WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Тернопільська область (географія, економіка, пам’ятки) - Реферат

Тернопільська область (географія, економіка, пам’ятки) - Реферат


Реферат з економічної географії.
Тернопільська область (географія, економіка, пам'ятки)
Коротка історична довідка
Територія Західного Поділля і Південно-Західної Волині адміністративне об'єднана у Тернопільську область України в 1939 році, яка знаходиться у західній частині Подільської височини. Територія краю охоплює 13,8 тис. км. квадратних, що становить 2,3 відсотка від загальної площі України, тут проживають понад 1 000 000 чоловік. Обласний центр місто Тернопіль, що засноване в 1540 році, в ньому мешкає біля 230 000 громадян.
Мінеральні ресурси в Тернопільській області мають місцеве значення. Це нерудні корисні копалини, насамперед, мінеральні будівельні матеріали (пісковик, вапняк, пісок, глина, гіпс, мергель та ін.). На основі використання цих корисних копалин розвивається промисловість будівельних матеріалів. Освоєння родовищ деяких копалин (гіпс) - може мати в майбутньому міжобласне значення.
Кліматичні ресурси Тернопільської області сприятливі для вирощування сільськогосподарських культур лісостепової зони. Сприятливі умови для вирощування теплолюбних культур (виноград, абрикоси, персики та ш ) є у Придністров'ї, зокрема, на південних схилах Дністра.
Клімат на території області має важливе значення для відпочинку людей. Найсприятливішими для цього є заліснені території. Вони мають невеликі добові коливання температур повітря. Улітку ділянки лісу мають прозоре повітря, насичене фітонцидами, без пилу А взимку на них значна товщина снігового покриву, невелика швидкість вітру, що сприяє організації зимових видів відпочинку.
Для літнього відпочинку найкращі кліматичні умови - у південній частині області, особливо на берегах Дністра і його приток. У теплий період тут достатньо високі температури повітря, довгий купальний сезон (понад 90 днів), добра природна вентиляція території. Для зимового відпочинку умови тут малопридатні, бо взимку буває багато днів з похмурою погодою, туманами, сильними вітрами, сніговий покрив незначний (1-10 см).
Водні ресурси складаються з поверхневих і підземних вод Тернопільська область є територією із середнім забезпеченням водними ресурсами. Сумарні потенційні водні ресурси області становлять 1,4% від водних ресурсів України. На 1 людину припадає 1,4 тис м води на рік. Через територію краю протікають ріки Дністер, Горинь, Збруч, Серет, Стрипа. На окремих з них можна займатися водним туризмом.
За запасами прісної води область займає 15 місце в Україні.
Лісові ресурси мають в області ґрунто-, водоохоронне, рекреаційне значення На промислову переробку поступає незначна кількість деревини.
Це визначається невеликою кількістю лісів в області та їхнім якісним складом. Запаси деревини в Тернопільській області становлять 20,1 млн. м (0,2% запасів деревини в Україні). Видовий склад лісів такий хвойні породи- 16,7%, твердолистяні - 79,6%, м'яколистяш - 3,7% від загальної площі лісів.
Більшість лісових насаджень (майже 54%) - молоді (до 40 років). Стиглі (60-100 років) і перестиглі (понад 100 років) ліси, які придатні для рубок, займають тільки 1/5 площі лісонасаджень. Лісове насінництво в області переведено на елітну основу. У лісах відібрано найкращі дерева (51 дуб, 12 модрин, 4 буки, 2 сосни), від яких піде потомство основних порід для лісів області.
На території краю розміщені живописні, вкриті лісами, гірські пасма Кременецьких гір та Товтрів висотою 350 - 400 метрів. На лівобережжі мальовничого каньйону Збруча створений державний природний заповідник "Медобори".
Чарують своїми могутніми постатями дубові гаї Кременеччини та Шумщини, букові ліси Борщівщини.
На півдні Тернопільщини розміщені величні Траянові вали, що були насипані у 8-7 ст. до н.е., з ними пов'язаний відомий Михалківський скарб золотих та срібних прикрас вагою понад 7 кг.
Через територію Тернопільщини прокотилися хвилі кочівників, які залишили після себе окремі пам'ятки, що репрезентують сарматів, аварів, угрів, половців. У час монгольської навали 1241 року вперше фортеці Кременець і Данилів не були здобуті грізними туменами Батия.
Тернопільщина пам'ятає і могутніх володарів Русі князів Василька Ростиславовича, стольний град якого Теребовль був форпостом у боротьбі з польською експансією, Данила Романовича та його сина Лева, які на просторах краю мечем і словом відстоювали незалежність Галицько-Волинського князівства.
На полях під Зборовом у 1649 році український народ виборював право на незалежність і саме за умовами Зборівського миру Богдан Хмельницький був визнаний поляками як керманич нової, хоча і автономної у складі Речі Посполитої, держави України.
Минали століття, довготривала боротьба за незалежність України завершилась проголошенням незалежності у 1991 році.
Із Західного Поділля походять відомі вчені фізик Іван Пулюй, хімік академік Іван Горбачевський, етнограф Володимир Гнатюк, співачка з світовим ім'ям Соломія Крушельницька. Всіх їх виплекала Тернопільщина.
Бучач
Райцентр на півдні Тернопільщини, приблизно в 115 км. на захід від Кам'янця-Подільського та в 72 км. на південь від Тернополя. Як слушно зауважив один з найкращих знавців української архітектури Г. Логвин, Бучач - одна з найоригінальніших осель в нашій країні. Вчені вважають, що якби до цієї оригінальності ще й трохи грошей та порядку, то це місто стало б неабиякою туристською атракцією.
Місто лежить на терасі глибокого каньону р. Стрипи, в оточенні високих горбів. Вперше воно згадано в літописах під 1397 р. (А десь в Мережі Цікаві та іноді ну зовсім безглузді думки висловлюють щодо походження назви міста. Тут і версія про місто різників (англійське "butcher" начебто однокорінне назві міста), і - більш достовірне - начебто від слова "буча", стрімка, дика, глибока весняна вода. Найбільш невгамовна частина течії Стрипи знаходиться буквально в кількох кроках від ратуші, яка стоїть біля підніжжя Федорової гори з василіанським монастирем.
Бучач знаходився в самому центрі так званої "країни міст" (славнозвісної Гардаріки), як здавна називали в закордонних хроніках землі Придніпров'я, Карпатської та Червоної Русі і Галицько-Волинського князівства через велику кількість дерев'яно - земляних укріплень, а пізніше і мурованих міст та фортець. Тому навколо - багато цікавих архітектурних пам'яток: в 2 км. на північ - руїни фортеці в Підзамочку, в 2 км. на південь - в урочищі Монастирок теж збереглись залишки церкви 16 ст. Окрім основного, культового призначення, ця церква використовувалась і як сторожовий пункт: під час нападів зверху вночі запалювались сигнальні вогнища, а вдень подавався димовий сигнал. Недалеко звідси і до замків в Язлівцю та Золотому Потоці.

 
 

Цікаве

Загрузка...