WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Еколого–економічний поріг забур’яненості полів та методика його визначення - Реферат

Еколого–економічний поріг забур’яненості полів та методика його визначення - Реферат

мінерально-масляних емульсій, мікрокапсул. В твердих препаратах, крім діючої речовини, використовують наповнювачі (каолін, бентоніт) та поверхнево активні речовини (агрол, тренд),призначені для кращого змочування листя бур'янів і проникнення гербіцидів через кутикулу. До складу рідких препаратів входять, крім діючої речовини, органічні розчинники (дизельне паливо, гас, мінеральні масла, складні ефіри, креолін), а також спеціальні добавки-емульгатори для утворення при змішуванні з водою стійких емульсій. Як емульгатори використовують сульфанати кальцію, мила, ефіри поліетиленгліколю. Мікрокапсульовані препарати складаються з желатинових або поліамідних капсул розміром 5-100 мкм, в яких знаходиться діюча речовина гербіциду. Під впливом сонячних променів або температури оболонка капсул руйнується і діюча речовина переходить в зовнішнє середовище, спрямовуючи фітонцидний вплив на бур'яни.
На технічну ефективність гербіцидів впливає також норма витрати робочого розчину, зумовлена природною дією даного препарату та засобами його внесення. Для внесення наземних контактних гербіцидів кращою нормою витрати робочого розчину є 300-600 л/га, наземних системних - 150-300 і групових препаратів - 300-400 л/га. При авіаційному внесенні гербіцидів норму витрати рідини зменшують до 25-50 л/га, а при внесенні препарату без розбавлення у вигляді тонкодисперсного туману ультрамалооб'ємним обприскуванням ( УМО) - до 1-5 л/га.
Режим роботи обприскувача, який би забезпечив фактичну дозу внесення гербіциду, відповідну до вибраної норми його витрати, визначають за формулою:
,
де, QP - розрахункова доза витрати робочої рідини, л/га;
q - витрата розчину через один розпилювач при вибраній системі обприскувача, л/хв;
В - ширина захвату обприскувача, м;
V - швидкість руху агрегату, км/год.
Дотримання норми витрати робочого розчину гербіцидів зручно на полі контролювати за правилом стометрівки. Для цього досить визначити два допоміжних фактичних показники: час, за який агрегат обприскувача проходить 100 м, та об'єм робочого розчину, який обприскувач витрачає за цей час. Потім розраховують ширину захвату, що припадає на один розпилювач (ш, м) і витрату робочого розчину через один розпилювач за вказаний час (д, л). Величину фактичної витрати робочого розчину підконтрольним обприскувачем (Q л/га) визначають за формулою:
л/га,
де Qф - фактична витрата робочого розчину гербіциду, л/га;
q - витрата робочого розчину через один розпилювач на відрізку шляху 100 м;
Ш - ширина захвату одного наконечника, м.
Для організації високопродуктивної роботи обприскувачів доцільно обладнати відповідні розчинні пункти, на яких безперебійно виготовляють потрібні робочі розчини гербіцидів, доставляють їх і заправляють ними обприскувачі на полі, де вони працюють. Враховуючи різну вибірковість фітоцидної дії, з метою підвищення технічної ефективності хімічного прополювання посівів часто застосовують суміші різних препаратів, які сумісно розширюють спектр знищуваних видів бур'янів. Виготовляють суміші за заводською технологією з постачанням комплексних препаратів (діален, ковбой, кросс, примекстра) або готують бакову суміш компонентів на розчинному пункті перед її внесенням, враховуючи сумісність препаратів.
Ознакою високоякісного застосування гербіцидів є також рівномірність внесення дози на території, яка повинна становити не менше 90%. Найкращу рівномірність внесення робочого розчину забезпечує використання щілинних розпилювачів. Їх прикріплюють на штанзі так, щоб факели розпилювання сусідніх розпилювачів не перекривалися, а лише забезпечували стик або ж щоб перекриття було подвійним. Відповідність перелічених деталей монтажу штанги і розпилювачів перевіряють перед роботою обприскувача.
Для ультрамалооб'ємного обприскування препаратами без розбавлення їх у воді використовують обприскувачі із спеціальними розпилювачами. Якщо для звичайних розпилювачів розмір крапель робочого розчину становить 120-300 мкм, то у разі малооб'ємного обприскування - до 60 мкм. Для наземного внесення гербіцидів нині найбільш поширені обприскувачі ПОМ-630, ОПШ-15-03, ОМ-630-2, ОП-2000-2-01, ОПШ-3200.
До заходів підвищення технологічної ефективності гербіцидів різних груп належить створення відповідних сприятливих екологічних умов у процесі їх застосування:
1. Наземні гербіциди забезпечують високу технічну ефективність при внесенні в ранні фази розвитку бур'янів, за сприятливих погодних умов для їхнього росту. Найвища фітотоксичність цих гербіцидів спостерігається при температурі +18-24 ?С, слабка - при +25-30, а при +8-10 ?С майже відсутня. Тому в спеку й особливо при низькій відносній вологості повітря гербіциди треба вносити вранці, а у холодні дні - вдень. Екологічні умови на час внесення зазначених гербіцидів повинні сприяти їх надходженню у рослини бур'янів. А це забезпечує умови, сприятливі для їхнього росту. Крім оптимальної температури і відносної вологості повітря, важливо, щоб після обприскування не було дощів хоча б протягом 5-6 год. За цей час гербіциди проникають у тканини листя рослин. Опади змивають препарат із листя, і він не надходить у рослини в потрібній кількості. Ефективність нових препаратів менше залежить від опадів після їх внесення. При визначенні оптимального строку внесення наземних гербіцидів важливо враховувати і тип забур'яненості. Проти багаторічних коренепаросткових бур'янів обприскувати системними препаратами слід у фазі розвиненої розетки, коли починається активний базипетальний відтік асимілятів у кореневу систему, а разом із ними пересуватиметься і гербіцид. Якщо внести його в умовах цього типу забур'яненості раніше або пізніше, то ефективність заходу буде нижчою, оскільки тоді в рослині переважає акропетальний рух асимілятів, у наземну частину рослин. Розвинена розетка у цих бур'янів настає через 12-14 днів після підрізування їхніх сходів.
2. Для високої технічної ефективності ґрунтових нелетких гербіцидів проти паростків і сходів бур'янів їх треба вносити в дрібногрудочкуватий ґрунт з одночасним загортанням в поверхневий його шар за допомогою зубових борін або культиваторів в агрегатах з боронами. В такому разі препарат розміщується рівномірним екраном у шарі ґрунту завтовшки 0-5 см, з якого проростає й утворює сходи більша частина насіння бур'янів. Дискування знижує рівномірність і збільшує глибину загортання препарату, що зумовлює його розбавлення в більшому об'ємі ґрунту й знижує фітотоксичність. Виняток становлять леткі гербіциди, які треба загортати у ґрунт одночасно з внесенням і краще дисковими знаряддями, тому що їхня діюча речовина проникає в бур'яни у пароподібному стані. Зволікання із загортанням гербіцидів у ґрунт пов'язано з фітохімічним розкладом діючої речовини або випаровуванням летких препаратів, а отже, - із зниженням технічної ефективності заходу.

 
 

Цікаве

Загрузка...