WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Карантині шкідливі організми Лісостепу - Реферат

Карантині шкідливі організми Лісостепу - Реферат

дереву, відшукуючи місця для сховища і залялькування (до 10 м і більше). У цей час вони можуть також заповзати в тару, пакувальний матеріал, сільськогосподарську продукцію, розвозитися транспортом. Личинка сплітає крихкий павутинний кокон і перетворюється на лялечку. Зимує вона у сірому коконі із волосинок гусені в тріщинах під корою дерев, сухих листках, рослинному смітті, тріщинах будинків, тинів, у ґрунті. Основна частина лялечок знаходиться на глибині 3-5 см, а окремі особини виявляють на глибині 15 см. Гусінь літнього покоління заляльковується на листках в кроні дерев. 10-15% лялечок впадає в діапаузу і вихід метеликів із них відбувається лише через рік, а значна частина гине в осінньо-зимовий період в результаті впливу зовнішніх умов, паразитів, хвороб і хижаків.
Морфологічні особливості. Розмах крил метелика 25-36 мм (іноді 40-50 мм), довжина тіла 9-15 мм. Крила білосніжні блискучі, у деяких особин на передніх крилах темно-коричневі цяточки. Голова, груди, ноги і черевце вкриті білими волосинками. Вусики чорні з білим запиленням: у самців перисті дворядно-гребінчасті, у самок - дворядно-пильчасті нитчасті. Яйце: розмір 0,5 - 0,6 мм; кулясте, гладеньке з плоскою основою; щойно відкладене світле, згодом сіріє. Гусінь: 1-го віку 1,5-2,0 мм, світло-жовта з чорною головою, грудним щитком і ногами; 7-го - 5-6 мм, оксамитово-коричнева зі спини з чорними бородавками та довгими чорними волосками, з боків - із жовтими бородавками та білими волосками. На спині чорні плями зливаються у чорні смуги. Лялечка видовжено-яйцевидної форми, завдовжки 10-15 мм, коричнева.
Ознаки пошкодження. Гусінь обгортає павутинням спочатку 1-3, а потім більшу кількість листків. З розвитком Гусінь гніздо збільшується від верхівки до основи гілки, часто досягаючи 1-1,5 м. Гусінь 1-2-го віків зішкрябує епідерміс з нижнього боку листка; 3-го віку - проробляє в листку невеликі отвори; 4-5-го - грубо об'їдають пластинки листка з країв, а 6-7-го віків може з'їдати листки з жилками. Відбувається швидка дефоліація лісових та плодових дерев.
Методи виявлення та визначення. Імаго шкідника виявляють візуально: оглядають окремі гілки і періодично струшують їх. Метелики злітають і сідають через 5-6 м. Вночі при температурі повітря вищій плюс 15°С, їх відловлюють на світло або на УФ-пастку (ультрафіолет). Гусінь знаходять за характерними для АБМ павутинними гніздами. Лялечок виявляють при ґрунтових розкопках, в ловильних поясах та різних схованках.
Шкідник розповсюджується шляхом природних перельотів в середньому до 30-40 км на рік або переноситься повітряними потоками. Освоєнню нових територій АБМ сприяє міжнародна торгівля: перевезення сільськогосподарської продукції та промислових вантажів транспортними засобами; у пакувальному матеріалі, із дровами. Гусінь здатна голодувати протягом двох тижнів, що сприяє її виживанню.
Заходи боротьби. Застосовують організаційні, агротехнічні та хімічні методи. Організаційні: зміна шляху руху транспорту, контроль за перевезенням вантажів. Агротехнічні: збір та знищення гусені та кладок яєць. Гілки з гніздами гусені обрізають і спалюють. На вражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють. Винищувальні: 2-3-кратна обробка гусені 1-3-го віків інсектицидами з інтервалом 7-10 днів препаратами: карате, 5% к.е. (0,2-0,4 л/га); дімілін, 25% с.п. (0,1-0,2 кг/га); маврик, 24% в.е. (0,1 л/га); фосбецид, 50% к.е. (0,5-1,5 л/га) тощо. Витрати робочого розчину - 2-10 л на 1 дерево в залежності від розміру крони. Біологічна боротьба: використовують підвиди Bacillus thuringiensis та препарати на основі грибів Beauveria bassiana та B. globulifera, яйцевого паразита трихограма (Trihogramma dendrolimi) і нематоди.
УНДСКР (м. Чернівці) та ЦНДКЛ (м. Київ) розроблено методику масового розведення ентомопаразитоїда американського білого метелика хойойі (Chouioia cunea Jang) (Hymenoptera, Chalcidodea). Паразитоїда вперше було виявлено в лялечках американського білого метелика в Китаї в 1985 р. і описано Янгом (Jang) в 1989 р. в місцях виявлення (Пекін, провінція Шансі). Ефективність зараження лялечок шкідника складає 83,2%. Згодом ентомофага з'явився в природних вогнищах АБМ Республіки Молдова. Вважається перспективним біоагентом для пригнічення чисельності метелика.
Фітосанітарні заходи. Ретельний догляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів із підкарантинних районів протягом року в будь-якій стадії. У вогнищах ураження в період розвитку кожного покоління слід проводити трьохкратні суцільні обстеження деревних насаджень. Перш за все обстежують дороги, що з'єднують заселені і незаселені шкідником території, місця складування сільськогосподарської продукції, ринки, залізниці і автобусні станції. Фумігація приводить до загибелі імаго, гусені та лялечок, що знаходяться у щілинах.
Золотиста картопляна нематода Globodera rostochiensis Wollen.
Систематика: Nematoda, Heteroderidae, Globodera. Рослини-господарі - паразитує на коренях (зрідка бульбах) картоплі, томатів, баклажанів та деяких інших видів пасльонових. Найбільш вразливою культурою є картопля. Станом на 1 січня 2003 р. вид зареєстрований у 13 областях України загальною площею 5529 га, з них у Лісостеповій зоні знаходиться 827 га. Зокрема, у Львівській близько 182 га, Сумській 348,2 га, Черкаській 182 га, відмічено також незначні вогнища зараження у Вінницькій, Рівненській, Київській, Тернопільській, Хмельницькій обл.
Біологія. Розвиток першої личинкової стадії завершується в яйці. Після линьки з нього виходить личинка 2-го віку довжиною 0,4-0,5 мм, яка за сприятливих умов інвазується у корінь рослини, проникає у зону росту, де продовжуєрозвиток і перетворюється на дорослу особину. Самки поступово округлюються і проривають зовнішній шар кори, залишаючись прикріпленими до кореня. Їх запліднюють червоподібні самці, які активно рухаються. Після копуляції самці гинуть, а самки залишаються на коренях рослин, всередині яких розвиваються яйця. Щойно відроджені самки, які з'являються на поверхні кореня, білі, а згодом стають жовтими - "золотими". Після завершення розвитку самки, наповнені яйцями, гинуть, їх покрив ущільнюється, темніє, стає коричневим, утворюється циста, всередині якої протягом декількох років зберігаються яйця (в середньому до 500 штук) і личинки. У цей час вони осипаються з коренів у ґрунт. Такі цисти здатні зберігати збудника протягом багатьох років за відсутності пасльонових господарів. Основна маса дозрілих цист знаходиться у верхньому 20-сантиметровому орному шарі ґрунту. Протягом вегетаційного періоду золотиста картопляна нематода утворює одне покоління. Період спокою необхідний личинкам перед вилуплюванням. Тривалість розвитку нематод з початку впровадження інвазійних личинок в корені до появи статевозрілих самок складає в залежності від температури 40-70 днів.
Ознаки інвазії картопляної нематоди неспецифічні. На полі зустрічаються ділянки з ослабленими чи відсталими у рості рослинами, іноді виявляється пожовтіння, в'янення та загибель листків. Хлороз проявляється з нижніх листків, згодом розповсюджуючись на верхні і поступово охоплюючи увесь кущ. Сильно уражені рослини для отримання поживних речовин та води утворюють масу дрібних коренів. Це явище що дістало назву "бородатість кореневої системи". Зниження врожайності картоплі значне, інвазійні рослини утворюють дрібні та нечисленні бульби. За несприятливих погодних умов

 
 

Цікаве

Загрузка...