WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Доступ до світових ринків для невеликих сільськогосподарських виробників України - Реферат

Доступ до світових ринків для невеликих сільськогосподарських виробників України - Реферат

порівняно з продукцією, імпортованою зі США. Станом на 2003 рік частка США в загальному імпорті продуктів харчування (HS 1-24 групи) становила 2,3 % (29,6 мільйонів доларів США).
Експортна торгівля
Найбільшу частку експорту в 2003 році становили товари, які входять до групи класифікації 1-24: соняшникова олія - 20 %; зернові - 15 %; насіння соняшника - 8 %; молочні та м'ясні продукти - по 9 %; цукор та кондитерські вироби на основі цукру - 7 %.
У 2003 році напрями експорту змінилися: частка сільгосппродукції, відправленої до країн ЄС, зменшилася з 24 до 14 %, у той час як частка країн СНД у валовому сільськогосподарському експорті зростала з 38 % до 48 %.
Експортні мита. На цей момент в Україні існує ціла низка експортних обмежень у вигляді мит. Експортним митам підлягають жива велика рогата худоба, шкіра та хутро. Крім того, зараз стягується 17 % мито при експорті насіння соняшника, насіння льону та насіння червоного льону.
Індикативні ціни. Міністерство економіки та євроінтеграції України затвердило список мінімальних розмірів індикативних цін на сільгосппродукцію, по відношенню до яких застосовуються експортні мита. До цієї продукції належать: жива велика рогата худоба, живі вівці та барани, шкіра великої рогатої худоби, овочі, насіння соняшника, льону та червоного льону. Ці ціни підлягають щомісячному перегляду. Станом на січень 2003 року мінімальні ціни на живу велику рогату худобу вагою понад 350 кг за голову були встановлені на рівні 1 200-1 300 доларів США за тону (FOB українські порти), на насіння соняшника - на рівні 275 доларів США за тону (FOB українські порти). Згідно з цим нормативним положенням, під час експорту не дозволяється встановлювати ціни на рівні, нижчому від мінімального розміру, а також забезпечується ефективність чинного експортного мита.
Джерело: Державний комітет статистики України
Рис. 14. Динаміка експорту сільгосппродукції в Україні, мільйонів доларів США
інтернет-магазинів, товарних бірж, можна знайти за адресою: http://www.passage.com.ua.
3. Прямі іноземні інвестиції
Обсяг надходження прямих іноземних інвестицій в Україну є незначним порівняно з інвестиціями, які надходять до Східної Європи та Росії. Протягом останніх трьох років надходження прямих іноземних інвестицій в Україну стабілізувалося на середньорічному рівні в 700 мільйонів доларів США. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій до України станом на 1 січня 2004 року склав 6 568 мільярдів доларів США. Чистий приріст іноземного капіталу в 2003 році становив 1 319 мільярди доларів США, що майже вдвічі перевищує зафіксований в 2002 році показник.
Прямі іноземні інвестиції в українську економіку в 2004 році збільшилися на 1,56 мільярдів доларів США, річне зростання становить 31,5 %, що є свідченням того, що більше іноземних бізнесменів розпочинають свою діяльність у країні. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій за даними Держкомстату (http://www.ukrstat.gov.ua), станом на 1 січня 2005 року перевищив 8,35 мільярдів доларів США, що становить 177 доларів США на душу населення. Традиційно харчова промисловість та галузь переробки продукції сільського господарства є одними з найпривабливіших сфер для інвестицій: 17 % від загальної суми прямих іноземних інвестицій, або 852,3 мільйонів доларів США спрямовано у цю сферу. Прямі іноземні інвестиції надійшли до таких галузей економіки України: тютюнова промисловість, виробництво пива, напоїв, кондитерська промисловість, виробництво харчових концентратів (сухі товари та приправи) та виробництво соняшникової олії. Крім того, значно зріс обсяг інвестицій у виробництво та переробку цукру, морозива, м'яса, риби, молочних продуктів, овочів та фруктів. Основними інвесторами були компанії з Нідерландів, США, Великобританії, Кіпру, та Німеччини. У сферу сільського та мисливського господарства надійшло прямих іноземних інвестицій на загальну суму 100 млн. доларів США, що становить 2,5 % від загального обсягу інвестицій в країну. (Комерційний гід по країні, підготовлений Комерційним Відділом посольства США та звіт Комерційного сільськогосподарського Відділу США).
Джерело: Державний комітет статистики України
Рис. 15. Прямі іноземні інвестиції у сільське господарство України у розрізі країн-інвесторів(на початок року), мільйонів доларів США
4. Зовнішньоекономічна діяльність
Процес вступу України до ФАО
У 2003 році Україна стала членом ФАО - Організації ООН з питань продуктів харчування та сільського господарства. Країна отримала доступ до системи інформації та статистики, яка стосується міжнародного ринку, а також до автоматичних систем сучасної наукової та технічної інформації в галузі продуктів харчування та сільського господарства. Зараз Україна отримала змогу брати участь у:
" розробці ефективних систем використання земельних, водних, лісових та рибних ресурсів;
" захисті довкілля;
" створенні всесвітнього фонду рослинних і тваринних генетичних ресурсів;
" встановленні міжнародних стандартів якості сільгосппродукції, які слід розробляти з дотриманням вимог СОТ;
" наданні допомоги у сфері захисту рослин;
" розробці та запровадженні заходів, спрямованих на боротьбу з особливо економічно небезпечними захворюваннями тварин;
" встановленні всесвітньої системи спостереження та передачі інформації проагро-кліматичні умови, поточний стан врожаю, біомасу та ерозію ґрунтів (Проект аграрної політики АМР США/ПРООН).
Процес вступу України до Світової організації торгівлі
Нині Україною реалізуються заходи, спрямовані на виконання ряду важливих завдань щодо завершення процесу вступу до СОТ. Уряд перебуває в стані підписання протоколів про надання доступу до українських ринків товарів і послуг. Перед цим відповідні департаменти повинні узгодити процес поступового зниження тарифів до початку та протягом перехідного періоду після вступу країни до СОТ.
Українську сільгосппродукцію включено до кількох категорій вразливих товарів. СОТ та Україна повинні досягти домовленості щодо тарифних ставок для таких товарів, навколо яких точиться суперечка: рибні субпродукти, морепродукти, цукор, соняшникова олія, пиво та тютюнові вироби. Крім того, Україна повинна внести зміни та модернізувати свої санітарні та фіто-санітарні стандарти й пом'якшити або зняти технічні бар'єри в торгівлі (TBT).
У межах програми безпеки продуктів харчування, здійснюваної Місією АМР США в Україні, було створено Інститут безпеки та якості продуктів харчування, який надає допомогу Україні, Молдові, Грузії та Азербайджану в розвитку нормативної бази, законодавства з питань безпеки харчових продуктів та їх узгодження з вимогами СОТ та ЄС. У рамках проекту пройшли підготовку 1 000 осіб, які працюють в українській промисловості та в державних регуляторних органах, 111 з них отримали сертифікати з аналізу ризиків та критичних контрольних точок (HACCP) Управління з контролю за продуктами та лікарськими препаратам США та Департаменту США з сільського господарства. Українською та російською мовами було перекладено п'ять посібників із тренінгів в галузі безпечності продуктів харчування, плани HACCP було впроваджено та виконано на двох українських переробних заводах. Крім того, було налагоджено співпрацю між українськими та американськими регуляторними органами, зокрема з FDA (Управління з контролю за продуктами та лікарськими препаратами), що має на меті узгодження законодавства в галузі безпечності продуктів харчування з міжнародними вимогами. http://pfid.ubwlab.org; http://www.agro-iks.org.
Україна повинна взяти на себе зобов'язання щодо скорочення державної підтримки, яка надається сільському господарству країни. І нарешті, для того, щоб Україна стала повноправним членом СОТ потрібно внести зміни до відповідного законодавства.

 
 

Цікаве

Загрузка...