринництві переважає розведення великої рогатої худоби та свиней. Рибу виловлюють як у морях, так і у внутрішніх водоймах.
Транспорт. Країна має всі види транспорту. Довжина залізниць - понад 25 тис. км, автошляхів - 353,1 тис. км, внутрішніх водяних шляхів - 3,9 тис. км. Тоннаж морського торговельного флоту - близько 4 млн брутто-реєстрових тонн. Головні морські порти - Щецін, Ґдиня, Ґданськ, Свиноуйсьце. Міжнародний аеропорт - у столиці.
Зовнішня торгівля. Основні експортні товари - машини, кам'яне вугілля (друге місце у світі), прокат, хімікати, продукція кольорової металургії, легкої та харчової галузей промисловості, а також цукор, деревина, текстиль, целюлоза.
Імпортують залізну руду, нафту й нафтопродукти, добрива, пшеницю, бавовну, вовну, концентрат цинку.
Головні зовнішньоторговельні партнери - країни Європейського Союзу.
Туристичні об'єкти
Національні парки Бабйоґурський, Біловезький (охоплює західну частину Біловезької пущі), Бещадський, Велькопольський, Еолійський, Ґочанський, Кампіноський, Карконошс, Ойцувський, Пенінський, Розточанський, Свентокшиський, Словінський,Татшанський.
У столиці - Старе място з мурами (XIV - XV ст.), передбрамним укріпленням-барбаканом (XVI ст.), і етичним костьолом св. Яна (XIV ст.), Нове място з готичним костьолом (XV ст.), монастирями та костьолами (XVI - XVII ст.); палаци: королівський, Красінських (1677-1682 pp.), Чарторийських-Потоцьких (1730 p.), Тишкевичів (1785-1792 pp.), Радзивілів, Паца; королівський маєток Вілянув із палацом (1679-1731 pp.) і розкішним парком; костьоли: Святого Хреста (1682 - 1754 pp.), візиток (1727-1762 pp.), кармелітів (1761 - 1783 pp.), євангелічний (1778-1781 pp.), св. Анни (1788 p.), палацово-парковий комплекс Лазенки (XVIII ст.), музеї: Національний, Археологічний, Етнографічний, Геологічний, історії Землі, Європейського живопису ім. Іоанна Павла II, Історичний польського революційного руху, Війська Польського, історії Варшави, Літературний ім. А. Міцкевича, Техніки, в'язниці Павяк, Залізничний, Плаката, Туризму та спорту, Шкіряного ремесла, Художніх ремесел, Мисливства, Театральний, Ф. Шопена; Старий і Новий зимові сади, зопарк, ботанічний сад.
У Кракові (давній столиці Польщі) - на горбі Вавель: капела-ротонда Діви Марії (X ст.), королівський замок Вавель (ХІІІ -XVII ст.) із кафедральним собором (XIV ст.), усипальницею останніх королів династії Яґеллонів і великих поляків - Адама Міцкевича, Тадеуша Косцюшка, Юліуша Словацького та ін.; у Старому місті - ансамбль пл. Ринок, руїни міських мурів із Фло-ріанською брамою, вежами (ХІІІ - XIV ст.) і барбаканом (1498-1499 pp.), торговельні ряди "Сукенніце" (1555 - 1559 pp.), Ратушна вежа, костьоли: св. Анджея (1090 p.), Діви Марії (1360-1548 рр.), Святого Хреста (XIV-XVI ст.), св. Петра і Павла (1605-1619рр.), бернардинців на Стардомі (1670-1680 pp.), св. Анни (1689-1695 рр.), Маріацький; монастирі францисканців, домініканців, кармелітів; музеї: Національний, Археологічний, Етнографічний, Геологічний, Чарторийських, Авіації, Меморіальний Яна Матейка, Кафедрального собору; Палац мистецтв, Картинна галерея.
Багатими на музеї, пам'ятки історії та архітектури є інші польські міста - Білосток, Вроцлав, Ґданськ, Ґлівіце, Ґнезно, Ланьцут, Лодзь, Люблін, Мальборк, Пшемисль (Перемишль), Познань, Торунь, Хелм, Ченстохова.
Популярні гірськолижні курорти в Татрах і Судетах (центр - Закопане), піщані пляжі Балтики.

 
 

Цікаве

Загрузка...