WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Іспанія - Реферат

Іспанія - Реферат

залізної руди, гідро- і теплові електростанції, центри чорної металургії і важкого машинобудування. Іншими галузями місцевої економіки є розведення великої рогатої худоби, рибальство, деревообробка, суднобудування і портова діяльність, а тепер і курортна справа. Найбільшим містом Півночі є Більбао.
Внутрішня Іспанія займає 55 % площі, але в ній живе лише 32 % населення. Вона охоплює історичні області: Стару Кастилію, Нову Кастилію, Леон, Естремадуру і Араґон. Більшу частину території Внутрішньої Іспанії займає плоскогір'я Месета і значно меншу - басейн річки Ебро, відокремлений від Месети Іберійськими горами. Найхарактернішою рисою Внутрішньої Іспанії є її посушливий клімат. Водночас це "типова" Іспанія, історичне ядро країни. Саме об'єднання в 1479 р. Кастилії та Арагону поклало початок Іспанської держави.
У сільському господарстві Внутрішньої Іспанії різко виділяються вирощування зернових і випас овець та кіз. Це також важлива зона виноградарства (понад 1/2 загального збору винограду). На зрошуваних землях у басейнах рік Ебро, Дуеро, Тахо і Ґвадіани вирощують рис, цукрові буряки, бавовник, тютюн.
В енергетиці значна роль належить ГЕС на річках Дуеро і Тахо та на притоках Ебро, які стікають з Піренеїв. Є атомні електростанції. В обробній промисловості переважають легка і харчова. Останнім часом їх доповнили підприємства машинобудування. Найбільший згусток промислового виробництва утворився навколо Мадрида.
Мадрид домінує у Внутрішній Іспанії. Він лежить на висоті 655 м н. р. м. майже в геометричному центрі Піренейського півострова в басейні річки Тахо. Заснували його в X ст. маври. В 1561 р. він став столицею Іспанії.
Сучасний Мадрид (3,1 млн жителів) - одне з найбільших міст Європи. Це перш за все столиця і культурний центр світового значення, один з найбільших центрів міжнародного туризму. В Мадриді понад 100 музеїв, у тому числі всесвітньо відомий художній музей Прадо, багато театрів, арен тощо. Серед його архітектурних пам'яток: ансамбль Національного (Королівського) палацу, численні церкви і монастирі, а за 40 км на північний захід - знаменитий монастир-палац Ескоріал.
Мадрид - найбільший адміністративно-політичний, банківський, торговий і транспортний центр країни. До другої світової війни в ньому не було великих промислових підприємств і його роль у промисловості країни була незначною. Зараз за розмірами промислового виробництва він поступається лише Барселоні. Харчова, легка, поліграфічна галузі доповнилися великими підприємствами автомобілебудування, електротехніки і загального машинобудування.
Внутрішня Іспанія багата на міста, які процвітали в середні віки, але згодом у зв'язку із загальним економічним занепадом країни втратили своє колишнє значення і немовби застигли в своєму розвитку. Але чимало з них мають 1500-2500-літню історію і залишаються зосередженням цінних історичних і культурних пам'яток. Сама назва "Кастилія" в перекладі означає "Країна замків". Старовинні замки і палаци, церкви і монастирі можна побачити в маленьких провінційних містечках і навіть у селах.
За 65 км на південь від Мадрида на берегах річки Тахо стоїть місто Толедо. Йому понад 2000 років, воно чотири рази було столицею, в тому числі з 1085 по 1561 pp. - столицею Іспанії. В середні віки Толедо славився своїми металевими і текстильними виробами, особливо зброєю і сукнами. Зараз це місто-музей і важливий центр туризму в країні. Серед інших найвідоміших міст і Соломинка, де в 1218 р. було засновано перший в Іспанії університет, і Сеґовія з римським акведуком завдовжки 728 м і палацом-фортецею Алькасар.
На Середземноморську Іспанію припадає 1/3 площі і майже 1/2 населення країни. В природному відношенні це вузькі прибережні низовини і довколишні гори. Сюди ж входить найбільша в Іспанії Андалузька низовина в басейні річки Ґвадалквівір, Балеарські та Канарські острови. Район охоплює чотири історичні області - Каталонію, Валенсію, Мурсію та Андалусію. Найхарактернішими рисами району є середземноморський клімат, субтропічне сільське господарство і наявність тут другого за значен-ням міста країни - Барселони. Окреме місце займають острівні території.
Сільське господарство Середземноморської Іспанії є типовим для всього Середземномор'я. Це одна з найбагатших сільськогосподарських зон цього регіону. Виробництво тут досить інтенсивне. Багато зрошуваних земель. Богарні землі використовуються для висаджування дерев і кущів, які не потребують поливу. Важливу роль відіграють культури цитрусових, оливок і винограду, а також виноробна, олійна і консервна промисловість. Вирощують також бавовник, соняшник, овочі, баштанні тощо.
Узбережжя Середземного моря Іспанії - один з найбільших у світі районів рекреації і туризму. Головною принадною силою для приїжджих є саме природне середовище (клімат, море, пляжі, екзотична рослинність). Разом з тим це район історичних пам'яток світового значення. Такі міста, як Севілья, Кордова, Ґранада у свій час були столицями могутніх мавританських королівств, центрами науки, освіти і мистецтва. І зараз вони зберігають історичні та архітектурні шедеври тієї епохи. Багаті міста району і на пам'ятки римської епохи та середньовічної Іспанії періоду Великих географічних відкриттів.
Барселона (1,7 млн жителів) - центр історичної (зараз автономної) області Каталонії, друге місто Іспанії, а як промисловий І торговий центр - перше. Історія Барселони налічує більш як 2000 років. У XVIII ст. вона стала найбільшим портовим містом Іспанії, в якому процвітала торгова буржуазія і нагромаджувались капітали. Тут уперше в країні з'явилося фабрично-заводське
виробництво: спочатку текстильні підприємства, потім підприємства інших галузей легкої і харчової промисловості, а в другій половині XX ст. - хімічні та, особливо, машинобудівні. Зараз Барселона і Каталонія увійшли до числа найбільших промислових ареалів Західної Європи. Одночасно Барселона -великий порт, центр науки, культури і туризму. Туристів приваблює сюди не тільки красиве середземноморське місто-курорт і його історичні пам'ятки, а й зразки сучасної модерної архітектури та мистецтва. В 1992 р. в Барселоні відбулися Літні Олімпійські ігри. Місто входить до сімки євроміст "вищої ліги".
Острівна Іспанія - це лише 2 % площі і 4 % її населення. Балеарські острови в Середземному морі знаходяться на віддалі 80 км від материка. Канарські острови в Атлантичному океані віддалені від північно-західних берегів Африки на 96 км. Балеарські острови - це в першу чергу район туризму, який щорічно відвідує 3 млн чоловік. Канарські острови - також важливий район міжнародного туризму, в тому числі і зимового, але структура його господарства ширша. Розвинені рибальство, тропічне землеробство і нафтопереробка. Порти Санта-Крус і Лас-Палъмас - місця бункерування іноземних суден, які прямують з Європи в Західну Африку.
На півдні Піренейського півострова лежить невеличка (лише 6 км2), але широковідома територія - Ґібралтар. Вона займає однойменний півострів, витягнутий у бік Африки. Стратегічне положення півострова, який легко обороняти з суходолу і який блокує вихід із Середземного моря і вхід у нього, зрозуміли давно. В 1713 р. він став володінням Великобританії, яка створила тут військово-морську базу. Зараз це єдина з шести колишніх баз ВМС, які охороняли у минулому Британську колоніальну імперію на водному маршруті Ґібралтар -Суец -Сінґапур, і яка все ще належить Великобританії.
Список використаної літератури
1. Словник з соціально-економічної географії світу. - К., 2005.
2. Країни світу. Довідник. - К., 2003.
3. Економіка зарубіжних країн / За ред. A. С. Філіпенко. - К., 2004.

 
 

Цікаве

Загрузка...