WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Загальні відомості про Закарпатську область - Реферат

Загальні відомості про Закарпатську область - Реферат

населення області за попередніми даними Всеукраїнського перепису населення станом на 5.12.2001 року склала 1257,7 тис.осіб, що становить 2,6 відсотка населення України. За його кількістю область серед інших регіонів займає 18, а за щільністю населення на 1 км2 (98 осіб) - шосте місце в державі.
Населення помітно урбанізоване, 37 відсотків його проживає в міській місцевості, у тому числі 117,6 тис.осіб - в обласному центрі. П'ята частина населення проживає в 192 населених пунктах, які мають статус гірських.
В області проживають громадяни 75 національностей і народностей. Переважну більшість становлять українці, вагому частку займають угорці, росіяни, румуни, цигани, словаки.
Область, як і Україна в цілому, пройшла складний етап свого розвитку. За період ринкових перетворень відбулися зміни галузевої структури та організаційно-правових форм господарювання. Проведено реформування аграрного сектора, на базі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств створено нові господарські формування, засновані на приватній власності на землю та майно. Утверджуються основи ринкової інфраструктури. На початок 2002 року зареєстровано38 банківських установ, 35 аудиторських фірм, 74 страхові компанії та їх філії. На фондовому ринку області діють 3 реєстратори та 1 торговець цінними паперами і 20 аудиторів.
Для надання послуг підприємницьким структурам створено 3 бізнес-центри за програмою "TACIS" та фондом "Євразія". При Ужгородському міськвиконкомі діє венчурний фонд мікрокредитування.
Динамічного розвитку набули процеси реформування власності. Недержавним сектором забезпечується 92,3 відсотка промислового виробництва, 65,5 - обсягу будівельних робіт, 94,0 внутрішнього та 98,8 зовнішньоторговельного обороту, надається більше половини послуг. У господарствах населення вироблено понад 93 відсотки молока, м'яса, яєць, картоплі, овочів та фруктів.
В області, одній з перших, починаючи з 1997 року, вдалося зупинити падіння промислового виробництва. У 2001р., порівняно з попереднім, обсяг виробництва промислової продукції збільшено на 21,6 відсотка при 14,2 по Україні та 12,7 відсотка в середньому за 1996-2001 роки. Зростання обсягів відбулося майже у всіх регіонах області та пріоритетних видах промислової діяльності.
В аграрному секторі у 2001р. забезпечено позитивні темпи виробництва продукції рослинництва. За рахунок підвищення урожайності одержано більше зерна, картоплі, овочів. За рік господарствами усіх категорій вироблено 75,9 тис. т м'яса в живій вазі, 373,1 тис. т молока, 259,5 млн.штук яєць та 188 тонн вовни.
За рахунок всіх джерел фінансування в економіку області вкладено 270,2 млн.грн. інвестицій (у цінах 1996р.), що на 32,9 відсотка більше ніж у минулому році, на розвиток виробничої сфери спрямовано 61,3 відсотка загального обсягу.
Транспортний комплекс області є складовою частиною транзитного потенціалу України. Загальна довжина залізничних колій становить 1476 км. Автомобільні перевезення вантажів та пасажирів здійснюються по розгалужених мережах автомобільних доріг, протяжністю понад 3,3 тис.км. Підприємствами транспортного комплексу у 2001р. відправлено 15,5 млн.т вантажів та перевезено 42,7 мільйона пасажирів.
Послуги електричного зв'язку в області надаються в основному підрозділами ВАТ "Укртелеком" та ЗАТ "УТЕЛ". На мережі електроз'язку "Укртелекому" експлуатується 333 АТС, у тому числі 274 - у сільській місцевості. У регіоні працюють два оператори мобільного зв'язку СП "UMC" ("Український мобільний зв'язок") та Закарпатська філія компанії КИЇВСТАРGSM. Мобільним зв'язком користується близько 10 тис. осіб. Інтернет-ринок нараховує 14 інтернет-провайдерів, більшість з яких шлюзові, сконцентровані у м.Ужгороді. Доходи від надання послуг зв'язку склали 106,6 млн.гривень.
Ринок споживчих товарів достатньо насичений різноманітними товарами, створено велику мережу сучасних магазинів, поліпшилася якість обслуговування. За темпами роздрібного товарообороту область у 2001р. займала п'яте місце в Україні.
У 5,7 раза порівняно з 1994р. до 511,6 млн.дол. США збільшено обсяги зовнішньоторговельного обороту та вперше у 1999р. досягнуто позитивного сальдо, у 2001р. його обсяги склали 16,6 млн.дол. США. Підприємства області співпрацюють з партнерами 97 країн світу.
Розширюється географія зв'язків в галузі інвестиційного співробітництва, чому сприяють Закони України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності у Закарпатській області" та "Про спеціальну економічну зону "Закарпаття". За період інвестиційної діяльності в економіку області вкладено 107,5 млн.дол. США іноземних інвестицій, з яких близько двох третин спрямовано у промисловість. Укладено 63 договори на 207,9 млн.дол. США на здійснення інвестиційних проектів, у тому числі 2 на 1,8 млн.дол. США - у СЕЗ "Закарпаття" З початку реалізації проектів освоєно інвестицій на 57,2 млн.дол. США, 64,9 відсотка їх становлять капіталовкладення вітчизняних інвесторів.
На третину порівняно з 2000р. до 237,85 грн. збільшилася середньомісячна заробітна плата, зменшилася заборгованість з її виплати, у тому числі суттєво - у бюджетній сфері.
Одночасно мають місце і проблеми. Фінансовий стан економіки є незадовільним. За 2001р. суб'єктами господарської діяльності допущено збитків на 1,2 млн. гривень, збитковою була діяльність 32 відсотків підприємств і організацій. Взаємозаборгованість господарюючих суб'єктів на 1 січня 2002р. складала 2,3 млрд. гривень.
Зменшено обсяги вантажної транспортної роботи, пасажиро-перевезень, недостатньо інвестується і розв'язується питання освоєння сучасних технологій, конкурентоспроможної продукції та продукції, виробленої з місцевої сировини. Залишається високим рівень безробіття, спостерігається тривалий міграційний відтік населення.

 
 

Цікаве

Загрузка...