WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Насінництво основних олійних культур і багаторічних трав - Реферат

Насінництво основних олійних культур і багаторічних трав - Реферат

переважають полшенасичеш жирні кислоти шнолева (близько 20%) та ліноленова (близько 32%). Ці кислоти відносять до незамінних, що робить олію рижію надзвичайно цінним продуктом у раціоні людини. Окрім цього олія має велике технічне значення.
Основні завдання та принципи насінництва рижію ідентичні до насінництва вищезазначених культур. Насіннєві ділянки краще розмішувати на незабур'янених ґрунтах з достатнім рівнем родючості. Рижій дає добрі врожаї при посіві після пару, озимих та просапних, особливо картоплі, позитивно реагує на внесення мінеральних добрив.
Обробіток ґрунту зводиться до ретельного вирівнювання поля та збереження вологи у верхньому шарі. Для отримання дружних сходів необхідно здійснювати коткування до та після посіву кільчастими котками. Просторова ізоляція становить 100м. Термін посіву - ранній (одночасно з ранніми ярими колосовими). Норма висіву - 4-5 млн. шт. на га схожого насіння на глибину 2-3 см. Спосіб посіву - рядковий з міжряддям 15 см.
Догляд за посівами зводиться до боротьби з бур'янами боронуванням легкими боронами поперек і по діагоналі. Збирають урожай прямим чи роздільним способом. Апробацію проводять тільки після ознайомлення із сортовими документами на висіяне насіння у фазах повної бутонізації та ранньої жовтої стиглості.
Основними апробаційними ознаками рижію є: типовість, форма стручка (куле- або грушевидна, видовжено-грушовидна, з удавленнями на стулках чи без них), величина стручка, розгалуженість, опушення, ступінь розсічення листової пластинки, маса насіння.
Вологість для всіх категорій насіння не повинна перевищувати 13%. Сортову чистоту, засмічення іншими культурами, бур'янами, насіння яких важко відкривається, визначають у відповідності ДГСТу.
5. Насінництво багаторічних трав
Важливою умовою інтенсифікації польового і лукопасовищного кормовиробництва, підвищення родючості й поліпшення структури ґрунтів, атакож поповнення запасів кормового протеїну є збільшення врожайності багаторічних бобових та злакових трав, розширення площ найцінніших за поживністю видів і сортів, створення високопродуктивних культурних сіножатей та пасовищ. Багаторічні кормові трави багаті каротином, фосфором, кальцієм і визначають харчові якості тваринницької продукції. У структурі кормових культур у Лісостепу вони займають 50-55%.
Розширення площ посівів бобово-злакових травосумішок у кормових сівозмінах польового травосіяння потребує достатніх запасів насіння. У різних екологічних зонах для висівання в кормових сівозмінах, на луках і пасовищах, а також для залуження схилів і еродованих земель використовують 17 видів злакових багаторічних трав (тимофіївка; житняк; костриця лучна, очеретяна, червона; райграс пасовищний, багатоукісний, високий; грястиця збірна; стоколос безостий, прямий; тонконіг лучний, болотний; лисохвіст лучний; мітлиця біла; пирій сизий; очеретянка звичайна). Рекомендовано для вирощування 46 сортів багаторічних злакових трав.
У системі насінництва трав, як й інших культур, забезпечується контроль за сортовими та посівними якостями насіння, в її завдання входять заготівля та забезпечення високоякісним сортовим насінням господарств усіх форм власності. Основа системи насінництва багаторічних трав, яка була прийнята ще в 80-х роках ХХ століття, зберігається і зараз. Її будова і принцип здійснення аналогічні до системи насінництва кукурудзи.
Особливості первинного насінництва.
Насінництво багаторічних трав здійснюють за схемою: розсадник збереження сорту, розсадник попереднього розмноження, оригінальне насіння, еліта. Розсадник збереження сорту закладається науково-дослідною установою оригінатором. Робота при цьому направлена на підтримання специфічних властивостей сорту: високої врожайності зеленої маси для укісних сортів або пасовищної маси для пасовищних, стійкості при дво -трьохрічному використанні в польовому травосіянні, довголіття при використанні в лучному травосіянні, швидкого відростання навесні та після скошування або стравлювання, стійкості травостою до вилягання та витоптування. Повинна зберігатись висока насіннєва продуктивність.
Вихідний матеріал для розсадника збереження сорту необхідно брати з найкращих травостоїв найвищих репродукцій цього сорту - розсадника збереження, оригінального насіння. Основні методи збереження сорту в розсаднику - масовий добір (за комплексом ознак), внутрішньосортове вільне перезапилення, поєднання цих методів. Для проведення масового добору розсадник збереження сорту закладають з індивідуальним розміщенням рослин при віддалі між ними 0,45 х 0,45 - 0,70 х 0,70 м. Посів проводять широкорядно, по пару. Всі хворі, нетипові рослини видаляють. Насіння залишених рослин об'єднують для закладання розсаднику попереднього розмноження або оригінального насіння. Частину насіння необхідно залишати в резерві у вигляді страхового фонду. Внутрішньосортове вільне запилення проходить в посівах, де використане насіння різних партій сорту, що вирощене на різних ділянках неоднакового використання, одержане з травостоїв різних репродукцій, різного віку, в різні роки.
Розсадник попереднього розмноження закладається насінням районованих сортів. Посів проводять широкорядно, без покриву, в добре підготовлений ґрунт. У розсаднику застосовують всі методи, що рекомендуються для вирощування оригінального насіння.
Розсадник одержання оригінального насіння засівають насінням із розсадників збереження та попереднього розмноження сорту. Основне завдання - швидке розмноження насіння даного сорту. Агротехніка спрямована на збільшення продуктивного довголіття рослин.
Для отримання еліти висівають оригінальне насіння. Агротехніка також спрямована на забезпечення тривалого терміну використання травостою на насіння. Технологія вирощування насіння окремих бобових і злакових багаторічних трав має свої особливості.
Література:
1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ - 2004 р. 2 томи.
2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...