WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Рекомендації по проведенню гігієнічної експертизи продукції рослинництва - Реферат

Рекомендації по проведенню гігієнічної експертизи продукції рослинництва - Реферат

продуктах.
В Україні, згідно із вибірковими даними МОЗ, близько 2% харчових продуктів мають рівень забруднення пестицидами, що перевищує гранично допустимий. Насправді, рівень забруднення харчових продуктів значно більший, про що свідчить зв'язок поширення хронічних захворювань серед населення з інтенсивністю використання пестицидів. Встановлено, що серед населення регіонів з активним використанням останніх захворювання серцево-судинної системи зустрічаються в два рази частіше, хвороби органів дихання - у 1,5 разу, шлунково-кишкового каналу - в 1,7 разу частіше, ніж у районі, де пестициди мало використовуються. Серед жінок - носіїв ДДТ частіше виникають токсикози вагітності та захворювання нирок, патологія родів та асфіксія плода, народження недоношених дітей. Останнім часом з'явилось багато повідомлень про здатність пестицидів викликати алергічні захворювання, а також впливати на імунний стан організму та розвиток дітей.
Органолептичні властивості продуктів при їх забрудненні пестицидами як правило не змінюються. Процеси технологічної обробки певною мірою зменшують вміст залишківпестицидів.
Пестициди певним чином впливають на хімічний склад харчових продуктів. Контроль за визначенням їхніх залишків у харчових продуктах здійснюється в багатьох країнах світу. В Україні вміст пестицидів у харчових продуктах контролюють лабораторії Мінагропрому, вибірковий контроль здійснює Міністерство охорони здоров'я.
Економічно розвинені країни Європи виділяють значні матеріальні ресурси для зменшення використання пестицидів. При цьому можливе зменшення врожайності розглядається як позитивний момент. Так у країнах ЄС виробництво продуктів більш як на 30% перевищує потреби. Фермерські господарства, які відмовились від використання пестицидів, одержують від держави грошову субсидію для компенсації матеріальних збитків.
Донедавна нітрати вважали малотоксичними хімічними сполуками, які не викликають навіть у великих дозах істотних відхилень у стані здоров'я людини. Нітрати - це природні продукти обміну всіх рослин. Вони життєво необхідні рослинам, без яких неможливий нормальний ріст і розвиток. Однак неконтрольоване використання азотних добрив сприяє накопиченню небезпечного рівня їх у продуктах рослинного походження. Так, за даними МОЗ України, вміст нітратів в 10% рослинної продукції постійно перевищує гранично допустимі рівні. Вміст нітратів у овочевій продукції регламентується. У зв'язку із широким використанням нітратних добрив у сільському господарстві та їх міграцією в ґрунтові води та харчові продукти, поширення нітратних отруєнь набуло епідемічного значення. В основі механізму хвороботворної дії нітратів на організм дітей лежить утворення метгемоглобіну в крові - сполуки, не здатної переносити кисень до клітин та тканин. При зниженні насиченості організму киснем виникають симптоми ураження серцево-судинної та нервової систем аж до проявів серцево-судинної недостатності. При метгемоглобінемії кров набуває бурого забарвлення, виникає посиніння губ, побіління нігтів.
Інтенсивне забруднення нітратами колодязної води виникає при неконтрольованому використанні азотних добрив на присадибних ділянках і пов'язане з міграцією нітратів із ґрунтів удобрюваних полів у ґрунтові потоки.
Інше джерело надходження нітратів в організм людини - це овочеві соки, забруднені нітратами. При хронічному отруєнні нітратами доцільно дослідити вміст нітратів у крові та слині. Концентрація нітратів у слині може збільшуватися з 10 до 100 мг/л. Вважають, що прояви отруєння нітратами фактично викликані сумісною дією нітратів та нітритів, оскільки частина нітратів у шлунково-кишковому каналі відновлюється до більш токсичних нітритів. Чим більше утворюється нітритів, тим виразніша їх токсична дія.
Надходження нітратів у організм людини залежить від таких чинників, як структура раціону, спосіб кулінарної обробки, умови та строки зберігання овочів. Добове надходження нітратів з їжею коливається залежно від сезону: влітку і восени, коли збільшується споживання рослинної продукції, їх надходження підвищується у 1,5 разу порівняно із зимово-весняним періодом. Норми нітратів в овочевій продукції коливаються від 60 мг/кг (кавуни) до 1500 мг/кг (листкові овочі).
Важкі метали в плані здоров'я людей потребують особливої уваги. Вони відзначаються високою біологічною активністю, здатні поступово накопичуватися в організмі, їм властива так звана вибіркова ефективність дії в ранньому віці. За даними Національної академії наук, щорічно промислові підприємства України викидають в атмосферу понад 200 т міді, 400 т кадмію, 1800 т свинцю, 2200 т цинку, 64 000 т фтору, 1,4 млн. т хлору.
Найбільш реальну небезпеку та значну загрозу для здоров'я людей мають 4 токсичні елементи: свинець, кадмій, ртуть і миш'як.
Свинець - це небезпечний хімічний елемент, який впливає на центральну та периферійну нервову систему. Основним джерелом забруднення свинцем навколишнього середовища є вихлопні гази автомобілів. Найбільш забруднені свинцем ділянки, які прилягають до великих автострад. Промислові викиди також додають істотну частку у забрудненні свинцем навколишнього середовища і харчових продуктів. Доклінічні прояви хронічного отруєння свинцем носять неспецифічний характер: безсоння, підвищена активність, які пізніше змінюються наростанням втомлюваності та депресією. Основними проявами хронічного свинцевого отруєння є порушення пам'яті, психічного розвитку. Крім того, свинець, навіть у малих дозах, викликає серйозні зміни в діяльності серця, нирок підвищення кров'яного тиску, анемію. Про токсичну дію свинцю на організм людини судять за вмістом його в крові. Доведено, що при щоденному споживанні з їжею 600-700 мкг свинцю виникають симптоми хронічного отруєння.
З кінця XIX ст. забруднення навколишнього природного середовища кадмієм зросло майже в 5 разів. Першими симптомами хронічного отруєння кадмієм є враження нирок та нервової системи, пізніми - гострий біль в кістках, внаслідок їх декальцинації. Типовим є також порушення функції легень та анемія. Серед продуктів особливо небезпечні гриби, які здатні накопичувати кадмій у виключно високих концентраціях. Кадмій у рослинні продукти надходить із ґрунту. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, сумарне споживання кадмію з їжею та водою не повинно перевищувати 0,525 мг на тиждень.
Отруйна дія ртуті та її сполук відома давно. Однак до періоду бурхливого розвитку промисловості й

 
 

Цікаве

Загрузка...