WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Великобританія - Реферат

Великобританія - Реферат

вітряна й дощова північно-західна частина країни складається із шести основних високих районів із трьома проміжними низовинами. Тут виділяються: Північно-Шотландське нагір'я з островами, розташованими на захід від Шотландії, і височинами на північному заході Північної Ірландії; низовини Шотландії і Північної Ірландії;Південно-Шотландська височина; Пеннінські гори на півночі Англії; Озерний^ край на північному заході Англії; долина р. Іден між Озерним краєм і Пеннінами; Лан-каширсько-Чеширська рівнина, яка насправді є частиною Низької Британії і розташована між Пеннінами і північним Уельсом, і височини Девона й Корнуолла на південному заході країни. Гори й острови західного узбережжя Шотландії і височини Північної Ірландії сильно розчленовані й відкриті вітрам, грунти там досить слабкі. Тут поширені гнейси та кристалічні сланці, однак більшість островів Скай і Малл складена більш молодими вулканічними породами. Давні лавові покриви поширені на великій території Північної Ірландії. Загалом склад корінних порід мав менше рельєфотвірне значення, ніж заледеніння. У плейстоцені величезні льодовики, що покривали більшу частину території Сполученого Королівства на північ від Темзи, згладили схили гір ї височин, а місцями, наприклад, на західному узбережжі Шотландії, утворили глибокі вузькі фіорди з крутими схилами та витягнуті долини (місцева назва - лохи), що згодом були затоплені морем. Схили нагір'їв Шотландії і західних островів покриті слабко дренованими сфагновими болотами та вересовими пустищами на сухих ділянках.
Подібно до багатьох інших гористих районів Високої Британії, нагір'я і західні острови Шотландії ніколи особливо не приваблювали людей, і нечисленне місцеве населення в основному займається випасанням овець у горах, рибальством у неспокійних морях і ткацтвом на західних островах. Навпаки, на низинах Шотландії і Північної Ірландії густота населення сягає рекордно високих для Сполученого Королівства значень. Ці території приурочені до великих грабенів - зон повільного опускання, розташованих між двома рівнобіжними розламами земної кори. Один із таких розламів простягається приблизно між Глазго й Абердіном, інший - між Ером і Единбургом. Горбиста рівнина між ними всіяна конусами погаслих вулканів, що вивергалися близько 60 млн років тому під час активізації тектонічних рухів. Деякі з цих конусів використовувалися як п'єдестали знаменитих середньовічних замків, наприклад, в Единбурзі й Стерлінгу. Однак для Шотландії набагато більше значення має величезний опущений блок земної кори, до якого приурочені багаті запаси кам'яного вугілля, необхідного для розвитку сучасної промисловості. Усі чотири найбільші міста Шотландії, а також Белфаст, центр Північної Ірландії, знаходяться на низинах. Південні височини Шотландії і Північної Ірландії, що сягають висот близько 900 м над рівнем моря, вирізняються горбистим рельєфом зі слідами впливу давнього заледеніння. Ці місцевості придатні лише для випасання овець. На південному сході в районі гір Чевіот-Хілс Південно-Шотландська височина, що простягається з північного сходу на південний захід, змінюється Пеннінськими горами, що мають субмеридіональ-ну орієнтацію. Пеннінські гори складають кістяк центральної частини північної Англії і простягаються від кордону із Шотландією на південь майже до Бірмінгема. Це піднятий блок піщаників і вапняків. Пористий характер порід у поєднанні із суворим дощовим і вітряним кліматом визначив сумовитий вигляд тутешніх пустищ, що належать до малонаселених районів Англії. Найвищі частини Пеннінських гір піддаються дії вітрів і позбавлені деревної рослинності. Тут поширені верхівкові болота та хащі високих твердолистяних трав із переважанням зиглінгії, які місцями змінюються на вересові пустища з вереску звичайного.
Озерний край на північному заході Англії в Камбрії і на півночі Ланкашира - це величезний вулканічний звід, у якому льодовики проробили глибокі долини з крутими схилами. У багатьох долинах знаходяться вузькі витягнуті озера. Краса й розмаїтість місцевої природи зробили цей район одним із найбільш пожвавлених центрів туризму у Великобританії.
На західному узбережжі, біля Уайтхейвена, добувають вугілля, а на південному узбережжі, у районі Фернс, - залізну руду, але ці родовища не мають серйозного економічного значення. Родюча долина р. Ідей розташована на схід від Озерного краю, біля підніжжя урвистого схилу Пеннінських гір, що піднімається більше ніж на 600 м над східним краєм долини. Днище долини підстилається червоноколірними пісками тріасу, перекритими більш молодими плейстоценовими льодовиковими відкладеннями. Спісочені суглинки являють собою материнські породи родючих фунтів, що використовуються для продуктивного землеробства. Між південною частиною Пеннінських гір і північною частиною Уелвсу височини Високої Британії перетинаються Ланкаширсько-Чеширською рівниною, яку можна розглядати як продовження Низької Британії.
Уельс - гірська країна. У північній і центральній частинах, складених кембрійськими породами, поширені сумовиті вересові пустища, де пасуться нечисленні вівці, а у вузьких долинах зрідка зустрічаються окремі ферми та невеликі міста, що спеціалізуються на видобутку сланців. На півдні навколо багатих вугільних родовищ виникло чимало підприємств важкої промисловості. Ці вугленосні породи облямовують великий басейн, ріки там продовбали глибокі долини, що простягаються від країв басейну до південного узбережжя, при цьому на їхніх схилах оголюються численні вугільні шари. Вузькі долини, тісно забудовані будинками, фабриками, шахтами, із залізничними й автомобільними дорогами та переповнені всілякими шедеврами сучасної вуглевидобувної техніки, різко контрастують із просторими й безлюдними вересовими пустищами, що височать над долинами й обдуваються вітрами. Горбкуваті височини Девона й Корнуолла, південно-західного півострова Англії, складені давніми осадовими породами з величезними гранітними ядрами. До цих ядер налнжать вересові пустища, наприклад, Дартмур і Ексмур. Породи, що оточують гранітні інтрузії, частково мінералізовані. Колись ці місцевості славилися родовищами олова й міді, а на сьогодні сильно виснажилися. Дотепер тут у численних кар'єрах добувають каолінові глини, що використовуються як сировина для виробництва широковідомої стаффордширської порцеляни. Місцями для будівельних потреб добувають граніт.
Низька Британія. У Низькій Британії корінні породи більш молоді й менш міцні, ніж у Високій Британії, а розходження в тривкості порід у різних її областях настільки значні, що неможливо повністю розібратися в будові рельєфу цього району без хоча б короткого ознайомлення з його геологічними особливостями. Породи

 
 

Цікаве

Загрузка...