WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Німеччина - Реферат

Німеччина - Реферат

таку сільськогосподарську продукцію, як м'ясо, олія, зерно.
Промисловість Німеччини забезпечує країні лідерство на багатьох світових ринках готової продукції. Найбільш конкурентоспроможними галузями є:
o автомобілебудування;
o транспортне машинобудування (вагонобудування, літакобудування);
o загальне машинобудування (виробництво верстатів, різних приладів);
o електротехнічна промисловість;
o точна механіка й оптика;
o хімічна, фармацевтична і парфюмерно-косметична промисловість;
o чорна металургія.
Раніше Німеччина була одним зі світових лідерів з виробництва сталі. У районі Руру були сконцентровані основні виробничі потужності сталеливарної промисловості. Але з 1973 р. було проведене закриття багатьох металургійних підприємств. Що ж до положення цієї галузі в східних землях, то місцева важка індустрія була зупинена незабаром після об'єднання двох країн. Сьогодні опорними галузями економіки Німеччини є машинобудування (транспортне, електротехнічне й електронне), хімічна галузь, харчова промисловість. Машинобудування орієнтоване на зовнішні ринки, а тому є багатопрофільним і багатоукладним. Автомобілебудівні заводи сконцентровані в землях Баден-Вюртемберг (Ауді, Даймлер-Бенц), Нижньої Саксонії (Фольксваген), Гессену (Опель), Північної Рейн-Вестфалії (Форд, Опель), Баварії (Б MB) і Саарленді (Форд). Виробництво автомобілів у східних землях було припинено через невідповідність до екологічних вимог продукції, що випускається. Але Фольксваген, Опель і Даймлер-Бенц швидко освоїли й переорієнтували східнонімецькі заводи на виготовлення автомобілів власних марок.
З кінця XIX ст. Німеччина почала висуватися на перші позиції у світі з виробництва електротехнічного устаткування. Центром виробництва був Берлін, де розташовувалися такі відомі корпорації, як "Siemens", "AEG", "Telefunken", і "Osram". Після Другої світової війни і поділу Німеччини найбільш потужне й сучасне виробництво розгорнулося в Мюнхені, Штутгарті, Нюрнбергу й інших центрах Південної Німеччини. У НДР електротехнічна й електронна промисловість, що спеціалізувалася на постачанні верстатів із ЧПК у комуністичні країни,була сконцентрована в Берліні й Дрездені. Після об'єднання ця галузь у східних землях не одержала розвитку через сильне зношування і застарілість виробничих потужностей.
З кінця XIX ст. почався підйом також хімічної промисловості. Країна активно створювала світовий ринок штучних барвників. Основною сировиною для хімічної галузі є нафта. Більшість нафтохімічних заводів зосереджені уздовж Рейну і його приток - у Людвігсхафені, біля Франкфурта, і в рурському промисловому районі Східнонімецькі заводи в Галлі й Лейпцигу були закриті через сильне забруднення навколишнього середовища.
Текстильна галузь німецької економіки останнім часом перенесла своє виробництво за кордон, але продовжує залишатися однією з найпотужніших галузей. Підприємства текстильної промисловості розташовані в Північній Рейн-Вестфалії і південній Баварії.
Особливе місце в промисловості займає виробництво точної механіки й оптики. Після об'єднання західнонімецька фірма "Zeiss" придбала схоже за профілем виробництво в Єні (східні землі). На розвиток промисловості все помітніший вплив роблять нові й прогресивні галузі, зменшуючи значущість видобувної, текстильної, швейної й харчосмакової промисловості. Промисловість східних земель Німеччини зазнала істотних структурних перебудов через те, що колишні її галузі, споконвічно орієнтовані на СРСР і країни Східної Європи (хімічна, текстильна промисловість, металургія, вагонобудування, суднобудування), довелося ліквідувати, поставивши в центр розвитку будівельну індустрію, харчовосмакову промисловість, точну механіку й оптику.
Розвиток сфери послуг Німеччини трохи відстає від рівня інших розвинутих країн. У Німеччині у сфері послуг створено і менше робочих місць. Проте Німеччина у світовому господарстві спеціалізується на банківських і фінансових послугах, туризмі. Німеччина має досить розвинуту інфраструктуру: чудова мережа автомобільних доріг і залізниць, одні з найбільших у Європі й світі повітряні гавані (Франкфурт, Дюссельдорф, Мюнхен) і морські порти (Гамбург, Бремен, Кіль, Кельн, Любек, Росток, Штутгарт). У сфері транспорту застосовуються найпере-довіші технології (швидкісні потяги власного виробництва Inter City Express). Найбільші порти країни: Берлін, Бонн, Бремен, Бременхафен, Кельн, Дрезден, Гамбург, Карлсруё, Кіль, Любек, Магдебург, Манхайм, Росток, Штутгарт.
Електроенергетика Німеччини користується таким паливом, як нафта, природний газ, вугілля. Власний енергетичний потенціал Німеччини не дуже сильний: украй високою є залежність країни від зовнішніх постачань нафти й газу.
Виробництво електроенергії в 1996-1999 pp.
1996 1998 1999
Усього (млрд кВт)
На ТЕС
(у % від загальної к-сті) 515,0
58
66,23 525,3
56
65,77 531
377
63,29
НаГЕС
(у % від загальної к-сті) 3,5 3,2 3,59
На АЕС
(у % від загальної к-сті) 29,81 29,06 30,3
На інших типах ЕС
(у % від загальної к-сті) 0,46 1,97 2,82
Зовнішньоекономічні зв'язки Німеччини характеризуються тим, що країна є одним із найважливіших експортерів та імпортерів світу.
Експорт складається з: машин - 31 %, верстатів і устаткування - 17 %, продукції хімічної промисловості - 13 %, металів, продовольства і текстилю.
Географія експорту: країни ЄС - 55,5 % (Франція - 10,7 %, Великобританія - 8,5 %, Італія - 7,4 %, Нідерланди - 7,0 %, Бельгія-Люксембург - 5,8 %), США - 8,6 %, Японія - 2,3 %.
Імпорт складається з: машин - 22 %, верстатів і устаткування - 10 %, продукції хімічної промисловості - 9 %, продовольства і текстилю.
Географія імпорту: країни ЄС - 54,3 % (Франція - 10,5 %, Нідерланди - 8,5 %, Італія - 7,8 %, Великобританія - 7,0 %, Бельгія-Люксембург - 6,2 %), США - 7,7 %, Японія - 4,9 %.
Трохи скромнішими є позиції країни в імпорті й експорті послуг. За експортом послуг країна займає четверте місце у світі - 75,7 млрд дол. За імпортом послуг країна займає друге місце у світі - 121,8 млрд дол.
Грошова одиниця - німецька марка (100 пфенігів).
З 1.01.1999 р. введена фіксована ставка дойчмарки щодо нової валюти євро - 1,95583 марок за один євро.

 
 

Цікаве

Загрузка...