WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Система обробітку ґрунту - Реферат

Система обробітку ґрунту - Реферат

утворюється ґрунтова кірка - ущільнений поверхневий шар, якій погіршує повітрообмін у ґрунті, а також для ефективного знищення проростків бур'янів у фазі "білої ниточки".
Комплексні агротехнічні післяпосівні заходи - це боротьба з бур'янами, боронування, коткування, міжрядні культивації посівів просапних культур, підгортання культурних рослин у рядках з присипанням сходів бур'янів тощо. Боронування проводять до й після появи сходів культурних рослин обережно і в той час, коли бур'яни найменш стійкі проти механічних впливів, а проростки культурних рослин перебувають ще глибоко у ґрунті й не пошкоджуються робочими органами борін або сходи їх зміцніли настільки, що стали стійкими проти механічних впливів цих органів. Найвразливішими до боронувань є проростки бур'янів завдовжки понад 1 см (фаза "білої ниточки") і не пізніше утворення сім'ядольних листків у двосім'ядольних їх видів або першого справжнього листка в односім'ядольних. Із появою 2-3 пар листків та формуванням вторинної кореневої системи стійкість бур'янів проти механічної дії різко зростає. Боронують площу на полях культур як вузькорядного способу сівби, так і просапних. Технічна ефективність цього заходу може сягати 70-95% знищення сходів бур'янів за умови раціонального вибору необхідних знарядь і строків його проведення. Посіви зернових колосових боронують у фазі від 3-4 листків до кущення, гороху - 3-5 листків, але до утворення вусів, кукурудзи - 2-5 листків, соняшнику - 1-3 листки, цукрових буряків - перша пара листків упоперек чи під кутом до рядків зі швидкістю 3-5 км/год, краще в другій половині дня в стані меншого тургору тканин, вибравши відповідно до умов поля потрібний тип борін. На важких ґрунтах перевагу віддають важким чи середнім боронам, а на легких - посівним.
Міжрядні культивації ґрунту. Проводять їх у посівах просапних (соняшник, кукурудза, картопля, буряки, овочеві) та зернових (просо, гречка) культур, висіяних широкорядним способом. Культиваціями з одного боку знищують сходи бур'янів у міжряддях і одночасно провокують насіння до проростання. Важливо при цьому кілька разів міжрядні культивації на полі виконувати на одну глибину, або ж зменшувати її від першої доостанньої, щоб запобігти внесенню у верхній шар ґрунту нових порцій схожого насіння бур'янів із глибших його шарів. Сучасні культиватори вітчизняного та зарубіжного виробництва обладнують спеціальними пристроями для підвищення протибур'янової ефективності міжрядних культивацій: підгортачами, ротаційними батареями РБ-5,4 металевими прутковими роторами, плоскорізними лапами-бритвами, борінками КРН-4,8. Ці пристрої дають змогу знищувати бур'яни не тільки в міжрядді, але й у захисній смузі рядків культурних рослин, не пошкоджуючи останніх. Для зменшення ширини захисної смуги рядків просапних культур їх висівають з одночасним утворенням на ширині захвату сівалки двох спрямовуючих щілин-орієнтирів завглибшки 22-25 см за допомогою змонтованих на її рамі щілинорізів. На рамі культиваторів для міжрядного обробітку цих посівів закріплюють такі ж самі лапи-копіри, призначені для входження в зроблені при сівбі щілини-орієнтири і копіювання проходу культиватора відповідно до сівалки. Ця технологія дозволяє зменшити ширину захисної смуги рядків до 5-6 см і підвищити технічну ефективність міжрядних обробітків. Перелічені прогресивні технологічні новації дають можливість довести технічну ефективність міжрядних обробітків ґрунту просапних культур до 85-90% і вирощувати останні без застосування гербіцидів або з мінімальним їх використанням.
Впроваджуючи зарубіжні технології вирощування сільськогосподарських культур, необхідно враховувати особливості обробітку ґрунту. Наприклад, за голландської технології вирощування картоплі перед садінням ґрунт розпушують фрезою на глибину 12-14 см. Висаджують бульби на глибину 4-5 см у невеликі гребені заввишки 8-10 і завширшки 30-35 см, які утворюють диски-саджалки. Від садіння до збирання на площі проводять лише один механічний обробіток фрезерним культиватором до або після появи сходів культури для підтримання гребеня, засипаючи і сходи картоплі, й бур'яни шаром ґрунту завтовшки 3-5 см. Картопля швидко звільняється від шару ґрунту, а бур'яни гинуть. Гербіцид зенкор вносять перед появою сходів чи до досягнення ними висоти 5-7 см, і на цьому догляд за посівами культури завершують. На легких ґрунтах замість фрезерного культиватора можна використати дискові підгортачі на культиваторах КОН-2,8.
Система обробітку ґрунту в сівозміні об'єднує логічно послідовні й пов'язані між собою ланки основного, передпосівного та післяпосівного обробітків під усі вирощувані культури. Важливим при цьому є дотримання принципів різноглибинності обробітків ґрунту впродовж ротації сівозміни і чергування способів їх виконання в часі (табл. 4.5). Об'єктивна необхідність дотримання принципу різноглибинності обробітків зумовлена явищем так званої плужної підошви - ущільненим шаром ґрунту, який виникає на глибині обробітку за умови одноглибинного його проведення. Причиною цього вважають ущільнювальний вплив робочих органів засобів обробітку, а також осідання на ущільненому прошарку вимитих із верхнього розпушеного шару мулуватих частинок ґрунту. Об'ємна маса ґрунту в шарі плужної підошви інколи досягає 1,4-1,5 г/см3. За такої умови корені просапних культур, цукрових буряків, картоплі, кукурудзи та соняшнику погано проникають у ґрунт, чим погіршуються ріст рослин і знижується їх продуктивність.
4.5. Орієнтовна система обробітку ґрунту в польовій сівозміні Лісостепу
Необхідність чергування способів обробітку ґрунту в часі зумовлена його суттєвим протибур'яновим ефектом у тому разі якщо полицевий основний обробіток проводять один раз на 4-5 років, а в проміжку між оранками ґрунт обробляють безполицевим способом.
У типових польових сівозмінах Лісостепу України основний обробіток полицевим способом доцільно виконувати на площах, відведених для вирощування інтенсивних просапних культур (цукрові буряки, соняшник, кукурудза, картопля), а під решту культур - безполицевим, дотримуючи вказаного інтервалу часу. Орієнтовна система обробітку ґрунту на рівнинних угіддях у типовій зональній сівозміні Лісостепу наведена в таблиці 4.5.
Література:
1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ - 2004 р. 2 томи.
2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...