WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Технічні культури. Буряк. Ріпак. Соняшник - Реферат

Технічні культури. Буряк. Ріпак. Соняшник - Реферат

строки: восени - основне удобрення, під час сівби - рядкове і в період вегетації - підживлення. Добрива основного удобрення загортають на глибину 15-30см, рядкового - на 4-6 при підживленні - на 12-14 см. Підживлення практикують у зоні достатнього зволоження, а в зоні несталого зволоження - коли недостатньо внесено добрив під оранку. В умовах недостатнього зволоження підживлювати рослини не рекомендується.
З органічних добрив під цукрові буряки найчастіше застосовують гній. В зоні достатнього зволоження 30-40 т/га вносять безпосередньо під буряки. В районах несталого зволоження гній у нормі 30-40 т/га вносять під озиму пшеницю, а в ланці з багаторічними травами - під буряки по 30 т/га. У зоні недостатнього зволоження гній з розрахунку 20-30 т/га застосовують під озиму пшеницю або під парозаймаючу культуру.
До 90% мінеральних добрив вносять восени під глибоку зяблеву оранку. Середня норма мінеральних добрив на фоні гною N140-170 Р140-170 К160-190. Кількість азоту в ланці сівозміни з багаторічними травами зменшують приблизно на 30 кг/га. При сівбі в рядки дають N10Р15-20К10 і в підживлення N90Р30К30. Дози добрив потрібно коригувати щодо кожного окремого поля. Мікродобрива вносять у міру потреби на окремих полях.
Кислі ґрунти один раз за ротацію сівозміни вапнують, вносячи вапняні матеріали під озиму пшеницю. Дозу СаСО3 розраховують, перемножуючи величину гідролітичної кислотності на коефіцієнт 1,5. Солонці та солонцюваті ґрунти необхідно 1-2 рази за ротацію гіпсувати. На солонцюватих ґрунтах вносять 2-4 т/га, на плямах солонців - 6-10 т/га гіпсу.
Сівба. Насіння цукрових буряків готують до сівби на насінних заводах. Насіння, крім сушіння, очищення й сортування, калібрують, шліфують, дражують обробляють захисними стимулюючими речовинами. Для сівби пунктирним способом його калібрують на дві посівні фракції діаметром 3,5-4,5 і 4,5-5,5 мм. Проти комплексу ґрунтових і наземних шкідників обробляють фураданом з розрахунку 30-35 л на 1 т насіння. Рослини зберігають токсичність до 30 днів. Відпускається насіння за посівними одиницями. Одна посівна одиниця - це 100 тис. насінин.
Сівбу починають, коли температура ґрунту на глибині 10 см досягає 5-6 °С, а ґрунт при обробітку кришиться і не липне до знарядь. Сіють цукрові буряки пунктирним способом з шириною міжрядь 45 см, а в умовах зрошення - 60 см. Глибина загортання насіння - 2,5-3 см, а при підсиханні ґрунту - 3,5-4 см. При сівбі на кінцеву густоту висівають 8-10 схожих насінин на 1 пог. м рядка, щоб одержати 6-7 сходів. За механічного формування густоти висівають до 15 насінин на 1 пог. м рядка. Сівбу на одному полі потрібно закінчувати за 1-2 дні, відхилення середньої глибини загортання насіння не повинне перевищувати ?0,5 см, а ширина стикових міжрядь має становити 50 ?5 см.
Догляд за посівами. Система заходів догляду за посівами включає: до- і післясходове суцільне розпушування ґрунту, формування (у разі потреби) густоти насадження рослин, розпушування ґрунту в міжряддях і рядках, підживлення рослин, захист від бур'янів, шкідників і хвороб. Якщо цукрові буряки вирощують за інтенсивною технологією, то після сходів лише 1-2 рази розпушують міжряддя.
Оптимальна густота насадження рослин на період збирання повинна становити для зони оптимального зволоження 115-120 тис./га, несталого зволоження - 110-115 та недостатнього - 100-105 тис. га.
Найпоширенішими хворобами цукрових буряків є коренеїд сходів, церкоспороз, борошниста роса, пероноспороз, іржа, вірусна мозаїка і жовтуха, гнилі коренеплодів. Заходи боротьби - дотримання чергування культур у сівозміні, протруєння насіння, обробка посівів фунгіцидами: акробатом МЦ (2 кг/га), альто 400 (0,2 кг/га), фундазолом (0,6 кг/га), байлетоном (0,6 кг/га), бенлатом(0,6-0,8 кг/га), дерозалом(0,3-0,4 кг/га) та ін.
Шкідники цукрових буряків - довгоносики, дротяники, блохи, совки, лучний метелик, крихітка бурякова, нематода. Заходи боротьби включають обробку насіння фураданом, прометом, дурсбаном (1,5-2,5 кг/га), золоном (3-3,5 кг/га), нурелом Д (1 кг/га), піринексом (2,5 кг/га), сумітіоном (0,6 кг/га), фастаком (0,1 кг/га).
Збирання врожаю. Цукрові буряки найдоцільніше збирати при настанні технічної стиглості - це кінець вересня-перша декада жовтня. В технічній стиглості маса коренеплоду і кількість у ньому цукру стають максимальними, чистота соку висока, вміст мелясоутворювальних речовин мінімальний. Строки збирання цукрових буряків визначаються також технічними можливостями господарств, які б гарантували закінчення збирання до 25 жовтня. Цукрові заводи повинні мати у вересні тридобовий запас коренеплодів.
За 10-15 днів до збирання ґрунт розпушують на глибину 10-12 см. Залежно від погодних, агротехнічних і організаційних умов при збиранні цукрових буряків застосовують потоковий, потоково-перевалочний та перевалочний способи. Основним є потоковий спосіб збирання, для якого використовують бурякові комплекси як вітчизняного, так і зарубіжного виробництва.
2. Кормові буряки
Біологічні особливості.
Кормові буряки - це дворічна культура. В перший рік утворюється масивний коренеплід, а на другий рік - квітконосні пагони, плоди і насіння.
Насіння кормових буряків починає проростати при температурі плюс 5°С, але сходи при цьому з'являються на 20-й день. При температурі плюс 10°С сходи з'являються на 10-12-й день. Сходи кормових буряків переносять заморозки від 3 до 4°С, а дорослі рослини мінус 6-7°С. Викопаний і не вкритий коренеплід підмерзає при температурі мінус 2°С. Оптимальна температура для росту і розвитку -15-23 °С.
Кормові буряки вирощують на багатих та поживних ґрунтах, проте добрі врожаї збирають на удобрених легких ґрунтах. Буряки стійкі проти засолення, але не витримують підвищеної кислотності.
Сорти і гібриди - Авангард, Екендорфський жовтий, Київський, Львівський жовтий, Панфільський однонасінний, Переможець, Полтавський 71, Полтавський білий, Полтавський напівцукровий, Уманський КБ, Урсус, Урсус-полі, Центаур-полі.
Технологія вирощування.
Місце в сівозміні. Кращими попередниками для кормових буряків є озимі культури, під які внесено органічні добрива, бобові тасилосні культури з ранніми строками збирання. В овочевій сівозмінні добрими попередниками для кормових буряків будуть помідори, огірки і капуста.
Обробіток ґрунту, а також застосування гербіцидів під кормові буряки такий самий, як і під цукрові.
Удобрення. На 1т коренеплодів і відповідну кількість гички кормові буряки виносять з ґрунту N- 2,5-3 кг, P2О5 - 0,9-1 кг і К2О - 4,5-5 кг. У західних областях України під кормові буряки вносять 50-70 т/га гною і мінеральні добрива в дозі N180Р90-120К180. У районах нестійкого зволоження гній застосовують під попередник - озиму пшеницю (30-40 т/га), а мінеральні добрива - під буряки (N90-120Р60-90К90-120). На зрошуваних землях півдня України високі врожаї забезпечує норма добрив: гною 60-80 т/га, мінеральних -N180-200, Р100-140, К60-90.
Сівба. Насіння перед сівбою калібрують на дві фракції - 3,5-4,5 і 4,5 -5,5 мм, прогрівають, протруюють, обробляють стимуляторами росту та мікроелементами. Для змочування використовують розчин метиленової синьки (0,3 г/л води), янтарної та борної кислот (по 0,5 г/л), калію перманганату (0,2 г/л), мідного купоросу (0,5 г/л). Кормові буряки сіють, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до температури 6-8°С. Норма висіву - 8-12 клубочків на 1 м рядка. Глибина загортання на ґрунтах важкого гранулометричного складу - 2-3, на середніх - 3-4 см. Ширина міжрядь - 45 або 60 см.
Догляд за посівами включає досходове і післясходове суцільне розпушування ґрунту, мілке розпушування міжрядь і захисних зон рядків (шарування), формування густоти посіву, розпушування міжрядь з одночасним підживленням рослин, внесення гербіцидів, інсектицидів і фунгіцидів для захисту посівів

 
 

Цікаве

Загрузка...