WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Економіко-географічна характеристика постсоціалістичної країни. Естонія - Реферат

Економіко-географічна характеристика постсоціалістичної країни. Естонія - Реферат


РЕФЕРАТ
Економіко-географічна характеристика постсоціалістичної країни.
Естонія
?
ПЛАН
1. Загальні відомості, економіко-географічне положення.
2. Природно ресурсний потенціал.
3. Характеристика населення країни.
4. Господарство:
а) Промисловість.
б) Сільське господарство.
в) Транспорт.
5. Найбільші міста і їх характеристика.
ОДНА ІЗ КРАЇН БАЛТІЇ (ЕСТОНІЯ)
Географічне положення та основні відомості про країну. Розміщена на північному заході Європи. Протяжність республіки з заходу на схід - 350, а з півночі на південь - 240 км. Берегова лінія] Естонії дуже звивиста, її утворюють багато заток, мисів, островів та, острівців. Близько 10% території - 800 островів і острівців. Найбільші з них, зосереджені в Балтійському морі, утворюють Захід ноестонський архіпелаг із великими островами Сарема, Гійума, Муху та ін. На заході й півночі омивається Балтійським морем і його затоками - Ризькою та Фінською. 4/5 кордонів Естонії випадають на берегову лінію. На півдні межує з Латвією, на сході -з Росією.
Територія - 47,5 тис. км2. Столиця - Таллінн (443 тис.). Ад-міністративно-територіальний поділ - 15 повітів (макундів) і 6 міст центрального підпорядкування. Офіційна мова - естонська. Грошова одиниця - естонська крона.
Естонія - президентська республіка. Глава держави - президент. Вищий законодавчий орган - рійгікогу (парламент), що складається зі 101 депутата, обирається загальним таємний голосуванням. Вищий виконавчий орган - уряд, очолюваний прем'єр-міністром.
Політичні партії: Демократичне об'єднання "Ваба Есті", Соціал-демократична партія Естонії, Центральний союз хуторян, Сільська центристська партія, Естонський земельний союз, Естонська консервативна народна пар.тія, Либерально-демократична партія, Народно-центристська партія, ^Партія національної незалежності Естонії. ' ІГ Природні умови та ресурси. Естонія знаходиться на північному заході Східноєвропейської рівнини. Середня висота території - близько 50 м. Найнижча західна частина Естонії - остр-.ви, більш висока - південно-східна частина республіки. В Естонії є низовини: Західноестонська, Пярнуська та Північноестонська прибережна. Північ Естонії - це вапнякове плато заввишки 30-40 м, її найвища точка - височина Пандівере (166 м). Найбільш знаючі височини - в південній частині Естонії: Сакала (145 м), Отеш. (217 І.І) і Ганья (318 м).
Рельєф у північній та західній частинах республіки в основному рівнинний, у південній - гористий. Переважають льодовикові й водно-льодовикові форми - моренні та водно-льодові:кові рівнини, моренні горби. У прибережних районах домінують форми морського походження. Трапляються також дюни, болота (20% території республіки), ерозійні та карстові форми рельєфу.
Естонія - найбагатша серед країн Балтії на корисні копалини. В її надрах виявлено горючі сланці, торф, фосфорити, вапняки й доломіти, глини, піски, гравій. Серед них вирізняються горючі сланці (запаси близько 20 млрд. т.) і фосфорити. Основні родовища горючих сланців - Естонське й Тапаське - розміщені в північ ло-східній частині Естонії, там є також родовища фосфоритів - Нарду, Азері й Толсе. В республіці - значні запаси лікувальних грязей мінеральних вод.
Клімат Естонії м'який і вологий. Чергування морського й кон-тинентального повітря, постійний вплив циклонів зумовлюють нестійку погоду. Особливо мінлива погода навесні й восени. За кліматичними особливостями розрізняють район безпосереднього впливу Балтійського моря і внутрішню Естонію. На узбережжі - м'яка зима і помірно тепле літо, у внутрішніх районах зима прохолодніша, а літо тепліше, ніж на узбережжі. Середня температура січня - від -3,4 до -7 °С, липня - від +16,5 до +17,5 °С. Опадів випадає в середньому 550-650 мм на рік, на височинах - близько 700, на узбережжі - 500 мм. Кліматичні умови дають змогу вирощувати всі сільськогосподарські культури північної смуги помірного поясу.
В Естонії багато малих річок, з них лише 9 мають довжину 100 км і більше. Річка Нарва (Нарова) - найбільш повноводна ріка Естонії; багатоводні також ріки Суур-Емайигі, Пярну, Казарі та деякі інші. Річки Естонії належать до басейнів Балтійського моря і Чудського озера. Річки на півночі Естонії утворюють мальовничі водоспади (Нарва, Кейле, Лобу та ін.). Гідроенергетичні ресурси річок Естонії незначні, більше половини з них припадає на Нарву.
В Естонії багато озер - понад 1500 (разом із водосховищами). Найбільші з них - Чудське, Виртс'ярв.
Ґрунти в низовинних районах дерново-карбонатні, на підвищеннях - дерново-підзолисті, у долинах рік - дерново-глейові.
Естонія лежить у зоні мішаних лісів, якими вкрито понад 40% території. Переважають хвойні породи (сосна, ялина), з листяних поширені береза, осика, вільха, дуб, клен. Значна частина території республіки - луки й пасовища. Для тваринного світу Естонії характерні лось, козуля, дика свиня, лисиця/лісова куниця, заєць, борсук. Із птахів водяться глухар, тетерев, рябчик. У прибережних водах - кілька, салака, тріска, камбала, лосось.
Населення. В Естонії проживає Г,65 млн. осіб. Пересічна густота населення - близько 40 осіб на 1 км2. Міське населення - 70%. Найбільші міста, крім Таллінна, - Тарту (115,4 тис.), Нарва (82,3 тис.), Кохтла-Ярве (76,8 тис.), Пярну (54,2 тис. жителів). 61,5% населення - естонці, 30,3% - росіяни, 3,3% - українці, 1,8% - білоруси, 1,1% - фіни. Неестонське населення переважає в північно-східній частиш країни, зокрема в м. Нарві. Основні релігії - лютеранство, православ'я, баптизм.
Господарство. На структуру господарства Естонії вплинуло при-морське географічне положення та особливості природно-ресурсного потенціалу. Естонія - індустріально-аграрна країна. Валовий внутрішній продукт, за даними ООН, 1993 p. склав 8,8 млрд. доларів США. У промисловому секторі зайнято 32% економічно активного населення, у сільському господарстві - 12, у будівництві - 10, на транспорті - 8, у торгівлі - 9%. Економіка Естонії нині знаходиться в стадії проведення фундаментальних реформ.

 
 

Цікаве

Загрузка...