WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Система виробництва продукції овець - Реферат

Система виробництва продукції овець - Реферат

використання: для відтворення основного стада (найкращі тварини), реалізації на плем'я, забою на м'ясо, одержання смушків і овчин тощо.
Годівля та утримання овець належать до найголовніших факторів господарського і природного середовища, які визначають принципову можливість і фактичну повноту реалізації спадкових задатків продуктивності овець. Годівля й утримання забезпечують формування в онтогенезі на основі спадкових задатків як господарсько-корисної продуктивності тварин, так і решти морфологічних і функціональних особливостей овець як цілісної біологічної системи. Органічна єдність закономірностей формування спадкових задатків продуктивності, механізму онтогенезу і репродуктивного зв'язку організмів практично неможливі без належної годівлі і утримання тварин.
Годівля. Потреба в поживних речовинах для овець залежить від їх живої маси, виду продукції, рівня продуктивності та особливостей утримання. Необхідність використання певних кормів визначається належністю овець до жуйних та віком, особливо ягнят від народження до відлучення та молодняку в перші два-три місяці після відлучення від вівцематок. Враховується також зона розведення та виробничі й економічні умови конкретного господарства.
Норми годівлі та раціони овець залежать від статі й віку тварин, рівня їх продуктивності, фізіологічного стану, пори року, системи утримання. В нормах годівлі передбачають витрати поживних речовин і енергії на кожен вид продукції чи специфіку фізіологічного стану овець та на підтримання життя тварин у певних умовах технології виробництва конкретного господарства. Раціони складають з урахуванням забезпечення тварин необхідною кількістю поживних речовин, вмісту сухої речовини та окремих компонентів корму, які визначають високий рівень перетравності й ефективності їх використання.
Ягнят протягом першого місяця життя привчають до поїдання концентрованих (50 г на добу), сіна та інших кормів. Протягом другого місяця поживність підгодівлі збільшують до 0,2 к.од. і доводять на час відлучення ягнят від вівцематок у 4-місячному віці до 0,6 к.од. Після відлучення від вівцематок норми годівлі ярок і баранчиків також поступово зростають. У 4-6-місячному віці для ярок потрібно на добу 0,7-0,9 к.од. (8-10 МДж обмінної енергії) та 100-110 г перетравного протеїну, а баранчикам - близько 1,1-1,2 к.од. (11-12 МДж обмінної енергії) та 115-120 г перетравного протеїну. При досягненні 14-18-місячного віку ці потреби становлять відповідно для ярок і баранчиків - 1,1-1,2 і 1,6-1,8 к.од. (12-13 і 16-17 МДж обмінної енергії) та 115-120 і 180-190 г перетравного протеїну.
Утримання. Існують дві системи утримання овець - пасовищна і стійлова. Пасовищну, як правило, практикують у теплу вегетаційну пору року (кінець весни, літо, початок осені), а стійлову - в холодний невегетаційний період (кінець осені, зима, початок весни). Хоча бувають винятки: на стійловому утриманні вівці можуть знаходиться і в теплу пору року, а пасовищами - запасом сухих речовин із літа - користуватися взимку. Пасовищна система утримання буває відгінної форми, коли пасовища розташовані за межами господарства і мають сезонний характер (літні гірські пасовища - полонини, осінні передгірні тощо). Залежно від тривалості використання пасовищ і стійла протягом року розрізнюють стійлово-пасовищну, стійлову та пасовищну системи утримання. Пасовища бувають природні і сіяні (культурні). Їх розділяють на загони, використовуючи для цього огорожі, борозни тощо й організують загінне випасання. При стійловому утриманні для овець потрібні приміщення різних нескладних конструкцій (норма для дорослої тварини - 2 м2, молодняку - 1 м2 на одну голову) та вигульні майданчики - бази (норма для дорослої тварини - 3 м2, молодняку 2 м2 на одну голову).
Механізація у вівчарстві. Сучасна технологія вівчарства ґрунтується на впровадженні механізації трудомістких процесів. Одним із вихідних положень для цього є концентрація поголів'я, яка створює передумови для збільшення виробництва продукції, підвищення продуктивності праці та зниження витрат на одиницю продукції. Необхідність механізації виробничих процесів у вівчарстві призвела до змін у системі приміщень і обладнання для стійлового утримання овець та модифікації літнього утримання тварин з використанням постійних і мобільних огорож, автонапувалок та електропастухів. Вівчарські ферми з високим рівнем механізації виробничих процесів називають технологічними машинами або промисловими комплексами.
Залежно від природноекономічної зони і стану кормової бази розрізняють технологічні машинні комплекси на 5, 10 і 15 тис. овець (не менше 2,5 тис. голів). Значна частина ферм розрахована на 5 тис. овець, де є три вівчарні для ягніння, три для вирощування молодняку, пункт штучного осіменіння, ветеринарний пункт, сховище для кормів, ванна для купання овець, автонапувалки, гноєсховища, будинок вівчарів та інші споруди. Ферма на 10 тис.голів молодняку складається з 10 приміщень і відповідних споруд за виробничим призначенням.
Важливим моментом технологічного обладнання приміщень для овець є широке використання переносних дерев'яних (металевих) щитів та годівниць. Механізоване роздавання кормів здійснюють за допомогою причіпних кормороздавачів, навантажувачів та змішувачів кормів тощо. Для механізації напування овець використовують автонапувалки. Гній видаляють за допомогою бульдозерних агрегатів що монтуються з трактором. Існують комплекси технологічного обладнання й агрегати для стрижки овець. Для механізації купання овець та проведення інших профілактичних заходів використовують спеціальне обладнання і устаткування.
Одержання продукції овець.
Вовну одержують шляхом стриження овець. Тварин тонкорунних та напівтонкорунних порід, які мають однорідну вовну, стрижуть один раз - у травні-червні, грубововнових - двічі: навесні та восени (серпень-вересень). Це досить складна і трудомістка робота. До комплексу обладнання для стриження входять: точильний агрегат, транспортер рун, стіл для класирування вовни і прес. Вистрижену вовну з кожної вівці (руно) транспортують чи вручну подають на ваги для зважування і далі забирають для класирування. Загальна технологічна схема класирування полягає в тому, що в межах кожного виду вовни (мериносова, кросбредна, цигайська та ін.) руна розділяють на окремі групи за найменуваннями (рунність). Вовну основного сорту і пожовтілу поділяють за тониною, довжиною і станом. Вовну кожного сорту, що утворюється в процесі класирування з частковим розривом рун, забирають від класирувального столу й розміщують у тимчасових лабазах. Коли загальна кількість вовни певного сорту досягає можливої маси одного паку (близько 100 кг), вовну пресують, паки маркують, зважують і тимчасово зберігають чи реалізують.
У межах конкретної ринкової ситуації реалізаційну ціну немитої вовни встановлюють на основі результатів класирування й величини відсотка виходу чистого волокна, а чистої - тільки за результатами класирування. Вихід чистого волокна визначають тільки лабораторним методом за зразками вовни (100-200 г), які відбирають трафарет-сіткою в період класирування від кожного 20-30 руна.
Смушки (каракуль) одержують після забою ягнят у віці 1-3 дні, для чого обладнують спеціальні пункти.
Молоко одержують шляхом доїння овець ручним або машинним способами. Як правило, доять тварин ззаду, а іноді - збоку. З одержаного молока виготовляють сири.
Баранину і овчину одержують після забою овець на м'ясопереробних підприємствах. Забійні цехи можуть бути і в господарствах. Туші овець розділяють (розрубують) на вісім частин (відрубів), які групують за трьома сортами. До першого (75% маси туші) відносять спинолопатковий відруб (37%) і задню частину (38%); до другого (17% маси туші) - шию (4%), грудинку (10%) і пахвину (3%); до третього (8% маси туші) - заріз (2%), рульку (3%), задню гомілку (3%).
Література:
1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ - 2004 р. 2 томи.
2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...