WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Ямайка - Реферат

Ямайка - Реферат


7%
Народжуваність і смертність у 1999 і 2000 pp. (на 1000 чол.)
1999 2000
Народжуваність
Смертність
Рівень дитячої смертності 20,22
5,39
13,93 18,51 5,51 14,61
Середня тривалість життя в 1999 і 2000 pp. у роках)
1999 2000
Усього
Серед чоловіків
Серед жінок 75,62
73,22
78,13 75,21
73,26
77,26
Державний устрій
Ямайка - держава в складі 14 приходів. Традиції державного управління Ямайки формувалися під впливом британського парламентаризму. Відповідно до конституції 1962 p., глава держави - англійський монарх, якого представляє генерал-губернатор. Вищий орган законодавчої влади - двопалатний парламент. Сенат складається з 21 члена, із них 13 призначаються генерал-губернатором за рекомендацією прем'єр-міністра і 8 - за рекомендацією лідера опозиції. Палата представників складається мінімум з 45, максимум з 60 депутатів, що обираються загальним голосуванням терміном на 5 років. Кількісний склад палати представників залежить від числа виборчих округів. Право голосу мають усі дорослі громадяни Ямайки й країн Співдружності, що прожили на Ямайці не менше року. Виконавчу владу здійснюють прем'єр-міністр і кабінет міністрів з 11 членів, що представляє партію, яка перемогла на виборах. Інші державні атрибути й процедури такі ж, як у Великобританії. Двопартійна система фактично закріплена в конституції. Будь-які зміни в конституцію вносяться після голосування в парламенті й одержання не менше двох третин голосів у кожній з палат. Законодавча система грунтується на англійському праві, не визнає верховенства Міжнародного Верховного Суду в Гаазі. Вища судова влада - Верховний Суд, судді призначаються генерал-губернатором за пропозицією прем'єр-міністра; є Суд Апеляції.
Основні політичні партії країни - Лейбористська партія Ямайки (ЛПЯ) і Народна національна партія (ННП). Обидві вони народилися під впливом профспілкового руху під час заворушень у Вест-Індії у 1930-х роках. ЛПЯ, заснована Олександром Бустаманте в 1943 p., відстоює інтереси приватного підприємництва. ННП, заснована в 1938 р. і довгий час керована Норманом Менлі, являє собою соціал-демократичну партію помірного типу. З цими партіями пов'язані й найбільші профспілки Ямайки: із ЛПЯ - Профспілка промислових робітників, із ННП - Національний союз робітників. Одержавши незалежність, Ямайка успадкувала ефективний колоніальний адміністративний апарат. Судова система Ямайки подібна до британської і грунтується на загальних принципах британсь-
кого права. Є Верховний суд, апеляційні суди, магістрати і суди нижчих інстанцій. Функціонують суди присяжних. В адміністративному відношенні Ямайка поділяється на 14 приходів, 12 із них знаходяться під керівництвом парафіяльних рад, а для приходів Кінгстон і Сент-Ендрю діє спільна система управління. Ямайка входить до складу Британської Співдружності, Організації американських держав, Карибського загального ринку й ООН.
Економічний розвиток
У XVIII-XIX ст. Ямайка приносила надзвичайні прибутки англійським плантаторам, що вирощували цукрову тростину із використанням праці негрів-рабів. Сучасна Ямайка - слаборозвинена, економічно залежна країна. У середині XX ст. цукрова тростина, що була тривалий час основою економіки країни, поступалася місцем бокситам, що зайняли провідне місце в експорті. У 1980-х роках різко скоротилися доходи від постачань цукру й бокситів. Сьогодні доходи надходять від туризму. У 1996 р. внутрішній валовий продукт (ВВП) Ямайки склав близько 7,8 млрд дол., тобто 3050 дол. на душу населення. Ці показники не враховують тіньові доходи від продажу маріхуани. У 1996 р. ріст ВВП склав 0,5 %. Ямайка поділяється на 6 економічних зон. У гірському західному районі вирощують коноплю індійську, із якої виготовляють маріхуану, а в передгір'ях Блу-Маунтинс - найкращі сорти кави. У центральних і західних районах вапнякового плато розвинуте тваринництво, вирощують індійську коноплю, а також фрукти й овочі. Тут також знаходяться основні родовища бокситів. Північне узбережжя Ямайки з прекрасними пляжами перетворилося на зону відпочинку й туризму. На південних прибережних рівнинах зосереджені великі плантації бананів і цукрової тростини, тут знаходяться заводи з виробництва цукру-сирцю. Внутрішні райони вапнякового плато з центром у Крістіані протягом півстоліття переживали спад економіки, що було пов'язано з їхньою перенаселеністю. Крім того, грунти району сильно постраждали від ерозії. Недавно прийняті програми економічного розвитку району увінчалися успішним відродженням сільського господарства. Незважаючи на невелику площу (319 кв. км), район Лігуанія, приурочений до алювіальної рівнини на південному сході острова, займає провідне місце за чисельністю населення й розвитком економіки. Тут розташовані міста Кінгстон і Спаніш-Таун, у яких зосереджене 80 % промисловості й 25 % населення країни. Навіть У часи економічного підйому частка безробітних перевищувала чверть працездатного населення Ямайки. У 1990 р. ця категорія населення сягнула 1062 тис. У сільському господарстві зайнято більше чверті економічно активного населення, але чимало з них є сезонними робітниками на плантаціях цукрової тростини. У промисловості зайнято близько 19 % працівників. У 1950-ті роки, незважаючи на економічний підйом Ямайки, багато жителів острова через безробіття емігрували до Великобританії, а після того, як у 1962 р. британська влада обмежила в'їзд у країну, поїхали в пошуках роботи в СІЛА і Канаду. Багато нових галузей промисловості, що вимагають високого рівня технології, обходяться невеликою кількістю робітників. Наприклад, розробкою родовищ бокситів займаються менше 7 тис. чоловік. Головною перешкодою в розширенні видобутку бокситів є брак дешевої енергії. Майже вся енергетика країни базується на імпортній нафті. У 1995 р. Ямайка виробила 848,4 тис. кВт/год електроенергії. Ямайка має 16 морських портів, найбільший з них - Кінгстон.
На острові довжина автомобільних доріг 18,6 тис. км, доріг місцевого значення - 10,6 тис км. Невелика залізниця використовується переважно для вантажоперевезень. Міжнародні аеропорти Кінгстон і Монтего-Бей сприяли розвитку туризму, що є головним джерелом валютних доходів.
Головні сектори економіки Ямайки - видобуток бокситів, виробництво алюмінію й туризм. Починаючи з 1992 р. уряд усунув більшість шнрутворюючих бар'єрів, спростив оподатковування, провів приватизацію державних підприємств. Результатом твердої кредитно-грошової політики стало зниження інфляції (але тільки зниження, інфляційні процеси продовжують діяти, хоча й не в таких значних обсягах) і деяким економічним ростом (у 1992 р. він склав 1,5 %, а в 1995 р. - 0,5 %). У 1996 р. знову почався період економічного спаду (показник росту склав- 1,4 %), що тривав до 1999 р. Фінансовий ринок Ямайки нестійкий, насичений короткостроковими, іноді спекулятивними проектами, часто трапляються банкрутства компаній. Криза в

 
 

Цікаве

Загрузка...