WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Творчі завдання на уроках економічної географії - Реферат

Творчі завдання на уроках економічної географії - Реферат

річкових систем України" (8 клас) вчитель пропонує скласти сенкан:
1. Дніпро
2. Широкий, сивий
3. Протікає, з'єднує, транспортує
4. Дніпро - найбільша річка України
5. Гордість
Тема: "Клімат Австралії"" ( 7 клас)
1. Австралія
2. Найменший, найсухіший
3. Знаходиться, омивається, зацікавлює
4. Австралія - найсухіший материк Землі
5. Чудо
Тема: "США" (10 клас)
1. США
2. Високорозвинута, постіндустріальна
3. Імпортує, експортує, інвестує
4. США - одна з наймогутніших країн світу
5. Майбутнє
Учні складаючи сенкани у п'ятьох рядках тексту чітко структурують певну інформацію, показують своє ставлення до навчального матеріалу.
Вчитель у своїй практиці дуже часто використовує методику "Карусель", яка дає можливість за невеликий проміжок часу провести узагальнення вивченого матеріалу і одночасно опитати всіх учнів класу. Вчитель при вивченні теми "Китай" (10 клас) клас поділила на чотири мікрогрупи, кожна з яких отримала аркуш із запитаннями. Зміст запитань стосувався окремих аспектів однієї теми. За короткий час учні письмово дали відповіді на них. Аркуш передали із однієї мікрогрупи в іншу, в кінці кожний аркуш із відповідями педагогічної взаємодії, який характеризується постійною зміною діяльності вчителя та учнів. Він зумовлює зміну якостей особистості кожного школяра завдяки власній діяльності, спрямованій на засвоєнні певного обсягу матеріалу.
Так, вивчаючи тему " Глобальні проблеми людства" у 10 класі, вчитель використовує метод так званого "Акваріуму", який полягає в спрямуванні навичок, дискусії в малій групі, вдосконаленні уміння учнів аргументувати свою думку. Вчитель розділила учнів на групи, кожній з яких запропонувала тему для обговорення ("Проблема миру і роззброєння", "Демографічна проблема", "Екологічна проблема", "Проблема Світового океану"). Одна з груп, розмістившись у центрі класу, обговорила тему, використавши метод дискусії і прийняла спільне рішення за 3-4 хв. А тим часом вчителька ознайомила клас із завданням і нагадала правила в малих групах. Учні класу уважно слухали обговорення і розв'язання проблеми. Через 3-5 хв вчитель поставила запитання перед усім класом:
- Чи погоджуєтесь ви з думкою класу ?
- Чи була ця думка достатньо аргументована, доведена?
- Який з аргументів ви вважаєте найбільш переконливим? Після висновків місце в "Акваріумі" зайняла інша група і обговорювала свою проблему. Всі групи по черзі займали місце в "Акваріумі" і діяльність кожної з них обговорювалась класом. В кінці уроку вчитель прокоментувала ступінь володіння навичками дискусії в малих групах, кожного з груп та окремими учнями і звернула увагу на необхідність та напрями подальшого вдосконалення таких навичок.
Відвідуючи уроки Богдани Богданівни дедалі більше переконуюся, що вчительці імпонують ті методи і форми в яких школярі не тільки отримують готові знання, а самі стають активними учасниками процесу пізнання самостійно, шляхом критичного мислення, знаходять істину. Досить часто на різних етапах уроку вчителька з метою розвитку логічного мислення використовує діаграми Вена, які дозволяють за короткий проміжок часу акцентувати увагу учнів на ключові поняття. Наприклад, при вивченні теми "Характеристика річок України" у 8 класі вчитель пропонує учням порівняти річки Дністер і Сіверський Донець використовуючи міні-стратегію ЧПКМ "Кола Вена" згідно запропоновано плану.
1. Порівняти дві річки згідно плану:
-14-
Спільні риси для Дністра і Сіверського Донця :
9. У середній і нижній течіях рівнинні;
10. Басейн Атлантичного Океану
11. Великі річки (за довжиною);
12. Переважає спокійний характер течії;
13. На певних проміжках утворюють каньйони;
14. Приймають протоки;
15. Живлення мішане з переважанням снігового;
16. Мають Важливе господарське значення.
Важливою метою навчального процесу на уроках географії є формування та розвиток в учнів умінь оптимально вирішувати різноманітні завдання та розв'язувати задачі. Розв'язування задач це пошукова, творча робота, що межує з дослідницькою.
Творче вирішення практичних завдань учні проводять у 6
класі. Під час вивчення теми "План місцевості" вчитель
запропонував учням написати топографічний лист своїм товаришам, де географічні об'єкти зашнуровані умовними знаками. Один із листів "Добрий день, друже! У вихідні я пішла в похід. Дійшовши до будиночка лісника я там заночувала. Він стоїть ліворуч від просіки, що перетинає сосновий ліс із Заходу на Схід. На узліссі просіка переходить у ґрунтову дорогу. Обабіч дороги -болото, а за ним фруктовий сад. Приїхати до тебе в неділю я зможу залізницею . Сподіваюся, ми підемо з тобою на річку і там біля місточка будемо ловити рибу. Твій друг Володимир ..." На домашнє завдання вчителька запропонувала зашифрувати топографічними знаками прочитаний текст. Включаючи в навчальний процес практичні завдання і задачі, потрібно виходити з того, що не задачі потрібні для закріплення знань, а навпаки, знання потрібні для розв'язання задач і саме в цьому аспекті потрібно використовувати цей метод активного навчання.
Велике значення для розвитку творчої особистості має гра. Саме у грі, яка завжди вимагає творчості, а невимушеності, захоплює і дає простір для розвитку фантазії, дитина реалізовує свої природні можливості. Вчителька у своїй практиці старається включати в уроки ігрові моменти, щоб зацікавити географією навіть дуже пасивних, байдужих учнів , залучити їхню увагу до здавалося б сухого й малоцікавого матеріалу. Навчальна ігрова діяльність на уроках - один із методів активізації самостійної пізнавальної діяльності школяра. Ділові та імітаційні ігри знаходять нині застосування в най різноманітних сферах діяльності. Завдання що ставиться в процесі гри має бути проблемним, міститисуперечності. Це сприятиме пошуку оригінальних рішень і відрізнятиметься винахідливістю та цілеспрямованістю. Так вчитель в 6 класі провела узагальнюючий урок у формі гри-подорожі на тему "Земля у космічному просторі" вчителька кожному мандрівнику дала картку з іменним кодом (прізвищем) в якій записані відповіді. За кожну правильну відповідь вчитель давав один бал - зірку, яку діти позначали в своїй картці, дуже цікавою була гра " Знак питання". Вчитель називала слова а учні відповідали на запитання: "Що таке?", "Хто такий?"
Сонце (зірка) Каденюк (космонавт)
Стрілець (сузір'я) Комета (небесне тіло)
Астероїд (небесне тіло) Орбіта (шлях Землі)
Екватор (умовна лінія) Місяць (супутник)
А коли настав відпочинок, то учні послухали цікаві історії -космічні сни - це гра "Космічні фантазії"". Учні розповідали про уявні подорожі на Марс, Місяць. Організовуючи навчально-виховний процес таким чином вчитель домагається свідомого засвоєння учнями знань. Це сприяє розвитку в учнів таких якостей, як цілеспрямованість, наполегливість, комукативність. творча фантазія, креативні здібності.
Значно розширюється діапазон використання ігор у позакласній роботі. Головоломки, ребуси, кросворди є невід'ємною атрибутикою тематичних вечорів, географічних чемпіонатів. Проводячи географічний чемпіонат із 6 класами вчитель використала гру "Мандрівку" де учні склали розповідь про свою уявну мандрівку по Індійському океані, а друга команда склала про свої враження про мандрівку по річці Ніл. Велике враження учні дістають від гри "Склади кросворд" яке учні отримали від складання кросворду до теми "Гідросфера"

 
 

Цікаве

Загрузка...