WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Реформи в сільському господарстві. власність на землю - Реферат

Реформи в сільському господарстві. власність на землю - Реферат

отриманої на підставі земельних часток (паїв). На цей момент передбачено, що мораторій діятиме до 1 січня 2007 року, після чого продаж такої землі та земельних часток (паїв) буде дозволений. Крім того, Земельним Кодексом обмежена площа сільськогосподарських угідь, якою можуть володіти громадяни та юридичні особи, та не дозволяє іноземцям володіти жодною кількістю землі сільськогосподарського призначення.
Дослідження, проведене у 2003 році Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), свідчить, що 44% фермерів вважають, що торгівля землею призведе до знищення національного багатства країни, та 39% виражають побоювання, що відбудеться концентрація земель сільськогосподарськогопризначення у власності обмеженого кола осіб, які отримають повний контоль над ними. Однак, цей песимістичний сценарій не узгоджується з результатами дослідження, проведеного у 2003 році ULTI, у ході якого було встановлено, що лише 1,1% землевласників у сільськійї місцевості планують продати свою землю після відміни мораторію. Таким чином, хоча землевласники і заявляють про те, що вони не мають наміру продавати свою землю, здається, що вони побоюються, що інші власники землі продадуть її. Для того, щоб розсіяти побоювання стосовно негативних наслідків лібералізації у сфері ринкуз землі, необхідно проводити більше публічних дискусій та інформувати населення.
Лібералізація ринку землі після закінчення строку мораторію на її продаж покращить становище власників землі і фермерів. Земля, яку можна продавати, буде реально оцінена, чого зараз немає, і це надасть власникам землі щеодну можливість для отримання вигоди від землі. Хоча лише 1,1% теперішніх власників землі мають намір продати землю сільськогосподарського призначення, їхні спадкоємці (багато хто з яких мешкає в містах) можливо в майбутньому захочуть продати землю та реінвестувати кошти у покращення своїх житлових умов чи в бізнес. Коли фермери поступово отримають можливість купувати землю, у них з'явиться мотивація здійснювати довгострокові інвестиції з метою покращення продуктивності землі. Такі інвестиції є маловірогідними на орендованих землях. Зміна власності, швидше за все, відбуватиметься поступово і з часом, як це було у більшості розвинених економік Європи та США.
в. Оренда землі
Оскільки Земельним Кодексом передбачено мораторій на продаж більшості земель сільськогосподарського призначення, оренда землі є основною формою угод стосовно земель сільськогосподарського призначення. Більшість сільськогосподарських угідь орендується великими сільськогосподарськими підприємствами.
Велика кількість власників землі та власників земельних часток (паїв), які здають в оренду свої права на землю, стикаються з проблемами при отриманні орендної плати. Центри правової допомоги ULTI (які було вперше організовано в 2003 році та відкрито в усіх областях Україні) отримали десятки тисяч скарг щодо невиконання умов по виплаті орендарями орендної плати. Найтиповішими проблемами є невиплата орендної плати, невчасна або неповна її виплата. У деяких випадках великі підприємства користуються землею без підписання договорів оренди або примушують власників землі продовжувати дію договорів оренди, незважаючи на те, що підприємство-орендар має заборгованість з виплати орендної плати. Один із успішних методів вирішення спорів з цього приводу описаний у наступному розділі.
г. Інформація та юридична допомога
Власники землі сільськогосподарського призначення та власники земельних часток (паїв), переважна більшість яких мешкає в селах, не мають достатнього доступу до надійної інформації щодо прав на землю, вартості землі, розмірів орендної плати та інших питань, пов'язаних з використанням та отриманням вигоди від землеволодіння. Більшість з цих власників є пенсіонерами, доволі інертними, яким часто важко зрозуміти ті динамічні зміни в земельних відносинах. Через ці причини власники сільськогосподарських угідь та власники земельних часток (паїв) наражаються на небезпеку бути неправильно проінформованими стосовно своїх прав та інтересів.
З метою задоволення цих потреб у 2001 році в рамках проекту ULTI було розпочато здійснення великої загальнонаціональної просвітницької кампанії серед власників сільськогосподарських земель. У ході кампанії щотижня та щомісяця проводяться загальнонаціональні телевізійні програми з метою обговорення типових ситуаційу сфері земельних відносин. Кампанія включає щоденні загальнонаціональні радіопрограми, на яких експерти проекту відповідають на запитання, отримані поштою від сілян- власників землі з усієї країни, а також радіопрограми, в яких розповідається про реальний позитивний досвід нових власників землі. У межах проекту також активно проводяться прес-конференції та прес-клуби, виставки, презентації й семінари для розповсюдження інформації про права на землю.
Однак потреби власників землі не обмежуються лише інформацією. Їм також потрібні конкретні консультації щодо того, як вирішити пов'язані із землею суперечки, а також захист їхніх інтересів адвокатами при судовому вирішенні таких суперечок. На цей момент у межах проекту ULTI діють 25 Центрів правової допомоги (по одному в кожній області), які безкоштовно надають послуги виключно селянам-власникам землі. У центрах працюють 90 адвокатів на повний робочий день, і до цього моменту вони надали допомогу більше 100 000 землевласникам (та власникам земельних часток (паїв), котрі ще не отримали державні акти). Адвокати центрів також організовують семінари в селах, після яких, як правило, землевласники подають одну або більше заявок на допомогу, та сприяють сільським радам у завершенні земельної реформи. Типові скарги стосуються проблем з отриманням земельних часток (паїв) або земельних актів, успадкуванням, отриманням орендної плати за оренду землі та земельних часток (паїв). Допомога адвокатів часто буває необхідною для того, щоб власники землі змогли подолати труднощі, створені органами влади або сільгосппідприємствами. Адвокати можуть вирішити майже всі проблеми шляхом проведення переговорів, і цим вони допомагають громадянам відстояти свої законні права та встановити оптимізувати у земельні відносини.
e. Реєстрація прав на землю
Сьогодні

 
 

Цікаве

Загрузка...