WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Географічна систематизація країн сучасного світу. Регіоналізація світового простору - Реферат

Географічна систематизація країн сучасного світу. Регіоналізація світового простору - Реферат

що в групі Антильських островів, висловилися за незалежне від Нідерланд існування). Правда, є також приклади "непоступливості" метрополій, намагання їх зберегти свою присутність хоча б на частині колишнього володіння (зокрема Великобританії - на о.Ангілья, Франції - на о.Майотта).
У трьох випадках залежними є окуповані й, по-суті, анексовані території (арабської частини Палестини - Ізраїлем, Західної Сахари - Марокко, Східного Тимору - Індонезією), на яких згідно з рішеннями ООН мали (чи могли) сформуватися окремінезалежні держави після того, як колишні метрополії припинили свій контроль над даними територіями. Незважаючи на досягнуті домовленості між зацікавленими сторонами про врегулювання майбутнього статусу названих територій (як у випадку із Західною Сахарою) і проведені суттєві кроки для його реалізації (запровадження обмеженої автономії на палестинських землях як перехідного етапу до широкої їх самостійності, організація референдуму щодо незалежності Східного Тимору, який дав позитивний результат), процес суверенізації названих територій є надзвичайно складним і нерідко супроводжується військовим протистоянням (особливо тривалою й гострою є палестинська проблема).
Власниками володінь і територій в наш час є 11 держав. Найбільшими метрополіями за кількістю володінь залишаються Великобританія і Франція, найбільшими ж територіями володіють Данія і Марокко (правда, це - слабо і майже не заселені простори льодовикової Гренландії та пустельної Сахари).
У вітчизняній і зарубіжній довідковій літературі до окремих володінь і залежних територій інколи також відносять: Фарерські острови (є самоврядною адміністративною одиницею Данії), Сеуту і Мелілью (іспанські міста на африканському узбережжі Середземного моря), Кокосові (Кілінг) острови (формально приєднані до Австралії за результатами референдуму), острови Мідуей, Джонстон та Вейк (атоли в Тихому океані - місця розташування військових баз США) та ін.
3. Класифікація країн за розмірами території.
Країни світу надзвичайно різноманітні за своїми розмірами - площею території і чисельністю населення, причому амплітуди цих показників дуже значні. Так, за площею території найбільша країна (Росія) переважає найменшу (Ватикан) майже в 39 млн. разів, а за чисельністю населення (Китай і Ватикан) - більш як в 1,7 млн. разів (станом на 1995 р.). В обох випадках країни можна поділити на малі, середні та великі (з окремими підгрупами), причому порогові кількісні значення груп можна задавати різні. В таблицях 4 і 5 подані варіанти таких групувань.
До малих за розмірами території віднесено країни з площею меншою 100 тис. кв. км. Вони переважають у цілому світі (52% загальної кількості), а також в Океанії, Європі та Америці. В цій групі виділяється численна підгрупа дуже малих країн і територій з площею до 10 тис. кв. км, а серед них - т. зв. "країни-карлики" або мікродержави (менші від 1 тис. кв. км). Майже всі вони острівні (крім європейських). Найменшими ж за площею країнами і територіями в світі є (в дужках - площа в кв. км): Ватикан (0,44), Монако (1,95), Піткерн (4,6), Гібралтар (6,5), Токелау (10), Аоминь (16), Науру (21), Тувалу (26), Норфолк (36), Бермудські острови (53). Таким чином, в десятку найменших країн входить 4 незалежні держави (Ватикан, Монако, Науру і Тувалу). Закриває групу малих країн "вгорі" Республіка Корея (99 тис. кв. км).
Групу середніх за площею країн, до яких належить четверта частина їх загальної кількості, обмежують: "внизу" - Югославія та Ісландія (102 - 103 тис. кв. км), "вгорі" - Туркменистан (488 тис. кв. км). Іспанія (504 тис. кв. км) відкриває групу великих країн (всього їх - 51), серед яких можна виділити 30 дуже великих країн (Єгипет - 1001 тис. кв. км і більше), в т.ч. 7 "країн-гігантів" чи макродержав: Росія (17,08 млн. кв. км), Канада (9,98), Китай (9,56), США (9,36), Бразилія (8,51), Австралія (7,69), Індія (3,29). Останні країни займають майже половину площі Ойкумени.
Україна, яка за площею території (604 тис.кв.км) близька до середньостатистичної країни світу, займає 2-е місце в Європі (після Росії) і 44 у світі.
4. Класифікація країн за чисельністю населення.
Подібне групування країн за чисельністю населення подане в таблиці 5. Звичайно, показники даного групуваня, на відміну від попереднього, дуже динамічні. У першу десятку країн світу в 1995 р. входили (в дужках - чисельність населення в млн. чол.): Китай (1221,5), Індія (935,7), США (263,3), Індонезія (197,6), Бразилія (161,8), Росія (147,0), Пакистан (140,5), Японія (125,1), Бангладеш (120,4), Нігерія (111,7). Сумарна людність цієї групи країн складала 60% населення світу. Найменш людними країнами світу були: Піткерн (66 чол.), Витикан (0,7 тис.чол.), о.Різдва, Токелау, Норфолк, Ніуе, Фолклендські о-ви (1,3 - 2,1 тис.чол.), Сен-П'єр і Мікелон, о.Св. Єлени (6,5 - 6,7 тис.), Ангілья, Тувалу і Науру (9 - 9,9 тис.). Дві останні і Ватикан - незалежні держави.
Україна, маючи в 1995 р. 51,4 млн. чол., посідала 6 місце в Європі і 23 у світі.
5. Типологія країн за географічним положенням.
Географічне положення як ознаку групування країн можна розглядати з різних точок зору. Цікавим є, зокрема, положення країн щодо морських басейнів, сусідніх країн, регіонів, міжнародних транспортних шляхів (наприклад, судноплавних рік), військово-політичних блоків, вогнищ міжнародної напруженості тощо.
З точки зору виходу до морських басейнів країни поділяються на приморські (всього 187) і внутрішньоконтинентальні (41). Серед перших 3 країни (Росія, Канада і США) мають вихід до трьох океанів, ще 2 десятки - до двох. Крім цього, приморські країни можуть бути суто материковими (наприклад, Україна, Туреччина, ПАР, Бразилія), материково-острівними (Данія, Малайзія, Екваторіальна Гвінея, Канада), півострівними (Іспанія, обидві Кореї, Катар), суто острівними. Останніх - близько восьми десятків, 2/3 з них знаходяться в Океанії та Вест-Індії.
Найбільше внутрішньоконтинентальних країн в Африці (15), Європі (13), Азії (11, з них 3 мають вихід до внутрішнього Каспійського моря) і лише 2 - в Південній Америці. Для цієї групи країн, як і для решти материкових, важливе значення має кількість сусідів першого порядку. Можна виділити країни з кількістю сусідів: найбільшою (від 10 до 14) - всього 4 (Китай, Росія, Саудівська Аравія, Бразилія), великою (7 - 9) - Франція, Німеччина, Індія, Україна та ін., середньою (4 - 6) - Румунія, Казахстан, Болівія та ін., малою (2

 
 

Цікаве

Загрузка...