WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Технічні культури. Буряк. Ріпак. Соняшник - Реферат

Технічні культури. Буряк. Ріпак. Соняшник - Реферат

від бур'янів, хвороб та шкідників. Оптимальна густота рослин на період збирання - 80-90 тис./га, на торфових ґрунтах -75-80, а на зрошуваних землях -90-100 тис./га. Перше глибоке розпушування ґрунту в міжряддях поєднують із підживленням мінеральними добривами після формування густоти посіву. Добрива вносять на глибину 12-14 см із розрахунку N20Р20К20.
Збирання врожаю. Збирання кормових буряків - досить складний і трудомісткий агротехнічний захід. Оптимальний строк збирання в Лісостепу - кінець вересня - початок жовтня. Найпоширеніший спосіб збирання - роздільний. Для цього використовують бурякозбиральні комплекси.
3. Ріпак озимий
Біологічні особливості.
Озимий ріпак - досить вибаглива до вологи олійна культура, особливо восени та весною. Транспіраційний коефіцієнт - 500-750. Вегетаційний період від сходів до збирання становить 289-320 днів. Ріпак - рослина довгого світлового дня. Насіння починає проростати при температурі ґрунту 0,1°С, однак для одержання здорових сходів необхідна температура від 14 до 17 °С. Ріпак витримує температуру на рівні кореневої шийки до мінус 12-14°С, добре росте і розвивається в літні місяці при температурі 18-20°С.
Кращими ґрунтами для ріпаку є чорноземи, сірі й темно-сірі лісові ґрунти. Оптимальна реакція ґрунтового розчину - рН 6,0-6,5.
Сорти і гібриди. Найпоширеніші сорти-Іванна, Атлант; гібриди - Соколівський, Галицький, Горизонт, Світоч, Тисменицький.
Технологія вирощування.
Місце в сівозміні. Озимий ріпак досить вибагливий до попередників. Кращими із них є чорні й добре угноєні зайняті пари, вико-вівсяні сумішки, а також сумішки озимого жита з озимою викою. Високий урожай ріпак дає після конюшини на один укіс і після ранньої картоплі, яка звільняє поле наприкінці липня. Гірші попередники - зернові культури. Проте у вологих районах ріпак можна сіяти після озимих культур, які звільняють поле до середини липня.
На одне й те ж саме поле ріпак потрібно повертати не раніше як через чотири роки. Не рекомендується його висівати після гірчиці, редьки, капусти та інших культур із родини капустяних. Посіви озимого ріпаку розміщені на підвищених місцях, влітку часто терплять від посухи, а взимку - від морозів і вітрів, особливо коли немає снігу.
Обробіток ґрунту залежить від попередників. Якщо ріпак висівають після конюшини, пласт орють плугами з передплужниками з одночасним боронуванням. Коли ж сіють після зернових або однорічних трав на зелений корм, то зразу за збиранням урожаю попередника лущать стерню, потім проводять оранку плугом із передплужниками в агрегаті з кільчастим котком і боронами на глибину 22-25 см з приорюванням органічних добрив. Застосовують напівпаровий обробіток. Особливо велике значення має вирівнювання поверхні ґрунту.
Удобрення. Озимий ріпак на одиницю врожаю виносить з ґрунту азоту, фосфору, калію, магнію, бору, сірки в два рази, а кальцію у п'ять разів більше, ніж озима пшениця. Приріст урожаю насіння від органічних добрив становить 0,9-1 т/га. Після стерньових попередників під ріпак потрібно вносити 30 т/га гною. Після конюшини застосовують тільки мінеральні добрива. Високі врожаї ріпаку одержують при внесенні 40 т/га гною та повного мінерального удобрення (N45Р45К60). Весною посіви підживлюють з розрахунку N15Р30К45. На кислих ґрунтах вносять 5-10 т/га вапна.
У південних районах під ріпак рекомендується давати 160 кг/га азоту, в тому числі до сівби - 60 кг/га і 100 кг/га весною після відновлення вегетації. На зрошуваних землях загальну кількість азоту збільшують до 220 кг/га. У поліських районах України найвищі врожаї одержують при нормі добрив N90Р60К120. У кожному конкретному випадку норми добрив потрібно розраховувати на заплановану врожайність.
Для сівби використовують тільки високоякісне насіння високих репродукцій з лабораторною схожістю не нижче 90%. Завчасно його протруюють офтанолом Т (40 кг/т), а для технічних цілей - вітаваксом 200 (2-3 кг/т). Добрі результати дає інкрустування насіння.
Догляд за посівами. У посушливі роки, щоб мати дружні сходи, ґрунт коткують кільчастими котками до і після сівби. Восени при утворенні ґрунтової кірки чи при загущенні посівів поле боронують.
Проти хвороб використовують альєт (1,2-1,8 кг/га). Проти шкідників застосовують бульдок (0,3 кг/га), карате (0,1-0,15 кг/га), сумі-альфу (0,3 кг/га), фастак (0,1-0,15 кг/га). Для боротьби з бур'янами застосовують бутізан 400 (1,75-2,5 кг/га), глісол (4-6 кг/га), керб 50 W (1 кг/га).
Оптимальна кількість рослин восени повинна становити 100-120 на 1 м2, що досягають нормою висіву насіння 6-8 кг/га. Наявність після зими більше 50 рослин на 1 м2 забезпечує оптимальну врожайність, 30-50 - задовільну. Якщо кількість рослин менша 30 на 1м2, то площу необхідно пересівати. Кращим способом сівби є звичайний рядковий (ширина міжрядь 15 см), а гдибина загортання насіння - 2-3 см. На легких ґрунтах його загортають на глибину 3-4 см. Сіють зерно-трав'яними або зерновими сівалками.
Збирання врожаю. Ріпак достигає нерівномірно. Збирають його роздільним способом і прямим комбайнуванням. Рослини скошують у валки, коли нижні листки опадають, близько половини стручків стають лимонно-зеленими, а вологість насіння знижується до 30-40%. Висота зрізу повинна бути 15-20 см. Обмолочують валки у міру підсихання, при вологостінасіння 10-11% зернозбиральними комбайнами з пристроєм ПКК-5. Для підбирання валків жатки комбайна обладнують підбирачами ППТ-5 або ППТ-З-А. Частоту обертання барабана молотарки комбайна зменшують до 700-800 за хвилину.
Прямим комбайнуванням ріпак збирають у повній стиглості, коли насіння у стручках набуло темного кольору і затверділо, стебла побуріли, листки обсипались, але стручки ще не почали розтріскуватися. При збиранні насіння повинно мати вологість не вище 12%.
4. Ріпак ярий
Біологічні особливості.
Ярий ріпак - однорічна рослина з родини капустяних. В Україні поширений під назвою "кольза". Урожайність його дещо нижча, ніж озимого. Ярий ріпак менш вибагливий до умов вирощування. Це вологолюбна рослина довгого дня.
Насіння проростає при температурі 1-3°С, сходи переносять заморозки 3-5°С, а дорослі рослини до мінус 8°С. Добре росте на будь-яких ґрунтах, крім важких глинистих та піщаних, не терпить кислих і заболочених ґрунтів. Сходи з'являються через 4-10 днів, від сходів до цвітіння минає 45-60 днів. Вегетаційний період триває 80-110 днів.
Сорти ярого ріпаку - Оріон, Земир 2, Калинівський, Клітинний 1, Клітинний 2, Ліга 1, Микитинський, Отаман, Титан.
Місце в сівозмінні. Ярий ріпак висівають у полі, призначеному під ярі зернові культури. Найвищі врожаї він дає після картоплі, кукурудзи, буряків, озимої та ярої пшениці, ячменю, зернобобових культур і багаторічних трав. Часто цим ріпаком замінюють озимий, коли той гине внаслідок несприятливих умов перезимівлі.
Обробіток ґрунту. Після стерньових попередників проводять 2-3 лущення дисковими і лемішними лущильниками на глибину 6-8 і 8-10 см. Під зяб орють у кінці вересня - на початку жовтня на глибину 20-22 см, а на важких ґрунтах - на 25-27 см. Весною застосовують систему мінімального обробітку ґрунту. На вирівняних полях обмежуються однією передпосівною культивацією на глибину 4-5 см.
Удобрення Ярий ріпак добре реагує на внесення органічних і мінеральних добрив при використанні як на насіння, так і на зелений корм. Під нього потрібно вносити 25-30 т/га органічних добрив. Він інтенсивно використовує післядію органічних добрив внесених під попередник. Залежно від попередників, наявності поживних речовин у ґрунті під ярий ріпак вносять N60-120 Р60-120. У прифермських сівозмінах під ярий ріпак застосовують рідкий гній з розрахунку 50-100 м3/га.
Сівба. Насіння ріпаку очищають, сортують, перед сівбою протруюють офтанолом Т (40 кг/т), або вітаваксом 200 (2,0-3,0 кг/т). Сіють

 
 

Цікаве

Загрузка...