WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Структура посівних площ та орієнтовні схеми сівозмін для господарств різної спеціалізації - Реферат

Структура посівних площ та орієнтовні схеми сівозмін для господарств різної спеціалізації - Реферат

і силос; 5) горох, гречка; 6) озима пшениця; 7) цукрові буряки; 8) ячмінь, овес з підсівом багаторічних трав. У підзоні недостатнього зволоження в сівозмінах обов'язково слід запроваджувати чистий пар: 1) чорний і зайнятий пар ранніми культурами; 2) озима пшениця; 3) цукрові буряки; 4) ячмінь, овес, просо з підсівом багаторічних трав; 5) багаторічні трави; 6) озима пшениця; 7) цукрові буряки; 8) горох, кукурудза на силос; 9) озима пшениця; 10) кукурудза на зерно, соняшник.
В господарствах зі спеціалізацією виробництва молока, яловичини, вирощування нетелей в підзоні нестійкого зволоження сівозміни можуть мати таке чергування культур: 1 - 2) багаторічні трави; 3) озима пшениця; 4) цукрові буряки; 5) зернобобові та їх сумішки з вівсом на зелений корм; 6) озима пшениця; 7) цукрові буряки; 8) кукурудза на зерно і силос, гречка; 9) кукурудза на силос і зелений корм; 10) ячмінь, овес, просо з підсівом багаторічних трав. Для збільшення виробництва зелених кормів в подібних сівозмінах слід запроваджувати проміжні озимі та післяжнивні посіви, якими можна займати 15-20% площі.
Впідзоні недостатнього зволоження можливі такі сівозміни:
І. 1-чорний пар; 2-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-ячмінь, просо з підсівом багаторічних трав; 5-багаторічні трави; 6-озима пшениця, багаторічні трави; 7-озима пшениця і жито; 8-кукурудза на зерно; 9-кукурудза на силос, зернобобові; 10-соняшник.
ІІ. 1-чорний пар і багаторічні трави; 2-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-горох, однорічні культури на зелений корм; 5-озима пшениця; 6-кукурудза на силос; 7-ячмінь з підсівом багаторічних трав.
В селянських (фермерських) господарствах різного виробничого напряму при потребі можна впроваджувати відповідні сівозміни:
І. 1-багаторічні трави; 2-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-кукурудза на зерно; 5-ячмінь з підсівом багаторічних трав.
ІІ. 1-горох-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-кукурудза на зерно; 5-ячмінь.
ІІІ. 1-кукурудза на силос; 2-озима пшениця; 3-кукурудза на зерно. Наведені сівозміни можливі в господарствах по виробництву продовольчого і фуражного зерна, цукрових буряків.
Для вирощування круп'яних культур слід мати наступне чергування: 1-горох; 2-озима пшениця; 3-гречка (просо); 4-ячмінь.
Короткоротаційні сівозміни повинні базуватися на основі плодозміну. Це значить, що насиченість сівозміни має бути таким: 50% - зернові колосові; 25% - бобові і зернобобові; 25% - просапні.
Набір культур визначається спеціалізацією господарства, зональними особливостями, кон'юнктурою ринку. Оптимальна кількість полів 4 з коливанням від 3 до 5. Це обумовлюється допустимим періодом повернення культури на попереднє місце вирощування, який для їх більшості становить 3-4 роки.
Для Лісостепу можна навести такі сівозміни:
І. 1-горох; 2-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-ячмінь.
ІІ. 1-горох; 2-озима пшениця; 3-кукурудза на зерно; 4-кукурудза на силос.
ІІІ. 1-горох; 2-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-кукурудза на зерно.
IV. 1-еспарцет; 2-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-ячмінь з підсівом еспарцету.
Розміщення культур у короткоротаційних сівозмінах, період повернення яких на попереднє місце вирощування становить 5-8 років (соняшник, баштанні), проводять, висіваючи їх на половині поля, міняючи місцями після закінчення ротації з культурою, яка займала другу половину поля.
Перша ротація: 1 - ? чистий пар, ? зайнятий пар; 2 - озима пшениця; 3 - ячмінь; 4 - ? соняшник, ? кукурудза на зерно.
Друга ротація: 1 - ? зайнятий пар, ? чистий пар; 2 - озима пшениця; 3 - ячмінь; 4 - ? кукурудза на зерно, ? соняшник.
Якщо сівозміни мають 2-3 поля, то їх слід насичувати проміжними посівами з метою подовжити період повернення культур на попереднє місце вирощування: 1-горох; 2-озима пшениця плюс післяжнивні посіви на зелені добрива; 3-цукрові буряки.
В підзоні недостатнього зволоження з метою стабілізації водного режиму та послаблення ґрунтовтоми при насиченні сівозміни озимою пшеницею слід вводити чистий пар: 1 - ? чорний пар, ? зайнятий пар; 2 - озима пшениця; 3 - озима пшениця.
Для спеціалізованих господарств можна навести орієнтовні короткоротаційні сівозміни:
І. 1-горох; 2-озима пшениця; 3- кукурудза (ячмінь).
ІІ. 1-соя; 2-кукурудза; 3-кукурудза (ячмінь) - для господарств по вирощуванні свиней, птиці.
І. 1-багаторічні трави; 2-озима пшениця; 3-ячмінь.
ІІ. 1-багаторічні трави на один укіс; 2-озима пшениця плюс післяжнивні посіви на зелений корм; 3-картопля, кормові буряки; 4-ячмінь з підсівом багаторічних трав - для господарств по виробництву молока, яловичини.
Багатопільні сівозміни, що мають великий набір культур, можна трансформувати в короткоротаційні з деяким корегуванням чергування культур.
Десятипільна сівозміна: 1) багаторічні трави на один укіс; 2) озима пшениця; 3) цукрові буряки; 4) кукурудза на силос; 5) озима пшениця; 6) кукурудза на зерно; 7) горох; 8) озима пшениця; 9) цукрові буряки; 10) ячмінь з підсівом багаторічних трав.
Короткоротаційні сівозміни з наведеної вище десятипільної:
І. 1-багаторічні трави на один укіс; 2-озима пшениця; 3-цукрові буряки; 4-кукурудза на зерно; 5-ячмінь з підсівом багаторічних трав.
ІІ. 1-кукурудза на силос і зелений корм; 2-озима пшениця; 3-горох; 4-озима пшениця; 5-цукрові буряки.
Восьмипільна сівозміна: 1) конюшина на один укіс; 2) озима пшениця; 3) цукрові буряки; 4) кукурудза на зерно; 5) горох; 6) озима пшениця; 7) цукрові буряки; 8) ячмінь з підсівом конюшини трансформують у дві короткоротаційні. Перша ланка з чотирьох культур - перша короткоротаційна сівозміна, наступні чотири культури є другою короткоротаційною сівозміною.
Література:
1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ - 2004 р. 2 томи.
2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...