WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія) - Реферат

Країни Закавказзя (Азербайджан, Вірменія, Грузія) - Реферат

55% площини і на південному сході Східного Закавказзя. Ліси виконують вагомі функції: вітрозахисні, протиерозійні, воднорегулюючі, а також бальнеологічні. Країни Закавказзя мають великі запаси водяних ресурсів. Річки: Кура, Алазань, Раздан, Аракс, Ріоні; озера: Ріца, Севан, Сарису та ін.
Переважний тип ґрунту: бурі горно-лісові, горно-лугові, а також на висоті 1700 м - чорнозем, на рівнинах - алювіальні, іноді зустрічаються і жовтоземі і червоноземні, на Колхідській низовині - лугова - болотні (900 тис. га), брунатні, буріі бура - каштанові.
Закавказзя має значні поклади мінеральних корисних копалин, особливо паливно-енергетичних та рудних. Нафту та газ добувають в Азербайджані на півострові Апшерон, Куро-Араксинській низовині та на шельфі Каспійського моря (Нафтові Камені). Незважаючи на значну експлуатацію цих родовищ, вони й досі визначають місце Азербайджану та Закавказзя в цілому на євразійському ринку. Марганцевими рудами багата Грузія, залізними - Азербайджан та Вірменія, мідні та поліметалічні руди добувають у Вірменії і Грузії.
Важливе значення для економіки країн регіону мають мінеральні та термальні джерела (Цхалтубо, Боржомі - в Грузії; Джемрук, Арзні - у Вірменії; Істісу, Бадамли - в Азербайджані та ін.). На їх базі розвивається лікувально-курортний комплекс.
4. Населення.
Складні гірсько-геологічні умови зумовили концентрацію населення та господарської діяльності на рівнинах та долинах. Тут найбільша густота населення 150-200 чол. на 1 км2 . Всім країнам регіону притаманні високі темпи урбанізації. Міське населення переважає. Великими моноцентричними агломераціями є столичні міста, населення в кожному з них перевищує 1 млн чоловік.
Тисячолітня історія заселення та освоєння цього краю, його складні природні умови спричинили велику етнічну та релігійну різноманітність. Так, більшість населення Грузії (грузини, абхази та інші народи) належать до кавказької мовної сім'ї і сповідують переважно православ'я. Вірмени належать до індоєвропейської мовної сім'ї і об'єднані Вірменською церквою. Населення Азербайджану належить переважно до тюркської групи алтайської мовної сім'ї і сповідує іслам. Культурно-побутові, етнічні, релігійні відміни в умовах соціально-економічної кризи доби перебудови та становлення державності загострили політичну ситуацію в регіоні, яка подекуди переросла навіть у збройні конфлікти (в Грузії, між Вірменією й Азербайджаном).
Населення Грузії - 5.7 мільйонів чоловік. Сама велика етнічна група - грузини (68.8% населення), армяни становлять 9%, осетини і абхазці - 10%. Українська етнічна група нечисельна і становить - 28 тис. чоловік (1995)
Природній приріст населення: в Грузії - 7%, у Азербайджані - 21%.
5. Загальна характеристика господарства країни.
Господарство країн регіону має ряд спільних рис. Це стосується агропромислового виробництва, розвитку трудомістких галузей промисловості. Промисловість регіону відзначається розвинутим паливно-енергетичним комплексом, що базується на власних нафті та газі; комплексом видобутку сировини і виробництва конструкційних матеріалів, особливо виплавкою кольорових металів; текстильною та шкіряною промисловістю, галузями середнього і точного машинобудування. Набуло розвитку виробництво автомобілів, літаків, електровозів, верстатів та приладів, налагоджено суднобудування і судноремонт.
Сільське господарство має своєрідну й багатогалузеву структуру. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні винограду, баштанних культур-фруктів та овочів на низовинах та в передгір'ях. На основі їх переробки розвивається виноробна та коньячна промисловість, виробництво плодоовочевих консервів.
Вирощування тютюну на схилах Кавказьких гір лежить в основі тютюново-ферментаційної промисловості. Важливою галуззю спеціалізації е субтропічне господарство, на базі якого розвиваються чайна та ефіроолійна промисловість, вирощування та переробка цитрусових та інших субтропічних культур. На низовинних ділянках Азербайджану поширене бавовництво та відповідний агропромисловий цикл з переробки бавовни. Гірські території всіх республік спеціалізуються на відгонно-пасовищному тваринництві, переважно вівчарстві.
Разом з тим, між країнами є істотні відмінності, що визначають спеціалізацію кожної з них на регіональному та світовому ринках. Азербайджан спеціалізується на нафтогазодобувній та нафтопереробній промисловості, Вірменія - на точному машинобудуванні та харчовій промисловості, Грузія - на транспортному машинобудуванні та продукції АПК.
Республіка Азербайджан
Провідними галузями господарства країни є паливно-енергетична, хімічна та нафтохімічна промисловість, кольорова металургія та багатогалузеве машинобудування (транспортне, побутових приладів, електротехнічне).
В агропромисловому виробництві провідна роль належить зрошувальному землеробству. Вирощують бавовник, овочі, фрукти, ягоди, виноград, розводять тутового шовкопряда. Провідна галузь тваринництва - вівчарство.
Продукція зазначених галузей завжди постачалась на регіональний ринок, а з інших країн завозились верстати, устаткування, продукти харчування.
Республіка Вірменія
Вся господарська діяльність сконцентрована в теплих, але недостатньо зволожених рівнинах, де вирощування сільськогосподарських культур потребує штучного зрошення. Гірські території використовуються під пасовища
Агропромислове виробництво розвивається на базі переробки рослинницької (вино-коньячна, виноградарська, плодоконсервна галузі) та тваринницької продукції. Провідну роль у сільському господарстві відіграє тваринництво.
В територіальному поділі праці Вірменія завжди спеціалізувалась на продукції машинобудування та харчової промисловості. Між Вірменією й Україною завжди існували досить розвинуті економічні зв'язки з обміну продукцією металургії, машинобудування, сільського господарства.
Республіка Грузія
Населення концентрується переважно на узбережжі, рівнинах і передгір'ях. Природні умови вологих субтропіків сприяли розвитку в країні унікального для всього регіону субтропічного типу АПК, який спеціалізується на вирощуванні чаю, Цитрусових, ефіроолійних. На їх переробці розвивається чайна, консервна, виноградарсько-виноробна галузі. Машинобудування забезпечує потреби комплексу в машинах та устаткуванні. Гірські території спеціалізуються на тваринництві.
Мінеральні джерела (Цхалтубо, Мацеста, Боржомі тощо) та природні

 
 

Цікаве

Загрузка...