WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Загальна характеристика Ірландії - Реферат

Загальна характеристика Ірландії - Реферат

цілого року лугу і верескові пустища. Близько 20% площі Ірландії займають торф'яні болота, що заросли очеретом, пухівкою, вереском. Широколистяні ліси (головним чином дубові) були сильно винищені вже в середні століття і тепер займають усього близько 1,5% території країни, зберігши лише в деяких гірських районах. Багато штучних (переважно хвойних) насаджень. На південно-заході виростають реліктові субтропічні рослини (наприклад, суничне дерево).
Тваринний світ відрізняється порівняльною бідністю у всіх групах тварин і навіть повною відсутністю деяких з них (наприклад змій). У морях, що омивають Ірландію, водяться оселедець, макрель, тріска, камбала, сардини.
Господарство.
Ірландія індустріально-аграрна країна . Пануюче положення в сільськогосподарському виробництві займають великі фермери скотарі.
На шлях промислового розвитку Ірландія встала після 2-й світової війни.
Ірландія має у своєму розпорядженні значні запаси торфу, свинцю, цинку, міді, срібла, природного газу і невеликих родовищ кам'яного вугілля, залізної руди, піритів.
В економіці сусідять два сектори - великий іноземний, в основному технологічне передове галузі (машинобудування, електроніка, хімічна промисловість), і місцевий, що охоплює традиційної галузі (харчова, лісова, текстильна, легка промисловість).
Ріст обсягу промислового виробництва в 80-і роки досягався головним чином за рахунок швидкого збільшення випуску продукції іноземними компаніями, що розширюють свій експорт.
Уряд проводить політику активного залучення іноземних інвестицій. При збереженні пануючого положення серед власників іноземного капіталу за Великобританією (насамперед у банківській справі) підсилилися позиції США, Японії, що використовують Ірландію для проникнення на ринки ЄЕС. З більш ніж 800 підприємств, що належать іноземному капіталу, по 30 % приходиться на частку Великобританії і США, 20 % - ФРН. 38 % робочої сили зайнято на підприємствах іноземних фірм. Вони дають до 80 % експорту продукції обробної промисловості.
У 80-і роки стан економіки характеризувалося незначним чи підвищенням зниженням темпів росту ВВП, скороченням капіталовкладень (особливо в будівництві) і внутрішнього споживання; росла зовнішня заборгованість, різко зріс вивіз капіталу. У 1987-88р. У результаті проведення твердих мір економії удалося домогтися зниження росту інфляції (3,5 % - у 1990р.) і національного боргу, перевищення експорту над імпортом.
Безробіття в 1990р. склала 17 % працездатного населення, з них 40 % - молодь до 25 років. Щорічно з країни емігрує близько 30 тис. чол. у пошуках роботи.
Частка промисловості і будівництва у ВНП (валовий національний продукт) у 1998р. - 37 %, сільського господарства - 12%. У 2000 р. приріст ВНП - 5,3 %, промислової продукції - 12,8 %.
За рахунок внутрішніх ресурсів Ірландія забезпечує 40 % своїх потреб в енергії. В енергобалансі скорочується частка імпортної нафти і збільшується частка вугілля. Ірландія лідирує у світі по видобутку і використанню торфу. Побудовано найбільші електростанції, що працюють на торфі - дають до 18 % всієї електроенергії .
Основна галузь сільського господарства - тваринництво (88% валового сільськогосподарського виробництва ), причому 70% продукції йде на експорт. У1989 р. обсяг сільськогосподарського виробництва зріс на 2,1%. Близько 70% фермерських господарств - дрібні і середні (до 25 га). Близько 70% сільських угідь приходиться на пасовища. Землеробство дає невелику роль в економіці і не забезпечує потребу країни в зерні. Експорт: машини й устаткування, жива худоба, продовольство, хімічні продукти, текстиль і ін.; 22% експорту (1989 р.) - продукція сільського господарства. Основний торговий партнер - Великобританія (у 1989 р. - 34% експорту і 41% імпорту). Важливе значення мають доходи від туризму (1 мільярд ірландських фунтів).
Сільське господарство.
Ірландія - країна переважно дрібних і середніх ферм, однак чисельно невеликий прошарок великих багатих фермерів (господарства понад 40 га) зосереджують більш 1/3 усіх сільськогосподарських угідь, і саме ця категорія господарств дає основну товарну сільськогосподарську продукцію.
З загальної кількості господарств (близько 380 тис.) володінь з ділянками
до 2 га - 91,3 тис. чи 24 %,
від 2 до 4 га - 30 тис. чи 8 %,
від 4 до 12 га - 113 тис. чи 30 %,
від 12 до 20 га - 63 тис. чи 17 %,
від 20 до 40 га - 52,3 тис. чи 13 %,
понад 40 га - 29,1 тис. чи 7 %.
З загальної земельної площі (6,9 млн. га) більш 1/3 не використовується; на долю пасовищ приходиться 47%, на луги (під сіно) - 11,6%, на ріллю - 10%. Посівна площа зменшилася 1290 га в 1861р. до 690,8 тис. га в 1955р.
Повсюдно поширене розведення великої рогатої худоби ірландської породи. Найбільш спеціалізований район тваринництва тяжіє до м. Дубліна, через який вивозиться до 90% живої худоби з Ірландії.
Виділяються райони товарного молочного господарства (особливо виробництва олії) у південно-західній і північній частинах країни.
Промисловість.
Промисловість Ірландії зв'язана головним чином з переробкою місцевої сільськогосподарської продукції. Серед галузей обробної промисловості на долю харчосмакової промисловості приходиться 55,7% вартості валової промислової продукції і 30,8% усіх зайнятих (1958). Розвито виробництво пива, скроні, портеру, молочних і м'ясних виробів, борошна, цукру, тютюнових виробів. На другому місці - текстильна і швейна промисловість (вовна, тканина "твід", пледи й ін.). Маються підприємство з виробництва мінеральних добрив, сільськогосподарських знарядь, зборці автомобілів і тракторів, поліграфічні підприємства; виробництво будматеріалів.
Виробництво електроенергії близько 2 млрд. квт-ч у рік (близько 40% від ГЕС).
Місцевий видобуток вугілля більш 200 тис. тон у рік, торфу - ок. 2 млн.тон у рік.
В даний час розробляється проект участі Ірландії в спільному освоєнні великого (більш 300 тис. тонн) Нежданінське золотосрібне родовище в Якутії.
Транспорт
Довжина залізниць 5,6 тис. км (1958).
Довжина автогужових доріг 81 тис. км.
Довжина штучних внутрішніх водяних шляхів (Великого каналу і Королівського каналу) 489 км. Торговий флот (1955) нараховує 487 судів тоннажем у 50,5 тис. т. Рибальський флот 6,8 тис. т Важливі порти: Дублін, Дан-Лері, Коб, Корк, Уотерфорд, Рослер, Лімерик.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
ў "Економічна географія закордонних країн"
ў Довідник "Країни світу"
ў Географічна енциклопедія.

 
 

Цікаве

Загрузка...