WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Львівська область - Реферат

Львівська область - Реферат

Львівської області є легка промисловість, яка включає, зокрема, шкіряно-взуттєву (у Львові, Бориславі, Дрогобичі, Стрию), швейну та трикотажну (у Львові та Червонограді), текстильну (у Львові та Бориславі) галузі.
Слід зазначити, що на Львівщині розвинуті народні художні промисли: вишивання (Львів, Яворів), гончарство (Поте лич та ін.), різьба по дереву (Яворів), килимарство (Глиняни).
Аналіз сільськогогосподарства області
Агропромисловий комплекс Львівської області включає сировинну, переробну та обслуговуючі галузі. Основною сферою АПК регіону є сільське господарство, яке спеціалізується на вирощуванні цукрових буряків, льону-довгунця, зернових культур та виробництві яловичини, м'яса птиці.
В галузевій структурі сільського господарства області переважає тваринництво (близько 60 % валової продукції сільського господарства).
На сьогоднішній день в області створено і функціонує 1317 селянських (фермерських) господарств, які мають у користуванні 23,4 тис. га землі (пересічний розмір фермерського господарства становить близько 18 га сільськогосподарських угідь). У приватному секторі АПК регіону виробляється понад 82 % всієї валової продукції. В 2002 році тут вироблено 22,8 % зерна; 25,6 % - цукрових буряків; 98,7 % - картоплі; 94,9 % - овочів; 73,2 % - м'яса в живій вазі;, 87,0 % - молока; 78,2 % - яєць.
Площа сільськогосподарських угідь Львівської області у 2002 році становила 1174,5 тис. га, в тому числі 814,6 тис. га ріллі (69 %); 337,9 тис. га (29 %) сіножаті і пасовища; 465 тис. га осушувалося; 38 тис. га - зрошувалося меліоративними системами "Дністер", "Солокія", "Верещиця" та ін. На одного жителя області припадає 0,43 га с/г угідь, в тому числі 0,30 га ріллі та 0,12 га сіножаті й пасовищ, що в 2 рази менше, ніж у середньому по Україні, що в свою чергу вимагає особливої наукової організації раціонального використання землі.
Посівна площа регіону становить близько 815 тис. га, її структуру подано на діаграмі 3. Основними зерновими культурами регіону є озима пшениця (20 % посівних площ), ярий ячмінь, технічні культури - цукровий буряк, льон-довгунець. На значних площах вирощують картоплю. Навколо Львова, Дрогобича, Червоногруда, Трускавця, Моршина значного поширення набуло овочівництво.
Тваринництву Львівської області притаманний молочно-м'ясний напрямок. Найбільш поширеними і розвиненими галузями тваринництва є скотарство, свинарство. Допоміжними галузями є птахівництво, вівчарство, бджільництво, ставкове рибальство, шовківництво.
На 01.01.2002 р. в області налічувалося 574 тис. голів великої рогатої худоби (4,9 % загальнодержавної кількості). У 2001 році в регіоні було вироблено 72 тис. тон м'яса, 1018 тис. тон молока та 491 млн. шт. яєць.
За спеціалізацією в області виділяють 3 головні зони: гірсько-карпатську (м'ясомолочне скотарство), рівнинну (поєднання м'ясомолочного скотарства з вирощуванням цукрових буряків і льону-довгунця) та приміську (м'ясомолочне скотарство, птахівництво, овочівництво).
До складу АПК Львівської області входять агропромислові спеціалізовані комплекси рослинницького (зерно промислове, бурякоцукрове, плодоовочеве виробництва - у лісостеповій зоні та льонопромислове виробництво на Малому Поліссі та у передгірних районах) та тваринницького (з переважанням м'ясопромислового, молочнопромислового, птахопромислового виробництв) напрямів. Навколо міст області розвиваються агропромислові приміські комплекси.
Складовою частиною АПК регіону є харчова промисловість, яка представлена цукровою (Ходорів, Самбір, Красне, Золочів, Радехів), м'ясною (Львів, Стрий, Дрогобич, Борислав, Золочів), молочною і маслосироробною (Львів, Червоноград, Дрогобич), хлібопекарною, кондитерською, олійно-жиовою, пивоварною, лікеро-горілчаною, плодоовочеконсервною, тютюновою та іншими галузями.
На сьогоднішній день на Львівщині триває структурна перебудова агропромислового комплексу для якої характерним є збільшення кількості особистих підсобних і фермерських господарств та площ угідь, що використовуються для виробництва сільськогосподарської продукції.
Характеристика транспорту та зв'язку Львівщини
Транспортна система Львівської області представлена залізничним, автомобільним, трубопровідним, повітряним і річковим транспортом. Довжина залізничних колій загального користування становить близько 1310 км, середня густота залізничної сітки в регіоні - 60 км на 1000 км2. Львівську область перетинає 5 основних залізничних магістралей: Київ - Львів - Стрий - Чоп, Львів - Самбір - Ужгород. Найбільшими залізничними вузлами є Львів, Красне, Стрий, Червоноград, Самбір.
Довжина автомобільних шляхів становить 7,9 тис. км, у тому числі 7,6 тис. км із твердим покриттям; пересічна густота автомобільних шляхів області складає 366,9 км на 1000 км2 (найбільша густота в центральній частині області та на Передкарпатті). Головними автомагістралями області є: Львів - Броди - Київ, Львів - Стрий - Мукачеве, Львів - Тернопіль.
Територією області проходять нафтопровід "Дружба" та газопроводи Уренгой - Помари - Ужгород, Іванцевичі - Долина. Загальнодержавне та міжнародне значення має аеропорт в Львові.
У Львівській області налічується понад 355 тис. телефонних апаратів загального користування (4,5 % від наявних апаратів загального користування в Україні), в тому числі 302 тис. апаратів у міських поселеннях. Доцільним буде зазначити, що забезпеченість населення області основним домашніми телефонними апаратами зросла із 31 на 100 сімей у 1997 р. до 36 на 100 сімей у 2001 році. Та, не дивлячись на це, в регіоні налічується понад 134 тис. незадоволених заяв на встановлення домашніх телефонних апаратів 14, с. 263 .
Аналіз сфери послуг Львівської області
Сфера послуг Львівської області представлена побутовими послугами, послугами у галузі міського транспорту та зв'язку, послуг житлово-комунального господарства.
Впродовж 2001 року було надано платних послуг в обсязі 536,7 млн. грн. Обсяг платних послуг на душу населення рівний аналогічному показникові на загальнодержавному рівні і становить 96 грн. на душу населення. У 2001 році в області було надано побутових послуг на суму 25,3 млн. грн. Слід відзначити, що сфера послуг є єдиною областю господарської діяльності, в якій не відбулося спаду виробництва, навпаки, абсолютні обсяги її виробництва постійно зростали (див. табл. 3).
Таблиця 3. Динаміка обсягу наданих платних послуг у Львівській області 14, с. 280-281 .
Обсяг наданих платних послуг у факт. цінах, млн. грн. 1995 1996 1997 2002
Платні послуги 248,7 467,7 514,1 536,7
на душу населення 90 170 187 196
Побутові послуги 15,9 26,0 27,9 25,3
на душу населення 6 9 10 10
Досить розвиненою у Львівській області є сфера курортних і

 
 

Цікаве

Загрузка...