WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Канада - Реферат

Канада - Реферат

стабільні торгівельно-економічні відносини. На специфіку сучасного економічного розвитку Канади вплинуло і те, що країна, у силу свого географічного положення, не була втягнена у світові війни. Проте військове виробництво в роки Другої світової війни сприяло значному піднесенню канадської промисловості в цей період. Зокрема, Канада постачала зброю і продовольство за ленд-лізом у країни антигітлерівської коаліції. Інша особливість Канади - розвиток економіки "усередину", освоєння власних територій. Економічне зростання Канади з 1950-х років пов'язане не тільки зі збільшенням зовнішнього, але і внутрішнього попиту на канадську продукцію. Попит на внутрішньому ринку зростав за рахунок іммігрантів, а висококваліфіковані фахівці з високим рівнем доходів, що переїжджають на постійне місце проживання, не тільки вирішили проблему дефіциту трудових ресурсів, але й стимулювали попит. Науково-технічна база країни також досить потужна. Канада в післявоєнний період досить довго, поряд зі США, лідирувала у світовому НТП, випереджаючи Європу і Японію. Чимало важливих відкриттів, наприклад винахід інсуліну, були зроблені канадськими вченими.
Структура канадської економіки
Частка у ВВП Частка зайнятих у секторі
Сільське господарство
Промисловість
Сектор послуг 3%
31%
66% 3%
21%
75%
Сільське господарство переважає в континентальній частині країни, у провінціях Саскачеван, Манітоба й Онтаріо. Основу складають зернові культури - пшениця, кукурудза. Певну частину фермерів складають вихідці з колишнього СРСР - канадці українського походження. У провінціях Британська Колумбія, Нова Шотландія, Ньюфаундленд більше значення мають рибальство й видобуток морепродуктів.
У промисловості зовсім нещодавно мали велике значення "ресурсні галузі": нафтова, газова і лісова промисловість. Сьогодні через падіння світових цін на сировинні товари й зниження попиту на них на перший план у промисловому розвитку виходять такі наукомісткі галузі:
o виробництво електронного й електротехнічного устаткування;
o виробництво засобів телекомунікацій;
o фармацевтична промисловість;
o виробництво промислового устаткування;
o індустрія нових конструкційних матеріалів (полімери, пластмаси, синтетичні матеріали).
Зростають обсяги виробництва автомобілів (автомобільна промисловість Канади базується на основі закордонних філій і дочірніх компаній американських і японських фірм), матеріалів для будівельної промисловості, набирає обертів хімічна промисловість.
Провідною галуззю економіки є також транспортне машинобудування; випуск будівельних машин (екскаваторів, машин для прокладки тунелів), авіатехніки. Прикладом високотехнологічної фірми - світового лідера транспортного машинобудування - може служити корпорація "Bombardier Inc.", що випускає не тільки знамениті снігоходи і водні мотоцикли, але і середньомагістральні авіалайнери Canadiar Regional Jet, особливо популярні в Північній Америці та Європі на лініях із невеликим пасажиропотоком, а також літаки бізнес-класу. Крім того, канадська аерокосмічна промисловість виробляє літаки De Havilland (DH8), Larjet, Short Brothers. Бурхливий ріст переживає канадська комп'ютерна індустрія (зокрема, чимала частка відомих комп'ютерів Compaq виготовляється в Канаді), виробництво іншої офісної оргтехніки. Орієнтир у промисловій політиці Канади був узятий на працезберігальні технології, автоматизацію робочих місць, скорочення питомих витрат на робочу силу. У видобувній промисловості Канади, як і раніше, велике значення мають нафтогазова промисловість, деревообробна й целюлозно-паперова промисловість. Слід зазначити, що процес видобутку нафти в Канаді побудований на використанні найпередовіших технологій. Сьогодні активно розробляються родовища на континентальному шельфі в провінції Ньюфаундленд. Для освоєння родовища Hibernia на південно-східному узбережжі Ньюфаундленду (у районі Великих мілин) побудована грандіозна бурова платформа вагою 550 тис. тонн, здатна витримувати зіткнення з гігантськими айсбергами. Будівництво платформи коштувало 4,2 млрд дол. і сім років роботи над проектом її спорудження. Інша нафтова платформа - Terra Nova, - яку можна було буксирувати, обійшлася трохи дешевше (2,2 млрд дол.) і була побудована за три роки.
Виробництво електроенергії в 1996 і 1998 pp.
1996 1998
Усього (млрд кВт) 549,162 550,852
На ТЕС (у % від загальної кількості) 20,34 27,18
На ГЕС (у % від загальної кількості) 63,59 59,77
На АЕС (у % від загальної кількості) 16,05 12,25
На інших типах ЕС (у % від загальної кількості) 0,02 0,8
Сфера послуг Канади також переживає бурхливий ріст. Темпи росту ВВП у сфері послуг у 1997 р. склав 3,4 %. Особливо успішно розвивалися такі галузі нематеріального виробництва:
o оптова торгівля;
o бізнес-послуги для підприємницького сектора;
o готельне господарство;
o громадське харчування;
o сфера телекомунікацій.
Пожвавлення тут пов'язане з відмовою держави від особистої участі у виробництві товарів і послуг, що дало додаткові стимули розвитку приватної індустрії послуг. Обсяг послуг державних установ, зокрема, освітні й управлінські послуги, був значно зменшений. Скорочення держсектора Канади позначилося на стані ринку праці. Після звільнення державних службовців виникли значні складності з їхнім працевлаштуванням у приватному секторі. Сьогодні рівень безробіття в Канаді більше, аніж удвічі перевищує рівень США (для Канади цей показник складає приблизно 9 %). Фактично безробіття набагато вище. Так, його часткасеред молодого працездатного населення у віці 15-24 років сягає 25 %. Положення на ринку праці трохи поліпшується за рахунок створення нових робочих місць у приватному секторі, особливо багато вакансій відкривається у сфері роздрібної торгівлі й послуг. Зовнішня торгівля надзвичайно важлива для розвитку країни. Сьогодні Канада користується сприятливою для неї кон'юнктурою на світових ринках: тривалий економічний підйом у США і країнах ЄС створює попит на канадську продукцію, особливо на інвестиційні товари. Приріст канадського експорту в середині 1990-х років склав близько 20 %. Криза в азіатському і латиноамериканському регіонах трохи послабила позиції канадського експорту на ринках цих країн, але із закінченням кризи можна чекати нової хвилі канадського експорту. Більшість канадського експорту надходить на ринок США (близько 85 %), перспективи якого досить оптимістичні.
Зокрема, Канада експортує в США:
o близько 80 % вироблених автомобілів;
o 65 % продукції легкої промисловості;
o 55 % гуми;
o 50 % електроустаткування;
o 50 % сталі й промислового устаткування;
o майже половину продукції целюлозно-паперової промисловості. Канада - також найбільший постачальник сирої нафти в США, половина
всієї канадської нафти й газу надходить у Сполучені Штати.
Зовнішня торгівля країни в 1998 і 1999 pp. (млрд дол. США)
1998 1999
Експорт Імпорт 210,7 202,7 277 253
Структура канадського експорту:
o машини й устаткування (у тому числі комп'ютери і телекомунікаційне устаткування) - 22 %;
o автомобілі - 24 %;
o промислові товари - 18 %;
o деревина й продукція целюлозно-паперової промисловості - 14 %;
o енергетичні товари - 8 %;
o продукція сільського господарства і рибальства - 8 %;
o товари споживчого призначення - 3 %.
Крім США (83 %), канадський експорт розподіляється у країнах ЄС (4,5 %, у тому числі Великобританія - 1,5 %) і Японії (4,5 %), а також Республіки Корея і Китаї.
Товарна структура канадського імпорту:
o машини й устаткування - 34 %;
o автомобілі - 22 %;
o промислові товари - 20 %;
o споживчі товари -11%;
o сільськогосподарська продукція і риба - 6 %;
o деревина і продукція целюлозно-паперової промисловості - 1 %. Близько 75 % канадського імпорту припадає на США, 9 % надходить із країн
ЄС, 4 % - із Японії. Зовнішня заборгованість у 1996 р. склала 253 млрд дол. Існують дві головні трансконтинентальні залізничні системи: Канадська Національна (приватизована в листопаді 1995 р.) і Канадська Тихоокеанська залізниці.
Порти: Бе-Комо, Квебек, Черчілль, Галіфакс, Гамільтон, Монреаль, Нью-Вестмінстер, Принс-Руперт, Сент-Джонс (провінція Нью-Брансуїк), Сент-Джонс (Ньюфаундленд), Сидні, Труа-Рив'єр, Тандер-Бей, Торонто, Ванкувер, Віндзор.
Грошова одиниця - канадський долар (100 центів).

 
 

Цікаве

Загрузка...