WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Іспанія - Реферат

Іспанія - Реферат


Реферат на тему:
Іспанія
План
1 Загальна характеристика.
2. Природа:
3. Економічний розвиток.
Загальна характеристика
Іспанія - держава на південному заході Європи, займає більшу частину Піренейського півострова, Балеарські й Пітиусські острови в Середземному морі, Канарські острови в Атлантичному океані. Загальна площа - 504 750 кв. км. Площа суші - 499 400 кв. км. Площа рік і озер - 5 350 кв. км. Населення 39,9 млн чоловік (2000 p.), близько 3/4 - іспанці, інші - каталонці, галісійці, баски. Міське населення складає 75,3 % (1991 p.). Офіційна мова - іспанська.
Іспанія - королівство в складі 50 провінцій, що входять до 17 автономних областей. Глава держави - король (з 22.11.1975 р. на престолі знаходиться король Хуан Карлос І). Законодавчий орган - двопалатний парламент (Генеральні Кортеси). Складається із сенату (256 місць - 208 депутатів обираються прямим загальним голосуванням і 48 призначаються законодавчими органами провінцій; усі сенатори обираються на 4-річний термін) і конгресу депутатів (350 місць - обираються за партійними списками на 4-річний термін). Законодавча система ґрунтується на цивільному праві з доповненнями в законодавчих системах провінцій, не визнає верховенства Міжнародного Верховного Суду в Гаазі. Найвища судова влада належить Верховному Судові. Іспанія володіє районами міст Сеута й Мелілья на узбережжі Північної Африки.
Центральна частина території - плоскогір'я Месета з гірською системою Центральна Кордильера. На півночі й північному сході - Піренейські, Кан-табрійські, Іберійські й Каталонські гори, на півдні - Андалуські гори (г. Мула-сен, 3478 м, - вища точка континентальної Іспанії) і гори Сьєрра-Морена Клімат середземноморський. Середні температури січня від +4-5 °С на плоскогір'ї Месета до 12 °С на півдні, липня - відповідно від +23 до +29 °С Опадів 300-500 мм, у горах понад 1000 мм на рік (переважно взимку). Великі ріки - Тахо, Дуеро, Ебро, Гвадалквівір, Гвадіана. Середземноморські чагарники й ліси, степи. Національні парки: Айгуес-Тортес-і-Лаго-Сан-Маурісіо, Ковадонза, Ор-деса й ін.; численні резервати.
У стародавні часи територію Іспанії населяли ібери, у V-III ст. до н. є. розселилися кельти. До кінця III ст. більша частина території - під владою Карфагена; до кінця І ст. до н. є. скорена Римом. Державу вестготів (із другої половини V ст. н. є.) ліквідували араби, що захопили в 711-718 pp. майже всю територію Іспанії і створили ряд держав. У ході Реконкісти (718- 1492 рр.) виникли іспанські королівства Арагон, Кастилія й ін. З часу династичної унії 1479 р. Кастилії й Арагону Іспанія - єдина держава. У XVI ст. затвердився абсолютизм. На початку XVI ст. склалася іспанська колоніальна імперія (основа - колоніальні завоювання в Америці). Із середини XVI ст. почався економічний занепад Іспанії. У війнах з Англією XVI-XVII ст. утратила морську перевагу. На початку XVIII ст боротьба європейських династій за іспанський престол призвела до війни за іспанську спадщину. У XIX ст. відбулося 5 незавершених революцій, у 1808- 1814, 1820-1823, 1834-1843, 1854-1856 і 1868-1874 pp. Результатом цих революцій було досягнення компромісу між консерваторами й лібералами, що проявився в утвердженні конституційної монархії. У 1810-1826 pp. домоглася незалежності більша частина іспанських колоній у Латинській Америці. У 1890-х роках більшість решти колоній перейшла до США (у результаті іспано-американської війни 1898 р.) і Німеччини. У 1923 р. установилася військово-монархічна диктатура (до 1930 p.).
14 квітня 1931 р. була скинута монархія, що поклало початок Іспанської революції 1931 - 1939 pp., у ході якої у січні 1936 р. був створений Народний фронт Громадянська війна (липень 1936 - березень 1939 pp.) завершилася встановленням диктатури генерала Франко. У 1947 р. Іспанія була оголошена королівством (престол залишався незайнятим). У листопаді 1975 p., після смерті Франко, королем був проголошений Хуан Карлос. Був легалізований ряд політичних партій профспілки, розпушена (у квітні 1977 р ) права партія Національний рух (Іспанська фаланга). У грудні 1978 р. набула чинності нова конституція
Природа
Будова поверхні. В Іспанії відстань з півночі на південь не перевищує 870 км зі сходу на захід - 1000 км, а довжина берегової лінії - 2100 км (у тому числі близько 1130 км припадає на Середземне море і 970 км - на Атлантичний океан і Біскайську затоку). Від кордону із Францією на захід до мису Ортегаль уздовж берега моря тягнуться Кантабрійські гори; тут є кілька досить великих бухт, у яких знаходяться порти. На південь від мису Ортегаль відроги гір підходять до моря, утворюючи порізане глибокими затоками узбережжя зі стрімкими скелями й численними островами. У цьому районі знаходяться рибальські порти Ла-Корунья й Віго. На південному заході, від кордону з Португалією до Гібралтарської протоки, узбережжя низинне і місцями болотисте, тут єдиний зручний порт - Кадис. На схід від Гібралтару до мису Палос до Середземного моря близько підходять передгір'я Кордильєри-Пенібетики. прибережні рівнини відсутні. Зате на північ від мису Палос фрагментарно розвинуті прибережні рівнини, розділені відрогами гір. Головні порти в цьому районі - Картахена, Валенсія й Барселона.
Іспанія являє собою масивне підняте плоскогір'я Месета, складене переважно древніми кристалічними породами в поєднанні з альпійськими горами, що сформувалися в палеогені й неогені. Серед порід, що складають Месету, виділяються докембрійські кристалічні сланці й гнейси з численними гранітними інтрузіями. В епоху герцинського гороутворення Месета зазнала загального тектонічного підняття, а потім процесів складкоутворення і диз'юнктивних дислокацій. У ході наступної денудації вона була вирівняна до рівня плоскої рівнини, а в палеогені й неогені перекрита осадовими породами. Близько 1 млн років тому Месета знову була піднята до рівня 600 м і набула загального ухилу з північного сходу на південний захід. Саме тому такі великі ріки, як Дуеро, Тахо й Гвадіана, течуть у цьому напрямку через територію Месети до Атлантичного океану. Месета займає близько 2/3 території Іспанії й облямована високими горами. Крім того, у її центральних районах піднімаються великі горстові хребти Центральної Кордильєри (у тому числі Сьєрра-де-Гвадаррама з вершиною Пеньялара, 2430 м, і Сьерра-де-Гредос з вершиною Альмансор, 2592 м). Ці гори розділяють плато Стара й Нова Кастилія, дренуються відповідно ріками Дуеро і Тахо. Плато складені товщами осадових порід і алювіальних відкладень і вирізняються винятково плоским і монотонним рельєфом. Лише місцями зустрічаються столові останці видовженої форми - фрагменти древніх річкових терас.
На південь від Нової Кастилії піднімаються Толедські гори (вища точка - г. Корочо-де-Росигальдо, 1447 м), що теж мають горстове походження. Південніше знаходяться плато Естремадури й Ла-Манчі, що входять до складу Месети. Найбільш південний край Месети - Сьєрра-Морена - піднятий до висот приблизно 900 м (вища точка - г.Естрелья, 1299 м). Сьєрра-Морена круто обривається до великої Андалузької низовини, яка дренується р. Гвадалквівір. У третинному періоді в цьому районі

 
 

Цікаве

Загрузка...