WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Республіка Польща - Реферат

Республіка Польща - Реферат


Реферат на тему:
Республіка Польща
Республіка Польща
Площа-312,7 тис. км2
Населення - 38,6 млн осіб
Столиця - Варшава (1,6 млн осіб)
Офіційна мова - польська
Грошова одиниця - злотий
Географічне положення. Польща розташована на сході Європи й має вихід до Балтійського моря. Вигідність економіко-географічного положення визначається тим, що країна розташована на перехресті сухопутних і морських шляхів між Західною та Східною Європою. Через ЇЇ територію проходять важливі торгово-транспортні магістралі.
Форма правління і державний устрій. За формою правління Польща - республіка. Глава держави - президент. Законодавчий орган - двопалатні Національні збори (сейм і сенат) (мал. 140). За адміністративно-територіаль-ним поділом до її складу входять 16 воєводств. Польща є членом ООН, ОЕСР.
Природні умови і ресурси. У Польщі переважає рівнинний рельєф -Балтійська низовина. Лише на півдні та південному сході є височини і невисокі гори - Карпати (Бескиди, Татри) і Судети. Клімат - помірно континентальний, на узбережжі - морський. Територією Польщі тече велика кількість річок, найбільші серед них- Вісла з Бугом та Одра з Вартою. У країні є багато озер і боліт. Лісами покрито майже ЗО % території. Серед ґрунтів переважають дерново-підзолисті.Мінеральні ресурси в країні досить різноманітні: кам'яне (Верхньосілезький басейн) та буре вугілля (Белхатув), незначні запаси нафти і газу (південний схід країни), мідні (Болеславец) та поліметалічні руди (Малопольська височина), сіль (Іновроцлав) і сірка.
Населення. Польща - однонаціональна країна (поляки становлять 98 %), серед національних меншин переважають німці та українці. Польська мова належить до західнослов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Природний приріст населення - 0,1% за рік. Середня густота населення - 123 особи на 1 км2. У країні - високий рівень урбанізації (65%). Найбільші міста: Варшава, Лодзь, Краків, Ґданськ, Катовіце, Познань. Виділяються Верхньосілезька, Варшавська, Лодзинська, Краківська міські агломерації. Панівна релігія - католицизм.
Господарство. Паливно-енергетичний комплекс забезпечений власним вугіллям, а нафта і газ імпортуються з Близького Сходу, Росії, Норвегії. Добре розвинута мережа ТЕС. Чорна металургія базується на власній та імпортній руді. Центри чорної металургії розташовані здебільшого у Верхньосілезькій агломерації. Найбільші центри з виплавки сталі -Катовіце, Стальова-Воля. З галузей кольорової металургії розвиваються виплавка міді (Ґлоґув,Леґниця), цинку, свинцю та алюмінію (Конін).
Машинобудування спеціалізується на автомобіле-, судно-, локомотиве-, вагоно-, тракторобудуванні, точному машинобудуванні, виробництві верстатів і обладнання. Основні центри - Варшава, Люблін, Ґданськ, Вроцлав, Лодзь, Познань, Зелена-Ґура, Бельсько-Бяла.
З галузей хімічної промисловості розвивається виробництво мі-неральних добрив, кислот, соди, продукції побутової хімії, фармацевтична, косметична та парфумерна (широковідомою є торгова марка "Пані Валевсь-ка"). Основні центри - Варшава, Лодзь, Іновроцлав. Підприємства органічної
хімії тяжіють до нафто- і газопроводів, морських портів (Щецин, Ґданськ).
Легка промисловість охоплює підприємства текстильної, вовняної, шкі-ряно-взуттєвої галузей (Лодзь, Люблін, Білосток). Добре розвинута харчова промисловість за рахунок розгалуженої структури АПК.
У сільському господарстві угіддя займають 60 % території Польщі. Вирощують зернові (пшеницю, жито, ячмінь), зернобобові (сою, кукурудзу), технічні культури (соняшник, цукровий буряк), різноманітні овочі і фрукти; 15 % посівної площі зайнято під картоплею.
У тваринництві переважає свинарство. Розводять велику рогату худобу, овець, коней. Важливого значення набуло птахівництво. Вихід до моря створює умови для розвитку рибальства. Продукція АПК становить значну частину експорту Польщі. Експортуються м'ясо-молочні вироби, консерви, яйця, птиця, овочі, картопля.
Транспорт має розгалужену мережу шляхів. На залізничний і автомобільний припадає основна частина перевезень вантажів і пасажирів. У Польщі діють 12 аеропортів. Авіатранспорт набуває значущості в перевезеннях на великі відстані. Частка перевезень морським транспортом є досить вагомою. Великі морські порти: Ґданськ, Ґдиня, Щецин. Розвинуто річковий і трубопровідний транспорт.
Зовнішньоекономічні зв'язки. Польща експортує кам'яне вугілля, кокс, мідь, цинк, сірку, продукцію машинобудування, хімічної, легкої промисловості, АПК, імпортує нафту, залізну руду, промислові товари, її основними торговими партнерами є країни Східної і Західної Європи. Товарооборот між Польщею і Україною становить близько 1 млрд доларів США. Польща більше експортує товарів до України, ніж імпортує з неї.
Польща відома як центр міжнародного туризму. Світовими курортами і центрами культурної спадщини є Сопот, Зелена-Ґура, Бельсько-Бяла, Краків, Варшава, Ґданськ.

 
 

Цікаве

Загрузка...