WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Географія Іспанії - Реферат

Географія Іспанії - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Географія Іспанії
ПЛАН
1. Загальні відомості
2. Положення і природні ресурси Іспанії
3. Населення і трудові ресурси Іспанії
4. Загальна характеристика господарства Іспанії
Використана література
1. Загальні відомості
Іспанія - південноєвропейська країна. Вона займає п'ять шостих Піренейського півострова, Балеарські і Пітіузькі острови у Середземному морі та Канарські острови в Атлантичному океані. Піренейські гори важкодоступні та "ізолюють" Іспанію від інших європейських країн, крім Португалії, що займає західну частину півострова. Іспанія омивається Середземним морем і Атлантичним океаном. По суходолу Іспанія межує з Португалією на заході (спільний кордон - 1214 км), з Францією - по гребенях Піренейських гір (623 км), з Андоррою (63,7 км), з Гібралтаром (1,2 км), з Марокко (м. Сеута - 6,3 км, м. Мелілья - 9,6 км).
Рельєф: центральне Іберійське плато (Месета) з гірськими хребтами - Піренеї, Кантабрійські, Андалузські гори, Сьєрра-Невада, низовині на півдні; річки Ебро, Дуеро, Тагус, Гвадіана, Гвадалківір; территория: Балеарські і Канарські острови; на півночі Африки - Сеута, Мелілья, Альхуцемас, Чафарінас, Пяньон де Велес
Площа території - 504 782 кв. км. (50 місце у світі).
Столиця - Мадрид (2,905 млн. жителів).
Великі міста: Барселона (1,497 млн. жителів), Валенсія (741,9 тис.), Севілья (704,5 тис.), Сарагоса (607 тис.), Малага (539,3 тис.).
2. Положення і природні ресурси Іспанії
Іспанія - країна на Піренейському (Іберійському) півострові. За територією і населенням вона належить до найбільших країн Європи. В XV-XVI ст. Іспанія, як і Португалія, відігравала першорядну роль у Великих географічних відкриттях і колоніальних загарбаннях.
Сучасна Іспанія займає 5/6 Піренейського півострова, їй належать Болгарські острови в Середземному морі й Канарські острови в Атлантичному океані. Вона є одночасно атлантичною і середземноморською країною.
Від решти Європи її відокремлюють Піренеї - одні з найбільш важкопрохідних гір континенту, що витягнулися в широтному напрямку на 450 км. Сучасні транспортні системи (залізниці і шосе) оминають їх уздовж морського узбережжя. Від Африки Іспанію відокремлює Гібралтарська протока завширшки 13 км. її легко долали вже в найдавніші часи. Тепер Ґібралтарська протока є одним з найнапруженіших морських шляхів у світі.
В адміністративному відношенні Іспанія поділяється на 17 автономних провінцій.
Понад 3/5 території Іспанії займає плоскогір'я Месета (іспанською мовою - "стіл"). Середня висота його становить 700-800 м н.р.м. На півночі та півдні Месета оточена горами, в західному напрямку вона поступово знижується і закінчується на території Португалії.
Месета - посушливий степ з континентальним кліматом, мало-родючими ґрунтами і бідною рослинністю. Умови для сільського господарства тут складні. Літо жарке, зими прохолодні. Середня температура липня 27 °С, січня -1 °С. Річна сума опадів коливається в межах 300-350 мм. Часто бувають посухи. Режим місцевих річок нестійкий. Влітку вони маловодні. Враховуючи їхнє значення для водопостачання і зокрема іригації, чимало зроблено для регулювання їх стоку. На них багато гідроспоруд і водосховищ.
Північні гори (Кантабрійські і Піренейські) багаті на гідроресурси, ліс і пасовища. Для них характерна висотна зональність. М'який і вологий клімат має вузька рівнинна смуга узбережжя Біскайської затоки.
Специфічну частину Іспанії становлять відкриті на південь і закриті з півночі горами узбережжя Середземного моря і Андалузька рівнина (басейн річки Твадалквівір). Це субтропіки середземноморського типу з жарким сухим літом і м'якою вологою зимою, з родючими ґрунтами і можливостями для штучного зрошення. Разом з Балеарськими і Канарськими островами ця територія має найсприятливіші умови для субтропічного землеробства і рекреації.
Іспанія має поклади високоякісних залізних руд і низької якості вугілля. Інші корисні копалини різноманітні, але невеликі за покладами. Вразливим місцем мінеральної бази країни є слабка забезпеченість власними енергоресурсами.
3. Населення і трудові ресурси Іспанії
Найдавнішими відомими предками сучасних іспанців вважаються племена іберів, питання
про походження яких залишається невирішеним і досі. З II ст. до н. е. і до V ст. н. е. вони перебували під владою Стародавнього Риму і були романізовані. Значний вплив на формування іспанського етносу мали також араби і бербери, які в 711-718 pp. завоювали весь Піренейський півострів і яких місцеве населення називало маврами. Сучасний іспанський етнос склався під час Реконкісти - відвоювання земель у арабів, яке закінчилося тільки в 1492 р.
Офіційною мовою є іспанська (кастильська). Вона належить до романської групи індоєвропейських мов і близька до португальської, французької та італійської. В трьох північних областях: Каталонії, Басконії і Ґалісії, які в свій час не були завойовані арабами, а Басконія не була завойована навіть Стародавнім Римом, зберігаються і досі місцеві мови. Вони мають статус других офіційних мов. У Каталонії - каталонська, споріднена з провансальською мовою Франції; в Басконії - баскська (становить окрему мовну сім'ю); в Ґалісії - галісійський діалект португальської мови. Офіційною релігією Іспанії є католицизм. Регіоналізм і католицька релігія мають великий вплив на суспільне життя країни.
В епоху Великих географічних відкриттів іспанці масово переселялися в Новий Світ і стали важливим компонентом більшості сучасних латиноамериканських етносів. Нині за межами країни найбільше іспанців проживає у Франції'.
Понад 9/10 населення вважається міським і тільки 9 % - сільським. При оцінці цього факту слід враховувати, що невеликі міста Іспанії мають порівняно високий процент аграрного населення. Найвища густота населення (понад 100 чоловік на 1 км2) характерна для північних вологих і південних середземноморських територій. На внутрішній посушливій Месеті, якщо не брати до уваги столичну агломерацію Мадрида середня густота населення не перевищує 20- 30 чоловік на 1 км . Найбільшими містами Іспанії є Мадрид і Барселона.
4. Загальна характеристика господарства Іспанії
Зайнятість самодіяльного населення в Іспанії характеризується такими показниками: в третинній сфері -52 %, в сільському господарстві - 17 (у 1950 р. - 50 %) і в промисловості та будівництві - 31 %.
Промисловість
Основу енергетики Іспанії становить імпортна нафта. Нафтопереробка, як правило, здійснюється в портових містах, її річна потужність становить понад 60 млн т сирої нафти. Власний видобуток вугілля (кам'яного і бурого) забезпечує лише 1/5 енергетичних потреб, част-ка невеликих ГЕС і кількох АЕС дорівнює приблизно 1/6.
За обсягом продукції обробної промисловості Іспанія посідає в світі досить вагоме місце: вона входить до групи перших 15 промислових країн. У Західній Європі за цим показником вона поступається тільки Німеччині, Франції, Великобританії таІталії, хоча істотно відстає від них, особливо в розрахунку на душу населення. За структурою обробна промисловість Іспанії досить різноманітна, але в ній різко переважають традиційні трудомісткі галузі.
В країні виплавляють чорні і кольорові метали (виплавка сталі - 13 млн. т). Значного розвитку набули нафтохімія, яка тісно пов'язана з нафтопереробкою, а також промисловість будівельних матеріалів, деревообробна і

 
 

Цікаве

Загрузка...