WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Лісові ресурси світу - Реферат

Лісові ресурси світу - Реферат

сировини - рослинного (смоли, гриби, ягоди, лікарські рослини) і тварини (м'ясо, хутра, коштовні лікарські препарати - панти, боброва і кабарожья струмінь, ведмежа жовч і т.п.). У житті багатьох народів Росії ліс - основне життєве середовище, на якій базується весь уклад (финно-угорские народи, евенки й ін.). Для населення ліс - найважливіший рекреаційний ресурс. На відміну від більшості західних народів, аматорські збір грибів, ягід, лікарських рослин і полювання - не тільки економічна підмога, але і совешенно необхідна частина життєвого укладу. Росія має найбільшими у світі запасами лісу. На 1993 р. площа лісової частини лісового фонду складала 886.5 млн.га, а загальний запас деревини - 80.7 млрд. м3, що складає відповідно 21.7 і 25.9% світових запасів. Перевищення другої цифри над першою говорить про те, що Росія має у своєму розпорядженні більш зрілими і більш продуктивні ліси, чим інша планета в цілому.
Ліси відіграють величезну роль у газовому балансі атмосфери і регулюванні планетарного клімату Землі. Загальний баланс для лісів Росії склав для вуглекислого газу 1789064.8 тис тонн, а для кисню - 1299019.9 тис тонн. Щорічно в лісах Росії депонується 600 млн тонн вуглецю. Ці гігантські обсяги міграції газів істотно стабілізують газовий склад і клімат планети. Основні запаси лісів Росії концентруються в Сибіру і на Далекому Сході, а також на Європейській півночі. Максимальні відсотки лесопокритой площівідзначаються в Іркутській області і Приморському краї, трохи нижче вони на півдні Хабаровського краю, півдні Якутії, у приенисейской частини Красноярського краю й у республіці Комі, Вологодській Костромській і Пермській областях. Однак лісистість збігається з високими запасами деревини лише в Приморському краї і, у меншому ступені, на півдні Красноярського краю В інших регіонах, де виростають найбільш продуктивні ліси (на Кавказу, Алтаї, Європейському центрі) лісистість помітно знижена, причому в значній мірі завдяки діяльності людини. Найбільш бідні лісами області півдня Європейської Росії - Ростовська, Волгоградська, Астраханська, Оренбурзька, Ставропольський край і республіка Калмикія, а також рівнинні тундрові райони. Слід зазначити, що на значній частині цих територій сучасна лісистість помітно нижче природної. Росіяни в степовій зоні і оленярі на півдні тундри істотно знизили площі лісів.
Площі лісів на території Росії постійно скорочуються от уже 500 років, але, безумовно, найбільше різко - у ХХ ст. Але все-таки цей процес торкнувся Росії в меншому ступені, чим основний світ. Важають, що в останні 10 тис. років було знищено 2/3 лісів Євразії. Для Росії цей показник не оцінювався, але він, безумовно, менше 1/3. Загальна лісова площа за останні 10 років у Росії навіть зросла на 6 млн га, але це почасти викликано зміною системи обліку. Однак, у багатьох регіонах має місце відновлення лісів, зв'язане з глибокою кризою сільського господарства й економіки в цілому. Але в той же час запаси деревини знизилися на 1.2 млрд. м3, що говорить про те, що лісу Росії "молодіють", тобто вирубуються найбільш коштовні - спілі і продуктивні ліси, у відновлення йде за рахунок малоцінних дрібнолистих молодняків. Лісові ресурси Росії вважаються одними з найбагатших у світі. Площа доступних для експлуатації спілих і перестійних лісів оцінюється в 156.2 млн га - 44.5% покритої лісом площі країни.
Лісові ресурси - один з найважливіших видів біологічних ресурсів. Це вичерні, але відновлювані ресурси багатоцільового призначення. Лісові ресурси мають величезне значення: відновлюють кисень, зберігають ґрунтові води, запобігають руйнування ґрунту; крім того, вони - джерело різноманітних конструкційних матеріалів, палива, грибів, плодів, ягід, горіхів і лікарських рослин і т.д. Лісами покрито менше 30 % суші.
Світові лісові ресурси характеризуються двома головними показниками : розмірами лісової площі (4 млрд. га) і запасами деревини на корені (350 млрд. кубометрів).
Лісу світу поширені нерівномірно :
* по лісистості (- це відношення лесопокритой площі до загальної площі країни) I місце займає Південна Америка (Бразилія, Колумбія й ін.);
* по запасах деревини - країни Азії, Південної і Північний Америк, частково Євразії (Бразилія, Канада, США, Росія).
Але є ціла група держав, що практично безлесни : Бахрейн, Катар, Лівія й ін.
Проблеми використання лісових ресурсів :
1) скорочення площі лісів через розширення сільськогосподарських угідь, вирубки лісів, з метою господарського використання деревини, у зв'язку з будівництвом і т.д.
За останні 200 років площа лісів Землі скоротилася приблизно в 2 рази. Щорічно у світі знищуються ліси на площі 125 тис. кв. км, що дорівнює території Австрії і Швейцарії разом узятих (в основному в країнах, що розвиваються,). У високорозвинених державах лісові масиви скорочуються і деградують у зв'язку з забрудненням повітряного середовища і ґрунтів.
2) обезлесивание територій через надмірну вирубку, у результаті чого верхній шар ґрунту, нескріплений коренями, чи вимивається несеться вітром; земля деградує; трав'яний покрив пасовищ бідніє.
Шляху рішення проблем :
1) комплексна переробка лісової сировини;
2) не вирубувати лісу в обсязі, що перевищує їхній приріст;
3) лесовосстановительние роботи;
4) контроль за якістю вод, повітря;
5) заміна деревини іншими конструкційними матеріалами і джерелами палива.
Використана література:
1. Соціальна та економічна географія світу. - К., 2002.
2. Словник-довідник з географії. - К., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...