WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Куба - Реферат

Куба - Реферат

тому числі подання, що дає, на відкритих площадках. Першим таким театром був створений наприкінці 1960-х років експериментальний театр "Эскамбрай", яким керує Серхио Корриери, що прославився виконанням головної ролі уфільмі Гутьерреса Алеа Спогаду про відсталість. Сюжети п'єс, які ставляться в цьому театрі, запозичені з життя й відбивають інтереси простих людей провінції Эскамбрай, а професійна діяльність трупи тісно пов'язана із соціологічною й політичною роботою. Усього в країні працює більше 50 драматичних колективів.
Большой популярністю користуються Національний балет Куби, створений в 1948 прославленою балериною Алисией Алонсо, а також "Балет Камагуэя", засновником якого був Фернандо Алонсо. Є також чудовий фольклорний танцювальний колектив.
Образотворче мистецтво. Формування національної школи живопису ставиться до першої половини 19 в., коли була заснована (1817) Академія Сан-Алехандро (нині - Національна школа образотворчих мистецтв Сан-Алехандро). Тенденція до відбиття національної дійсності яскраво проявляється на рубежі 19-20 вв. у творчості живописців Армандо Менокаля (1863-1942), що зобразив сцени визвольної війни й жанристів Леопольдо Романьяча (1862-1951) і Рамона Лоя (р. 1894). На кубинських художників 20 в. помітний вплив зробив сучасне французьке мистецтво. До їхнього числа ставляться абстракціоністи Амелия Пелаэс (1897-1968) і Мариано Родригес (р. 1912); своєрідні художники Кундо Бермудес і Рене Портокарреро (р. 1912), що використають декоративні й архітектурні мотиви, Марсело Поголотти (р. 1902), творець картин міської й пролетарської тематики; знаменитий Вильфредо Лам (р. 1902), для якого язичеський релігійний культ сантерии послужив основою власного фантастичного миру; нарешті, Марио Карреньо, автор фресок, що зображують життя чорношкірих селян Куби. В 1950-і роки серед молодих художників одержав велике поширення абстракціонізм як форма протесту проти традиційного мистецтва. До цього напрямку належала відома "Група одинадцяти", що об'єднала найбільш талановитих представників молодого покоління, таких, як Рауль Мартинес (р. 1927), Антонія Эйрис і Сервандо Кабрера Морено.
У період революції висунулося нове покоління художників, багато хто з них придбали широку популярність, наприклад Хосе Бедия, Томас Санчес, Хуан Франсиско Эльсо Падилья, Мойсес Фіналі, Хосе Франко, Флавио Гарсиандия, Мануэль Мендиве, Сайда дель Рио, Хулия Вальдес, Марта Марія Перес Браво. До них приєднався ряд ще більш молодих художників, що вже встигли заявити про себе у світі мистецтва: Абель Барросо, Таня Бругера, Карлос Эстевес, Алисия Леаль, Эльса Мору, Сандра Рамос, чоловік і жінка Карпентер. В 1990-х роках з'явилася група талановитих художників-самоучок, у тому числі Роберто Ганьби Матаморос, Исабель де лас Мерседес і Хильберто де ла Нуэс. Найбільшою самобутністю відрізняються роботи Гарсии Монтебраво, Луїса Родригеса й Хулиана Эспиносы. Починаючи з 1984, коли Центр ім. Вильфредо Лама організував Перший Гаванський фестиваль мистецтв, кожні два роки в Гавані влаштовується міжнародна виставка образотворчого мистецтва ("Бьенналь"), що представляє мистецтво Латинської Америки й усього третього миру.
Уряд Кастро витрачало значні засоби на видання книг і докладало більших зусиль до того, щоб нести мистецтво в маси. Було створене видавництво "Будинок Америк", під егідою якого відбувся ряд міжнародних конгресів, що фінансувалися урядом, письменників; багато латиноамериканських письменників, учасники конгресів, сталі підтримувати ідеї кубинської революції. В 1960 був створений Національний союз кубинських письменників і художників, першим головою якого був поет Николас Гильен, а після його смерті - Абель Прието (у цей час - член Політбюро й міністр культури в уряді Куби).
Революційний уряд провів більшу роботу в масштабах всієї країни для збереження культурної спадщини, особливо африканських традицій, у пісенному й танцювальному фольклорі.
Утворення. Уряд Кастро побудувало тисячі сільських шкіл, оголосивши 1961 "Роком освіти", початок масовану кампанію по подоланню неграмотності, коли багато учнів університетів і коледжів були спрямовані в село. ДО 1980 неграмотність серед дорослого населення знизилася до 2%. Після революції значно збільшилося число учнів у школах; якщо в 1955 у школах навчалося лише біля половини дітей шкільного віку, то в 1991 школи відвідувало більше 90% (918 тис. чоловік - початкову школу й 912 тис. - середню).
У державному бюджеті на 1999 передбачене фінансування, достатнє для забезпечення роботи 12 тис. навчальних закладів різного рівня (включаючи дошкільні установи, початкові й середні школи), із загальним числом учнів в 2,2 млн. чоловік. На Кубі функціонує 4 університети й 47 центрів вищої й середньої фахової освіти, у яких за даними на 1999 навчалося більше 101 тис. чоловік, у тому числі 23,2 тис. у вищому й середньому медичному навчальному закладах, 35 тис. у педагогічних інститутах і училищах і 13 тис. у навчальних закладах технічного профілю. Національною системою народного утворення охоплений кожний п'ятий житель Куби. До середини 1998 вище утворення в університетах країни одержали більше 530 тис. чоловік.
Спорт. Основними видами спорту на Кубі є бейсбол, бокс, волейбол і баскетбол. Популярні також плавання, спортивний рибний лов і футбол. Уряд Кастро заохочує й щедро субсидіює розвиток спорту. На Панамериканських іграх у Гавані (серпень 1991) Куба посіла перше місце, вигравши 140 золотих медалей. На Олімпійських іграх 1992 кубинці домоглися видатних успіхів у боксі й бейсболі й посіли четверте місце по загальній кількості виграних медалей. На Карибських і Центральноамериканських іграх, що проходили в Пуерто-Рико в 1993, Куба завоювала 275 медалей, на 75 більше, ніж всі інші країни-учасниці разом узяті. Навіть у період економічної кризи в 1996 Куба зуміла вийти на п'яте місце по числу завойованих медалей на Олімпійських іграх в Атланті (США).
Музеї. Кращим музеєм Куби вважається Національний музей (осн. 1913), де представлений колекція творів європейського мистецтва від античності до наших днів і кубинського живопису 18-20 вв. Заслуговують згадування й інші музеї, наприклад чудовий музей кераміки, розміщений у замку КАСТИЛЬО-ДЕЛЬ-РЕАЛЬ-ФУЭРСА, Музей декоративного мистецтва (осн. 1964), надзвичайно цікавий Наполеонівський музей (осн. 1961), що представляє мистецтво, предмети побуту й зброя періоду 1789-1815; Музей мистецтва 18 в.; музей "Фелипе Поэй" і Этнологический музей. В 1984 ЮНЕСКО оголосило центр Старої Гавани "культурним надбанням людства". Була проведена реставрація багатьох стародавніх будинків з метою відтворення їхнього первісного вигляду, причому цей процес тривав і в 1990-і роки. Чудовий зразок мистецтва реставраторів представляє реконструкція Старої площі (Пласа-Вьеха) Гавани.
Наука. Кубинським лікарям належить честь багатьох наукових відкриттів. Так, Карлос Хуан Финлей (1833-1915) відкрив переносника жовтої лихоманки - москіта Aedes

 
 

Цікаве

Загрузка...