WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Географія Польщі - Реферат

Географія Польщі - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Географія Польщі
ПЛАН
1. Загальні відомості про країну
2. Природно-ресурсний потенціал Польщі
3. Населення Польщі
4. Народне господарство Польщі
5. Транспортна система країни
6. Зовнішньоекономічна діяльність Польщі
7. Внутрішні відмінності
Список використаної літератури
1. Загальні відомості про країну
Офіційна назва - Республіка Польща (Речпосполита) (Rzeczpospolita Polska).
Географічне розташування. Польща розташована у Центральній Європі над Балтійським морем, між 49° 00' та 54° 50' північної широти і між 14° 08' та 24° 09' східної довготи.
Протяжність з півночі на південь складає 649 км, зі сходу на захід - 689 км.
Площа території країни складає 312 685 кв. км.
Кількість населення - 38,6 млн. чол. (1999 р.)
Столицею Польщі є Варшава (Warszawa) з населенням 1 618 млн. мешканців (4,2 % від загальної кількості населення країни).
Головні міста (Оцінка, 2005)
Агломерація/Конурбація Край Мешканців
1 Катовіце (Сілезія) - 3,487,000
2 Варшава (Мазовія) - 2,679,000
3 Краків (Мала Польща) - 1,400,000
4 Лодзь (Лодзь) - 1,300,000
5 Гданськ-Гдиня-Сопот (Померанія) - 1,100,000
Найбільші міста:
· Лодзь (??d?) - (803,4 тис.)
· Краків (Krak?w) - (740,0 тис.)
· Вроцлав (Wroc?aw) - (637,2 тис.)
· Познань (Pozna?) - (577,5 тис.)
· Ґданьськ (Gda?sk) - (458,4 тис.)
· Щецін (Szczecin) - (416,7 тис.)
· Бидгощ (Bydgoszcz) - (386 тис.)
· Люблін (Lublin) - (356,5 тис.)
· Катовіце (Katowice) - (344,8 тис.).
2. Природно-ресурсний потенціал Польщі
Природно-ресурсний потенціал в цілому сприяє господарському розвитку Польщі. В країні переважає рівнинний рельєф (Польська низовина займає 80 % площі). Клімат помірно континентальний. З-поміж країн постсоціалістичної Європи Польща найкраще забезпечена корисними копалинами. Головне багатство країни - кам'яне вугілля, за покладами якого вона займає перше місце в Європі. Значними є запаси сірки, міді, цинку, бурого вугілля та кам'яної солі.
З грунтів найпоширеніші дерново-підзолисті, дерново-карбонатні та чорноземи, а також алювіальні у дельтах річок Вісли та Одри. Лісами вкрито до 20 % території, для господарських потреб їх не вистачає. Гідроресурси незначні, але гострого дефіциту їх країна не відчуває.
3. Населення Польщі
Польща вважається однонаціональною країною - поляки становлять 98,7 % населення. Під час Другої світової війни країна втратила до 15 % сво-го населення, що становило близько 7 млн чоловік. Завдяки державним заходам щодо стимулювання міграції та народжуваності кількість населення країни зросла на 11 млн чоловік. За віковою структурою на початок 90-х років Польща стала однією з наймолодших країн Центральної Європи. Частка працездатного населення тут становить 60 %. У містах проживає близько 60 % населення, на території країни розміщено 9 міських агломерацій, кожна з яких має близько 2 млн чоловік. Вплив столиці на життя країни дещо нижчий, ніж в інших країнах регіону, що пояснюється наявністю кількох розвинутих промислових центрів.
Польща була однією з країн, сільське господарство якої мало найкращі передумови для реформ після руйнації соціалістичного табору. Тому реформаторські зрушення у сільському господарстві відбулись раніше, ніж у інших галузях. З 1992 р. почався процес приватизації великих державних підприємств, а до того у 1990 р. в країні була впроваджена "комунальна власність" - від держави відокремились місцеві бюджети, що дістали право розпоряджатися комунальною власністю. В зовнішньоторговельній діяльності фізичні та юридичні особи дістали право на самостійну діяльність під наглядовим контролем з боку держави. Головним гаслом реформ у країні було створення справжнього власника, виховання людини з несоціалістичним мисленням. Фактично був сформований новий експортний комплекс країни. Відбулась зовнішньоторговельна переорієнтація на ринки Північної та Західної Європи, Близького Сходу. Систематичні зовнішньоекономічні зв'язки з постсоціалістичними країнами у нових умовах досі не налагоджені.
4. Народне господарство Польщі
Господарство Польщі досить розвинуте та багатогалузеве. До Другої світової війни країна мала переважно аграрну спеціалізацію. 65 % населення проживало в сільській місцевості і займалося сільським господарством. У промисловості значним був вплив іноземного капіталу. В роки побудови соціалізму (1945-1990 pp.) Польща зазнала впливу індустріалізації, передусім дістали розвиток галузі важкої промисловості: енергетика, металургія, машинобудування і металообробка, хімія, лісова та лісохімічна промисловість, а також легка.
Промисловість Польщі представлена точним і загальним машинобудуванням. Дістали розвиток хімічна промисловість і промисловість будівельних матеріалів, паливно-енергетичний комплекс. Нині нафтопереробка Польщі розвивається на сировині з Близького Сходу. Металообробні галузі промисловості орієнтовані на вітчизняну сировину (мідь). Підприємства чорної металургії значною мірою залежали від радянських поставок, тому нині у їхньому розвитку є певні проблеми.
Картосхема 2. Структура народного господарства Польщі
Сьогодні у розміщенні промисловості характерним є зосередження базових галузей сировинної орієнтації та машинобудування у великих містах та агломераціях. У невеликих містах з населенням до 20 тис. чоловік та селах розміщуються переважно підприємства харчової, деревообробної, будівельних матеріалів промисловості, що використовують місцеву сировину.
Сільське господарство Польщі завжди відрізнялося від інших соціалістичних країн значною часткою недержавного сектору. В європейському регіоні Польща посідає помітне місце за виробництвом картоплі,

 
 

Цікаве

Загрузка...