WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Шкідники сільськогосподарських культур - Реферат

Шкідники сільськогосподарських культур - Реферат

усередину бутонів.
Ріпаковий пильщик - Athalia colibri L. Зимує доросла личинка в коконі, який розміщений у ґрунті на глибині 7-15 см. Навесні заляльковується наприкінці травня - на початку червня зявляються дорослі комахи. Додаткове живлення шкідників відбувається молочайних, капустяних та інших рослинах.
Самки відкладають яйця по одному в надрізі на нижньому боці листків капустяних рослин. Протягом року комахи розвиваються в двох поколіннях, на півдні - в трьох.
Ріпаковий клоп - Earydema oleracea L. Зимують клопи під грудочками ґрунту, рослинними рештками, яйця відкладають відкрито на стебла чи листки. Через шість днів виплоджуються личинки, розвиток яких триває 25-46 днів.
Прихованохоботники: стебловий - Ceutorrhynchus quadridens Panz; капустяний насіннєвий - C. Assimilis Payk.Зимують жуки під рослинними рештками на узліссі, серед кущів, у полезахисних смугах. Самки стеблового прихованохоботника відкладають яйця в жилки листків, черешки або стебла, а насіннєвого - в стручки насінників. Протягом року шкідник розвивається в одному поколінні.
Заходи захисту. Організаційно-господарські з правильним розміщенням ріпаку та насиченням ним сівозміни, агротехнічні прийоми із своєчасним знищенням сходів падалиці, на яких розмножуються багатоїдні шкідники. При виявленні понад 5 екз./м2 хрестоцвітих блішок або 5-6 екз./м2 ріпакового квіткоїда і загрозі пошкодження інших фітофагів застосовують один із препаратів: децис, 2,5%-й к.е. (0,3 л/га); сумі-альфа, 5%-й к.е. (0,3 л/га); фастак, 10%-й к.е. (0,15 л/га); циклон 10% к.е. (0,1-0,15) та ін.
7. Шкідники коноплі
Найпоширенішими шкідниками культури є коноплева блішка та коноплева плодожерка.
Коноплева блішка - Psylliodes attenuate. Koch. Зимують жуки в ґрунті на глибині до 15 см на коноплищах або поблизу них, у стеблах конопель, під рослинними рештками. З місць зимівлі жуки виходять наприкінці квітня - на початку травня до появи сходів конопель. Живляться спочатку на кропиві та на самосівах конопель, а пізніше - на посівах конопель. Через 2-3 тижні самки відкладають до 350 яєць у ґрунт на глибину до 8 см біля коренів конопель, якими потім живляться личинки. В серпні з'являються жуки нового покоління, які живляться на коноплях до вересня. Протягом року блішка розвивається в одному поколінні.
Коноплева плодожерка - Grapholitha delineana Wkz. Зимує гусінь четвертого та п'ятого віків у щільному коконі в ґрунті на глибині 5-10 см. При сумі ефективних температур 150-160С починається літ метеликів. Через 1-2 доби самки плодожерки відкладають по одному яйцю на листки, черешки, стебла. Протягом року спостерігається розвиток двох поколінь комах.
Заходи захисту. Дотримання сівозмін, розміщення посівів на відстані не менше 2 км від полів, де коноплі вирощували в попередньому році, знищення самосівів і післязбиральних решток. Після появи сходів, якщо чисельність жуків коноплевої блішки перевищує 5 екз./м2, проводять крайове обприскування посівів децисом, 2,5%-й к.е. (0,3 л/га) або золоном, 35%-й к.е. (1,5-3 л/га). Під час масового виходу з яєць гусінь конопляної плодожерки посіви обробляють інсектицидами. На початку і в період масового відкладання яєць самками стеблового метелика випускають трихограму (100-150 тис/га).
8. Шкідники плодових культур
Основними шкідниками плодових культур є: яблунева плодожерка, яблунева листоблішка, яблунева міль-крихітка, листокрутки: розанова, брунькова, різнокольорова плодова; золотогуз, непарний шовкопряд, американський білий метелик тощо.
Яблунева плодожерка - Laspeyresia pomonella L. Самки шкідника відкладають яйця поодиноко на плоди і листки. Метелики вилітають через 2-3 тижні після залялькування і звичайно початок їх вильоту збігається з кінцем цвітіння яблуні. Зимує гусінь в коконах на штамбах і товстих гілках, у тріщинах та відщепах кори, на поверхні й у верхньому шарі ґрунту. На протязі року розвивається два, іноді - три покоління.
Яблунева листоблішка - Psylla mali Schmabg. Зимують яйця комахи, личинки виплоджуються у період розпускання бруньок у яблуні - в квітні. Після цвітіння дерев шкідники окрилюються і розлітаються. У серпні-вересні самки відкладають яйця на яблуні біля плодових бруньок, у розвилках гілочок, тріщинах кори тощо. Протягом року розвивається одне покоління листоблішки.
Яблунева міль-крихітка - Nepticula malella St. Зимує лялечка в коконі в поверхневому шарі ґрунту. Метелики вилітають наприкінці квітня - у травні у фазі висування бутонів у яблуні. Яйця міль відкладає ж при появі на деревах листків. Гусінь при виплоджуванні вгризається через хоріон яйця безпосередньо в листкову пластинку і вигризає у ній міни. Протягом року розвивається 34 покоління молі.
Листокрутка розанова - Archips rosana L. Цикл розвитку у різних видів листокруток неоднаковий. Вони розвиваються в одному-двох поколіннях за сезон і зимують на стадії яйця, гусениць першого-третього віків чи дорослої гусені, яка закінчила живлення.
Золотогуз - Euproctis chrysorrhoea L. Зимує гусінь другого-третього віків в міцно прикріплених на гілочках гніздах із 5-6 сплетених листків. Метелики вилітають у другій половині червня - липні, самки шкідника відкладають яйця.
Непарний шовкопряд - Ocneria dispar L. Зимують яйця в кладках на штамбах і скелетних гілках дерев. Виплоджування гусені навесні починається в період розпускання бруньок, масово - перед цвітінням. На початку червня вони заляльковуються серед листків, під корою, що відстала, а через 2-3 тижні починається виліт метеликів. Після спарювання самки відкладають яйця, які залишаються на зимівлю.
Американський білий метелик - Hyphantria cunea Drury. Зимують діапазуючі лялечки в коконах у різних укриттях як на пошкоджених деревах, так і на парканах, будівлях, у ґрунті тощо. У травні, в період цвітіння, досить недружно вилітають метелики, які літають до червня. Самки відкладають яйця з нижнього боку листків. Метелики першого покоління літають у липні-серпні, а другого - розвиваються в серпні-вересні.
Заходи захисту. Не допускати загущення насаджень, проріджувати крони дерев, дотримуватися високої агротехніки у вирощуванні рослин. При чисельності фітофагів, що перевищує ЕПШ, застосовують один із наступних інсектицидів: інсегар, 25%-й з.п. (0,6 кг/га); димілін, 25%-й з.п. (0,5-1 кг/га); золон, 35%-й к.е. (2-4 л/га); БІ-58 новий, 40%-й к.е. (0,8-2 л/га); карате, 5%-й з.п. (0,4-0,8 л/га); омайт, 57%-й к.е. (2 л/га); толстар, 10%-й к.е. (0,4-0,6 л/га); антіо, 25%-й к.е. (1,2-4 л/га); децис, 2,5%-й к.е. (0.5-1 л/га); мітак, 20%-й к.е. (3 л/га) та інші речовини.
Література:
1. Наукове забезпечення сталого розвитку сільського господарства. Лісостеп. Київ - 2004 р. 2 томи.
2. Національний аграрний університет. books.nauu.kiev.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...