WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Природні чинники розвитку людського суспільства. Природоресурсні та екологічні проблеми людства - Реферат

Природні чинники розвитку людського суспільства. Природоресурсні та екологічні проблеми людства - Реферат


Реферат на тему:
Природні чинники розвитку людського суспільства. Природоресурсні та екологічні проблеми людства
План
1. Мінеральні ресурси світу.
2. Масштаби і джерела забруднення довкілля у світовому вимірі.
3. Основні екологічні проблеми людства.
1. Мінеральні ресурси світу.
Мінеральні ресурси - це сукупність розвіданих запасів різних видів корисних копалин, які використовуються чи можуть бути використані в господарській діяльності людини. Добувна промисловість світу виймає із земних надр понад 200 видів корисних копалин, які служать для людства паливом, сировиною для виробництва енергії, чорних і кольорових металів, різноманітної хімічної продукції, мінеральних добрив, будівельних і абразивних матеріалів, скла, коштовностей тощо.
Майже всі мінеральні ресурси належать до невідновних, а їх світовий видобуток постійно зростає (разом з т. з. "пустою" породою наближається до 300 млрд. т за рік). Тому існує глобальна проблема ресурсозабезпеченості, гострота якої неоднакова для різних видів мінеральної сировини. Так, при сучасних обсягах розвіданих запасів і рівнях видобутку покладів вугілля, руд чорних металів, фосфатної сировини та калійних солей вистачить ще на 100-300 років, поліметалічних руд, азбесту, самородної сірки - на 30-60 років, нафти і природного газу - на 40-50 років. Правда, у наш час відбувається приріст запасів багатьох видів мінеральних ресурсів за рахунок дорозвідки, що здійснюється двома шляхами: "вшир" (відкриття нових родовищ на нових територіях, наприклад, нафти на півночі Аляски чи шельфі Північного моря) і "вглиб" (збільшення запасів існуючих родовищ внаслідок глибокого буріння, наприклад, нафти на узбережжі та шельфі Перської затоки).
Поширення корисних копалин підпорядковується геологічним закономірностям. Паливні корисні копалини, які містяться насамперед у вугільних (всього їх 3,6 тис.) і нафтогазових (їх понад 600) басейнах, мають осадове походження і приурочені до чохлів давніх платформ чи їх внутрішніх і крайових прогинів.
Рудні корисні копалини можуть бути як магматичного чи метаморфічного, так і осадового походження. Перші зв'язані безпосередньо із кристалічними фундаментами платформ, їх виступами - щитами, складчастими областями. Осадові родовища рудних копалин поширені на периферіях щитів і складчастих областей. Часто вздовж останніх виділяють т. з. металогенічні пояси - сукупність родовищ металічних корисних копалин, що тягнуться на тисячі кілометрів. Найбільш вивчені, освоєні і вичерпані родовища поясів давніх складчастостей, які більше зруйновані й "оголені" для людини (Уральський, Скандинавський та ін.). Молоді складчасті пояси (Альпійсько-Гімалайський і Тихоокеанський) концентрують у собі значні запаси різноманітних руд (насамперед, кольорових металів) - як розвіданих, так і ще невідомих (а то й недоступних) для людини.
Серед нерудних корисних копалин найбільш масове поширення мають різноманітні будівельні матеріали, а також кухонна сіль. У той же час основні запаси хімічної сировини (калійна сіль, сірка, фосфорити й апатити), графіту, азбесту, слюди, алмазів концентруються в небагатьох регіонах планети.
У світі виділяється майже десять країн, які мають надзвичайно великий видовий склад мінеральних ресурсів. Це, насамперед, США, Канада, Росія і Китай, на території яких залягають майже всі основні види корисних копалин, а також Австралія, Індія, Бразилія, Мексика, ПАР і Казахстан, що мають деякі "пропуски" у видовому складі ресурсів. Ці ж країни дуже часто знаходяться серед світових лідерів за запасами багатьох корисних копалин. Так, у першу п'ятірку за запасами природного газу входять Росія, США, вугілля - США, Росія, Китай; урану - Австралія, США, Канада; залізних руд - Росія, Австралія, Канада, США; марганцевих руд - ПАР, Австралія; хромових руд - ПАР, Індія; мідних руд - США, Канада; алюмінієвих руд - Австралія, Китай, Бразилія; фосфатної сировини - США, Китай, Росія; самородної сірки - США, Мексика; калійних солей - Канада, Росія, США і т. д.
Різноманітні металічні ресурси мають країни андського поясу (Чилі, Перу, Болівія), африканського "мідного поясу" (Зімбабве, Замбія, ДР Конго - колишній Заїр), скандинавські; різноманітні паливні - Великобританія. Досить широким, однак не повністю "скомплектованим" набором корисних копалин володіють Україна, Польща, Венесуела, Іран та інші країни. Дуже обмежений якісний і кількісний склад мінеральних ресурсів у більшості країн, що розвиваються (недостатня геологічна вивченість території), в європейських країнах і Японії (виснаження внаслідок тривалої експлуатації).
Є цілий ряд випадків, коли країни, які не володіють великим "асортиментом" корисних копалин, посідають світове лідерство за покладами окремих з них. Наприклад, країни Перської затоки - за нафтою, країни Південно-Східної Азії - за олов'яними рудами, Гвінея та Ямайка - за бокситами, Марокко і Західна Сахара - за фосфоритами.
2. Масштаби і джерела забруднення довкілля у світовому вимірі.
Основною причиною екологічних проблем є забруднення навколишнього середовища величезною кількістю відходів, що утворюються в процесі виробництва і споживання. В 1970 р. їх маса становила 40 млрд. т, а в 2000 р. складатиме 100 млрд. Найбільшими джерелами забруднення є промисловість, транспорт, сільське господарство, побутова сфера. Об'єктами забруднення стали всі компоненти природного середовища: літосфера і ґрунти ("поховання" шкідливих, у т. ч. радіоактивних, відходів; внесення мінеральних добрив і отрутохімікатів,

 
 

Цікаве

Загрузка...