WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Розселення населення - Контрольна робота

Розселення населення - Контрольна робота

галузей (транспорту, соціальної сфери) і поступово перейшли у клас середніх міст.
Середні за людністю міста становлять 11.8% від кількості міст України. Вони об'єднують дуже різні зафункціями міста, це курортні центри - Ялта, Феодосія, промислові міста - Нововолинськ, Жовті Води, Марганець, Артемівськ, Шахтарськ, Енергодар, транспортні центри - Фастів, Стрий, Іллічівськ та ін. Їх, як правило, є по 2-4 міста у кожній області, тільки трохи більше - у Донецькій та Луганській, а у Волинській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій таких міст немає зовсім. У середніх містах проживає 12% населення країни (у 1939 р. - 13.6%).
До групи великих міст (8.7% від всіх міст) відносяться більшість обласних центрів України, а також ряд промислових центрів (Лисичанськ, Сєверодонецьк, Кременчук, Біла Церква, Макіївка, Горлівка та ін.). До цієї групи належать також портові міста Севастополь, Керч, Феодосія, Мелітополь. Кількість міст даної групи збільшилась за 1939-1999 рр. у 2.4 раза, а частка - на 3.1%.
Є на території України також дуже великі міста (Львів, Миколаїв, Кривий Ріг і Запоріжжя) та міста-мільйонники (Київ - 2620.9 тис.осіб, Харків - 1521.4 тис.осіб, Дніпропетровськ - 1122.4 тис.осіб, Донецьк - 1065.4 тис.осіб, Одеса - 1027.4 тис.осіб. Всі ці міста є ядрами (центрами) міських агломерацій, в них проживає понад третина міського населення країни.
В сучасних умовах, коли демографічна ситуація у містах погіршилася та зменшився притік до них людей із сільської місцевості, людність багатьох із них зменшується або майже не змінюється впродовж останніх років. Це особливо характерно для міст-мільйонників та великих і дуже великих міст.
Деяке збільшення (але не дуже невелике) кількості населення за останні роки мають міста Тернопіль, Хмельницький, Івано-Франківськ, Вінниця та ін. Але і в них у найближчі роки кількість жителів зменшиться . На території України є т.з. "мертві міста" - Прип'ять і Чорнобиль, які стали безлюдними внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції (у них проживало у 1986 р. відповідно близько 22 і 13 тис.осіб).
Міста відрізняються між собою також за площею та планувальною структурою. Найбільшу територію займають міста Київ (825 км2), Кривий Ріг (412 км2), Донецьк, Запоріжжя, Дніпропетровськ і Харків (300-350 км2), найменшу - Угнів, Бібрка, Новояворівське, Рахів, Берестечко, Енергодар та ін. (1.8-2.5 км2).
Міста можуть мати різний адміністративний статус. Це - міста державного, обласного, районного підпорядкування. Державне підпорядкування мають Київ і Севастополь (вони розглядаються як обласні регіони). Обласне підпорядкування мають в Україні 167 міст, це, передусім всі великі міста та важливі соціально-економічні центри. Районне підпорядкування мають 279 міст, це переважно центри адміністративних районів та малі міста, що таких функцій не виконують.
Величина міст та їх адміністративний статус не зовсім повно відображають їх положення у системах розселення і соціально-економічних системах. При оцінці розвитку міст необхідно враховувати не його окремі ознаки, а їх систему, особливо враховуючи їх функції.
Функціональна типологія міст полягає у виявленні характерних особливостей у діяльності населення, визначенні ролі поселень у соціально-економічних системах та ін. Критеріями визначення функціонального типу населення вважалися донедавна співвідношення зайнятих у місто-утворювальних та містообслуговуючих галузях господарства, структура та напрями соціально-економічних зв'язків. За цими критеріями було здійснено ряд типізацій міст України у працях радянських вчених С.О.Ковальова, Б.С.Хорєва, К.О.Констян-тинова, Г.М.Лаппо та ін. Українські вчені - П.С.Коваленко, Л.М.Корецький, А.В.Степаненко, Ю.І.Пітюренко та ін. - до цих критеріїв запропонували ще додати людність міста, його районоутворюючу роль та адміністративний статус, розробивши свої схеми типізацій міст України. Розглянемо одну із них, у якій найповніше враховані запропоновані ознаки. Це типізація Л.М.Корецького, яку він обгрунтував у 1982 р., в ній автор виділив 9 типів міст:
Столиця країни - м.Київ.
Найбільші і великі багатофункціональні міста (всі обласні центри і міста, які не є такими, але мають понад 500 тис.жителів): підтип а) - найбільші адміністративно-політичні, економічні, організуючі та культурні центри (всі міста з людністю понад 500 тис.осіб); підтип б) - великі адміністративно-політичні, індустріальні і культурні центри (18 обласних центрів з населенням менше 500 тис.жит.).
Промислові центри - до них віднесено автором 203 міста (частина з них поєднує свої функції з функціями центрів агропромислових комплексів): підтипи: а) багатогалузеві; б) малогалузеві; в) одногалузеві міста. В їх складі великі, середні і малі міста з переважанням обробної або добувної промисловості.
Міста, що виконують промислові і транспортні функції. Це, переважно, міста з населенням менше 100 тис. осіб (Стрий, Жмеринка, Іллічівськ, Козятин, Іловайськ та ін.).
Міста - транспортні центри (в них понад 40% населення зайнято на транспорті) - Знам'янка, Рені, Христинівка, Чоп, Верховцево та ін.
Міста перехідного типу - виконують функції агропромислових центрів, які поступово переходять у промислові функції (таких міст понад 50, серед них Кременець, Городок, Чортків та ін.)
Господарські центри місцевого значення, центри аграрно-промислових комплексів. В них основні функції - організація і обслуговування сільських районів (понад 40 міст, зокрема Скалат, Копичинці, Підгайці та ін.).
Промислові та оздоровчо-курортні центри (таких в Україні 10, зокрема Бердянськ, Генічеськ, Євпаторія, Феодосія, Гола Пристань, Скадовськ, Саки, Боярка, Ірпінь, Старий Крим).
Міста - курортно-оздоровчі центри. В них понад 40% працівників зайнято у сфері послуг. Це - Алупка, Алушта, Ялта, Миргород, Хмельник, Трускавець, Моршин, Яремче та ін.
Серед численних класифікаційних схем вдалою є також схема, запропонована А.В.Степаненком, який виділяє 9 типів міст: 1) багатофункціональні; 2) промислові; 3) промислові і транспортні; 4) транспортні; 5) промислові та лікувально-оздоровчі; 6) лікувально-оздоровчі; 7) центри аграрно-промислових комплексів, організаційно-господарські і культурно-побутові центри місцевого значення; 8) без яскраво вираженої функціональної домінанти; 9) столиця України - м.Київ.
Ця та інші класифікації міст базуються передусім, на співвідношенні зайнятих у містоутворюючих та містообслуговуючих галузях. В сучасних умовах такі критерії неприйнятні, бо багато підприємств зупинилися, багато із них якраз і створювали містоутворювальні галузі. В умовах постійного зменшення рівня зайнятості у всіх галузях господарства (передусім виробництвах) необхідно використовувати інші критерії для функціональної типізації міст. Ними можуть бути, передусім людність, адміністративний статус, роль міста у системах розселення та ін.
В мережі міських поселень України значне місце займають селища міського

 
 

Цікаве

Загрузка...