WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Насінництво основних олійних культур і багаторічних трав - Реферат

Насінництво основних олійних культур і багаторічних трав - Реферат

площі.
2. Ріпак ярий та озимий
Ефективна система насінництва ріпаку, яка забезпечує підтримання якості олії і шроту сортів на високому рівні чи навіть їх покращення, повинна базуватись на знанні генетики головних господарсько-цінних ознак, особливостей біології розвитку рослин, характеру запилення. Основними вимогами до сучасних сортів ріпаку є безеруковість олії та низький вміст глюкозинолатів у шроті.
При запиленні безерукового ріпаку високоеруковим вже в перший рік кількість ерукової кислоти в олії значно підвищується, а за рахунок перезапилення низькоглюкозинолатних сортів високоглюкозинолатними відбувається погіршення якості шроту. Тому для збереження чистосортності повинні бути встановлені оптимальні норми просторової ізоляції насіневих посівів, які б гарантували збереження якості насіння. Озимий і ярий ріпак - факультативний самозапильник тому необхідна просторова ізоляція їх з іншими хрестоцвітними культурами - 500 м. При вирощуваннілише безерукових і низькоглюкозино-латних сортів ріпаку просторова ізоляція між ними повина становити 50-100 м.
Апробацію посівів ріпаку проводять візуально без відбору снопа після ознайомлення з сортовими документами на висіяне насіння, у фазі повної бутонізації на початку цвітіння. Апробатор, проходячи по діагоналі площу посіву, через рівні проміжки у 25 пунктах оглядає по 10 рослин, враховуючи такі основні ознаки сорту, як типовість, висота рослин, облистяність, форма листків, наявність воскового нальоту на стеблі й листках та антоціанового забарвлення, ступень розгалуження бокових пагонів, ступінь готовності бутонів до цвітіння. Сортова частота насінницьких посівів має бути не менше 99,8% для посівів оригінального, 99,6% - для елітного і 97,2% - для репродукційного насіння. Якщо засміченність насінницьких посівів ріпаку бур'янами, насіння яких важко відокремлюється, становить більше 3%, їх вибриковують із числа насінницьких.
У системі промислового виробництва насіння ріпаку первинне насінництво є визначаючим для підтримки якісних показників сорту. Первинне насінництво до етапу вирощування супереліти повинне здійснюватися оригінатором сорту. В первинному насінництві безерукових, низькоглюкозинолатних сортів можна використовувати схеми як масового, так й індивідуального доборів. Рекомендується три схеми первинного насінництва:
І. Для нових гетерогенних сортів з певним рівнем перехресного запилення -індивідуальним добором. Така схема включає наступні ланки:
" 1-й рік - розсадник відбору: 300-500 елітних рослин (оцінка за ознаками, які визначають якість олії та шроту);
" 2-й рік - розсадник випробувань потомств 1 року. Формування 100-150 родин (оцінка якості);
" 3-й рік - розсадник випробувань потомств 2 року (оцінка якості);
" 4-й рік - розсадник розмноження 1 року (оцінка якості олії та шроту)
ІІ. Для константих сортів з незначним рівнем перехресного запилення - масовим добором:
" 1-й рік - розсадник відбору елітних рослин (1,0 тис. шт.; біохімічний контроль якості олії та шроту). Об'єднання рослин у групи з однаковими біохімічними показниками якості насіння;
" 2-й рік - розсадник випробувань потомств груп рослин (біохімічний контроль якості олії та шроту);
" 3-й рік - розсадник розмноження 1 року (біохімічний контроль якості олії та шроту).
ІІІ. Для гомогенних сортів - масовим добором за скороченою схемою:
" 1-й рік - розсадник відбору елітних рослин (2,0 тис. рослин; біохімічний контроль якості олії та шроту).
" 2-й рік - розсадник розмноження 1 року (біохімічний контроль якості олії та шроту).
Враховуючи характер запилення ріпаку, для сортів типу "ОО" пропонується система щорічного сортопоновлення, при якій виробничі посіви на товарне зерно засіваються насінням першої репродукції.
3. Мак
Для вирощування маку необхідно отримати ліцензію та виконувати всі вимоги щодо вирощування рослин, які містять наркотичні речовини. Найкращими попередниками для насінницьких ділянок маку є чорний або зайнятий пар, а також просапні, які рано збираються, та культури суцільного висіву, що сприяють звільненню поля від бур'янів. Надзвичайно важливо забезпечити оптимальні структуру ґрунту та режим живлення рослин. Посів маку проводять рано навесні. Глибина висіву - 1,5-2 см, норма висіву - 0,8-1 кг/га, ширина міжрядь - 45 або 75 см. Після появи сходів проводять прополювання посівів, яке при необхідності повторюють протягом вегетації рослин. Коли утвориться 4 листочки, проводять проривку, залишаючи в рядку 7-10 рослин на кожен метр. У період цвітіння здійснюють сортопрочистки, видаляючи нетипові для даного сорту та хворі рослини, а також карантинні бур'яни та такі, насіння яких погано відокремлюється (блекота, щириця).
Мак збирають зернозбиральними комбайнами після герметизації та підготовки їх для збирання дрібнонасіннєвих культур. Мотовило піднімають так, щоб рослини зрізалися вище місця розгалуження стебла. Відразу після збирання проводять первинне очищення насіння, а потім на очисних машинах типу "Пектус" здійснюють остаточне прочищення згідно ДГСТу.
Насіннєвий матеріал маку повинен зберігатися в сухих складах, що добре провітрюються, знезаражених від амбарних шкідників. Зберігати насіння треба в цупких мішках з наявністю зовнішніх та внутрішніх етикеток. У період зберігання насіння проводять систематичні спостереження, особливо за температурою, вологістю та появою амбарних шкідників.
При закладенні насінницьких ділянок слід витримувати просторову ізоляцію: не менше 100 м від інших посівів маку та 50 м при наявності природних перешкод (лісосмуг тощо).
Всі насінницькі посіви обов'язково апробують у фазах цвітіння та повної стиглості. Після дозрівання проводять експертне дослідження з метою встановлення вмісту в них алкалоїдів. У разі перевищення допустимого рівня морфіну (понад 0,15%) посіви вилучають з насінницьких і оформляють відповідним комісійним актом. Результати апробації оформляють відповідними документами.
4. Рижій ярий
Насіння рижію містить до 44% олії, в якій

 
 

Цікаве

Загрузка...