WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Технологія вирощування картоплі в фермерських та селянських господарствах. Післязбиральна обробка та зберігання бульб картоплі - Реферат

Технологія вирощування картоплі в фермерських та селянських господарствах. Післязбиральна обробка та зберігання бульб картоплі - Реферат

ними кількість бульб при садінні збільшують на 10-14 %. Схеми садіння варіюють від 70х30 до 70х20 см.
Догляд за посівами.
Своєчасний і якісний догляд за насадженнями картоплі підвищує врожайність не менш ніж на 20%. Залежно від погодних умов і фізичного стану ґрунту перший обробіток проводиться на 7-12-й день після садіння. В період догляду за посівами проводять 2-3 міжрядних обробітки до і 2-3 - після появи сходів. При появі бур'янів на гребенях посадки слід провести їх присипання. Сходи картоплі середньоранніх, середньопізніх та пізньостиглих сортів можна присипати до 6-8 см, ранньостиглі сорти присипають при появі сходів, більш пізні строки присипання знижують величину раннього врожаю. Для проведення цієї операції краще використовувати дискові робочі органи, які краще присипають бур'яни на гребені, ніж лапи-підгортачі.
При наявності фрезерних культиваторі типу КФК-2,8 замість численних до- і післясходових розпушувань до появи сходів проводять один обробіток - формування високооб'ємних гребенів. Приступають до формування гребенів через 15-18 днів після садіння з врахуванням того, щоб закінчити цю роботу до початку появи сходів. Гребені формують висотою 25-28 см за один прохід агрегату. Сформовані гребені обробляють гербіцидом Зенкор 70% з. п. (див. табл. 5.19) з розрахунку 1,0-1,5 кг/га до сходів картоплі, по сходах - висотою рослин до 10 см 0,7-0,8 кг/га препарату. Ефективність дії гербіциду Зенкор значною мірою залежить від типу ґрунту та погодних умов.
Захист картоплі від шкідників та хвороб.
Хвороби і шкідники картоплі спричиняють значний недобір урожаю, зниження якості овоча та втрати під час зберігання. При вирощуванні картоплі особливо великої шкоди завдають фітофтороз і колорадський жук. Боротьба з хворобами і шкідниками - один із основних резервів підвищення урожайності та поліпшення якості картоплі.
Фітофтороз - одна із найбільш поширених і небезпечних хвороб картоплі. При ураженні рослин в результаті передчасного відмирання картоплиння припиняється їх вегетація і нагромадження врожаю. У роки епіфітотії втрати врожаю картоплі від передчасного відмирання бадилля на Поліссі та в Лісостепу досягають 27-40 %.
На посівах картоплі в боротьбі з колорадським жуком в 2003 р. дозволені для використання наступніі препарати: Актара 25 WQ в. ч.; Арріво 25% к. е.; Волатон 50% к. е.; Децис 2,5 к. е.; Децис форте 12,5% к. е.; Дурсбан 480 48% к. е.; Золон к. е.; Конфідор 20% в. р. к.; Моспілан 20% з. н.; Номолт 15% к. е.; Політрин 20% к. е.; Сонет 105 к. е.; Фастак 10% к. е.; Фюрі 10% в. е. Останній строк оброблення препаратами - за 20 днів до збирання врожаю, крім таких препаратів як Дурсбан 480, Золон, Номолт, Сонет (за 30 днів), а Моспілан - за 35 днів. Максимальна кількість обробок - два рази, а для Конфідору та Моспілану - один раз. Норми витрати робочої рідини 300 л/га.
В середині, а у вологі роки - на початку літа можливе ураження посівів фітофторозом. Найбільш ефективними для боротьби з фітофторозом є препарати системно-контактної дії: Авіксіл 70% з. п. - 2,1-2,6 кг/га, Акробат МЦ 69% з. п. - 2,0 кг/га, Ридоміл Голд МЦ 58% з. п. - 2,5 кг/га, Танос в. ч. - 0,6 кг/га, ТАТТУ 55% н.с. - 3 л/га. Першу обробку фунгіцидами системно-контактної дії доцільно проводити у фазі бутонізації-цвітіння, а потім через 10-14 днів. Кількість обробок такими препаратами - не більше трьох .
Наступні обприскування, якщо в цьому є потреба, слід проводити препаратами контактної дії: Антракол в. ч. - 1,5 кг/га, Купроксат 34,5% к. е. - 3,0-5,0 л/га, Хлорокис міді 90% з. п. - 1,5-3,0 кг/га, Фольнан 50% з. н. - 3,0 кг/га. При застосуванні контактних препаратів повторні обробки проводять через кожні 7-8 днів. Закінчувати обробки слід за 20 днів до збирання урожаю. Норми витрат робочої рідини 300-400 л/га. У випадках, коли строки обробки проти колорадського жука і фітофторозу збігаються, можна проводити комбіновані обприскування. Для цього в робочу рідину інсектициду в потрібній кількості додають фунгіцид.
Збирання та зберігання - заключний етап вирощування картоплі. Приступати до нього слід тоді, коли бульби дозріють тобто шкіра на них не перестане лущитися. Для покращення роботи збиральної техніки проводиться скошування бадилля. Краще збирати картоплю, коли температура ґрунту вища 10°С. Зібраний урожай слід 2-3 тижні витримати в тимчасових кагатах, накритих соломою, що дає бульбам змогу пройти лікувальний період в сприятливих умовах. Після цього бульби сортують на фракції, видаляють хворі та ушкоджені і закладають на зберігання. Продовольчу картоплю в залежності від сорту зберігають при температурі плюс 3...5°С, насіннєву - 1...3°С.
Післязбиральна обробка та зберігання бульб картоплі
Комплекс технологічних прийомів післязбиральної обробки вороху бульб картоплі залежить від: а) способу збирання (потоковий, перевалочний); б) цільового призначення бульб картоплі. Бульби збирають технічно стиглими з добре сформованими шкірними покривами. Насадження картоплі вважається готовим до збирання з початком природного відбирання бадилля. Якщо умови вегетаційного періоду були несприятливими (в ґрунті кисню менше 17%, несприятливі метеоумови і т. д.) і шкірка є тоненькою, обдирається, то потрібно подбати про її зміцнення. Для цього на ґрунтах суглинкового механічного складу треба за 10-15 днів провести рихлення на глибинузалягання бульб. Якщо стиглі бульби збирали вручну і вони не є травмованими, то для тривалого зберігання бульби відразу після збирання можна закладати в умови температури, рекомендованої для даної партії бульб.
Для визначення потенціальної лежкості, пов'язаної з температурними умовами вирощування необхідно вирахувати суму позитивних температур за період вегетації (з дня появи сходів картоплі). Якщо вона на вересень для ранньої картоплі становить 2110-2200°, то ця культура у вересні починає проростати. Для проростання бульб середніх та пізніх сортів суми позитивних температур до початку проростання є вищими і вони набираються значно пізніше, але якщо літо було жарким, то бульби потрібно якнайшвидше перевести в режим охолодження.
Якщо бульби картоплі зібрані комбайнами і пошкоджені ними більш як на 10%, то сортування треба зробити після залікування ран спершу створивши необхідні умови для залікування ран та утворення нової шкірки - суберину: добрий доступ кисню, температура не нижче 13...14°С, висока відносна вологість повітря (не менше 80%), на практиці - формують невисокі (0,5-0,6 м) бурти, вкривають їх невеликим шаром соломи.
Якщо пошкодженість бульб комбайнами становить менше 10%, то бульби від комбайна транспортують до сортувальної машини, а після сортування бульби продовольчого призначення направляють в сховище. Бульби насінного призначення незалежно від якості після комбайнування вкладають в невисокі бурти та вкривають легким шаром соломи. В цей період (2-3 тижні) поряд з заліковуванням ран виявляють себе хвороби, які можна легко видалити при наступному сортуванні та калібруванні бульб.
Зберігання бульб картоплі.
Режим зберігання диференціюється не лише в залежності від цільового призначення бульб (тривалого зберігання продовольча, насінна, менш тривалого - для переробки), а й від якості (пошкодженості, розміру) бульб. Ранні сорти бульб насінного призначення зразу після проходження лікувального періоду розміщують в холодильник з температурою +1...+2°С та відносною вологістю не менше 85%. Бульби сортів середньопізнього та пізнього строку зберігання насінного призначення в залежності від сорту потрібно зберігати в межах плюс 1...3°С. Бульби продовольчого призначення в залежності від ботанічного сорту зберігають в основний період при температурі плюс 2...5°С, відносній вологості 85%.
Бульби всіх ботанічних сортів та будь-якого цільового призначення при зберіганні мусять бути добре забезпечені киснем. Зниження концентрації кисню менше 17% викликає у бульб задуху, яка робить їх не придатними ні для насінних, ні для продовольчих цілей.
У період вимушеного спокою, коли сума позитивних температур стала достатньою для початку пробудження вічок, температуру зберігання знижують до мінімальних позитивних. Як правило, це співпадає за календарем з кінцем лютого - березнем. Картопля, що зберігалася в буртах і траншеях, повинна бути переведена в цей час на зберігання в холодильники. Контроль за зберіганням проводять шляхом оглядів та регулярного вимірювання температури в масі бульб.
Література:
1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ - 2004 р. 2 томи.
2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...